Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Okna narożne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

29 września 2020

W nowoczesnym budownictwie projektanci sięgają po innowacyjne rozwiązania, charakteryzujące się niebanalnym wyglądem, które dodatkowo spełniają szereg praktycznych funkcji. To właśnie design w połączeniu z pragmatyzmem, proste rozwiązania dające wiele możliwości zastosowania są znakiem rozpoznawczym nowoczesnego stylu w architekturze i wystroju wnętrz. Okna narożne są bardzo często wybierane przez projektantów jako efektowny element elewacji, a jednocześnie funkcjonalne zastosowanie. Decydując się na nie, możemy być pewni że budynek wewnątrz będzie dostatecznie oświetlony. Co musisz wiedzieć o oknach narożnych oraz w jaki sposób zabezpieczyć je przed zbytnim nagrzewaniem się?

Rodzaje okien narożnych

Konstrukcje narożnych przeszkleń mogą być zbudowane z okien plastikowych, drewnianych, drewniano-aluminiowych oraz aluminiowych. Mogą one być łączone z innymi konstrukcjami, na przykład szkleniem stałym lub drzwiami tarasowymi. Okna narożne można podzielić na otwierane i nieotwierane. Systemy nieotwierane są znacznie tańsze i dają duże możliwości designerskie, choćby poprzez możliwość tworzenia przeszkleń bez belek, dzięki czemu można osiągnąć piękny efekt panoramicznego widoku na zewnątrz. Decydując się na system nieotwierany, należy upewnić się, czy w pomieszczeniu, w którym będą montowane, znajdują się przeszklenia otwierane, które zapewnią swobodny przepływ powietrza w czasie jego wietrzenia.

Co zyskujesz, a co tracisz?

Okna narożne z każdym rokiem zyskują na popularności ze względu na swoje wyjątkowe cechy. Przede wszystkim, charakteryzują się niezwykłymi walorami estetycznymi. Okna narożne dosłownie są oknem na świat, ponieważ zapewniają nie tylko bezpośredni maksymalny dostęp światła słonecznego do wnętrza budynku, ale też tworzą jego nietuzinkową dekorację. Okna narożne mają też duży wpływ na wygląd samej elewacji budynku, sprawiają że jego bryła jest bardzo nowoczesna, lekka, minimalistyczna i z pewnością zwraca uwagę.

Wybierając okna narożne do domu, należy być świadomym również ich wad, by dobrze dopasować do nich budynek. Duże przeszklenia, niestety, mogą oznaczać szybsze i większe wychładzanie się budynku w sezonie jesienno-zimowym. Dlatego warto zwrócić uwagę na parametry izolacyjne szyb, właściwy sposób montażu, a także odpowiednie uszczelnienie okien.

Gdzie najlepiej się sprawdzą okna narożne?

Przeszklenia narożne najczęściej pojawiają się w pomieszczeniach dziennych, na przykład w salonie lub jadalni. Są to pomieszczenia reprezentacyjne każdego domu, a zatem widok które zapewniają okna narożne można podziwiać w czasie przyjęć dla gości i spotkań rodzinnych. Poza tym, pomieszczenia te są bardzo dobrze nasłonecznione za sprawą dużej powierzchni przeszklonej, a co za tym idzie dodatkowo nagrzane – ma to duże znaczenie w sezonie jesienno-zimowym. 

Bardzo popularne od kilku lat są przeszklenia narożne w kuchni, które tworzą niejako wykończenie blatu i zabudowy kuchennej w narożnej konfiguracji. Doskonale sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach słabo oświetlonych, z północną lub wschodnią ekspozycją, najczęściej wybierane jednak do pomieszczeń mających dostęp do tarasu ze względu na widok jaki zapewniają.

Jak zabezpieczyć okna narożne przed nagrzewaniem się?

Duże powierzchnie przeszklone w pomieszczeniu oznaczają bardzo duże nasłonecznienie w ciągu dnia. O ile w sezonie zimowym wyższe temperatury wewnątrz są dużym atutem, o tyle latem mogą mocno dać się we znaki i są po prostu niekomfortowe. Okna narożne należy odpowiednio zabezpieczyć przed promieniami słonecznymi, by przebywanie w pomieszczeniu było przyjemnością. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest montaż przesłon okiennych, a wśród nich wiodą prym rolety zewnętrzne, które stanowią najlepszą barierę od słońca. Jeżeli myślisz o przesłonach wewnętrznych, możesz wybrać rolety wolno wiszące lub w kasecie, które dzięki odpowiedniej impregnacji dobrze odbijają promienie słoneczne. Ciekawym dodatkiem do wnętrza mogą stać się rolety rzymskie lub rolety dzień i noc. Możliwość precyzyjnej regulacji dopływu światła dają z kolei plisy oraz verticale.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wybrać materac dziecięcy
okazje cenowe
AKCESORIA MEBLOWE

Jesteś zainteresowany reklamą?