Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak o nie dbać i czym karmić pisklęta gołębia?

21 lutego 2024 Jak dbać i czym karmić pisklęta gołębia?


Gołębie są niezwykle ważnym elementem miejskiego krajobrazu i dlatego odpowiedzialność za ich dobrą kondycję zdrowotną często spada na nas, mieszkańców. Szczególną troskę wymagają pisklęta, które są mniej odporne na warunki atmosferyczne i choroby. Jak więc dbać o młode gołębie i co je karmić? W tym artykule postaram się przekazać Ci wszystkie informacje, które mogą okazać się pomocne.

Sprawdź także: Czym karmić jeża w ogrodzie? Praktyczne porady dla miłośników przyrody

Jak dbać o pisklęta gołębia?

Przede wszystkim musimy zrozumieć, że pisklęta to małe, zależne od nas, wrażliwe istoty, którym trudno przetrwać bez odpowiedniej opieki. W przypadku piskląt gołębia, o które z jakiegoś powodu musimy zadbać sami, pierwszym krokiem jest zapewnienie im odpowiedniego środowiska. Gołębie są ptakami towarzyskimi i nie należy ich izolować. Pisklęta powinny mieć kontakt z dorosłymi ptakami, jeżeli to możliwe.

Środowisko życia piskląt

Podstawowym elementem, który należy zapewnić maluchom, jest ciepło. Pisklęta gołębi są z natury „cieplolubne”. W początkowym etapie życia, w pierwszych dwóch tygodniach, temperatury powinny oscylować w granicach 30-35 stopni Celsjusza. Z biegiem czasu, gdy pisklę rośnie, temperatura może być stopniowo obniżana.

Drugim kluczowym czynnikiem, który należy mieć na uwadze, jest bezpieczeństwo. Miejsce, w którym umieszczamy pisklę, powinno być na tyle duże, aby mógł się swobodnie poruszać, ale jednocześnie musi być zabezpieczone przed drapieżnikami. Na dnie klatki lub boxu powinno być coś miękkiego, na przykład ręcznik, aby pisklę miało pewność, że nie zrobi sobie krzywdy.

Higiena miejsca przebywania piskląt

Higiena to jeden z kluczowych aspektów prawidłowej opieki nad pisklętami. Miejsce, w którym przebywają, powinno być czyste i suche, dlatego codzienne sprzątanie jest obowiązkowe. Należy regularnie wymieniać podściółkę i usuwać każdy znak brudu.

Komfort emocjonalny piskląt

Choć może się to wydawać mało ważne, pisklęta gołębi, podobnie jak wszystkie młode zwierzęta, potrzebują poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Dlatego też powinniśmy unikać głośnych hałasów i niespodziewanych przerażających ruchów w pobliżu piskląt.

Dieta odpowiednia dla piskląt

Pisklęta gołębi mają specyficzne potrzeby żywieniowe, które różnią się od tych, które ma dorosły gołąb. W pierwszych tygodniach życia, maluchy karmione są przez rodziców „mlekiem gołębim”, które jest specyficzną substancją wytwarzaną przez organizm dorosłych gołębi. Jeśli jednak z jakiegoś powodu stajemy się opiekunami piskląt, musimy sami zadbać o ich żywienie.

Karmienie w pierwszych tygodniach

W pierwszych dniach życia pisklęta gołębi powinny być karmione specjalną mieszanką, znaną jako „mleko gołębie”. Jeśli nie mamy możliwości uzyskania naturalnego mleka gołębiego, na rynku dostępne są specjalne preparaty, które nam to umożliwiają. Powinniśmy karmić pisklęta ręcznie, za pomocą strzykawki lub pipety.

Przejście na stały pokarm

Po około dwóch tygodniach życia, pisklęta zaczynają przyjmować stały pokarm. Najlepiej je karmić specjalnymi ziarnami dla gołębi dostępnymi w sklepach zoologicznych. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby ziarno było dobrze zmielone, aby ułatwić pisklętom jedzenie.

Podawanie wody

Podobnie jak dorosłe gołębie, pisklęta potrzebują stałego dostępu do świeżej wody. Musimy jednak pamiętać, że pisklęta mogą mieć problem z samodzielnym picie, dlatego warto rozważyć podawanie im wody za pomocą strzykawki lub pipety.

Dodatki do diety

Oprócz podstawowych składników diety, pisklęta gołębi powinny otrzymywać odpowiednie dodatki. Ważne jest, aby dostarczać im witamin i minerałów (na przykład w formie specjalnych suplementów), które pomogą im prawidłowo się rozwijać.

Podsumowując, opieka nad pisklętami gołębi jest zadaniem wymagającym, ale również niezwykle satysfakcjonującym. Zapewnienie im odpowiedniego środowiska i diety jest kluczowe, aby te niewielkie ptaki mogły dorosnąć na zdrowe i silne osobniki. Pamiętaj, że odpowiedzialność za te ptaki spoczywa na nas, a ich zdrowie i dobrostan są naszym priorytetem.

Zobacz też: Ryby na działce – czym karmić amury w stawie?

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?