Rynek nieruchomości nadal jest na fali wznoszącej. Deweloperzy prześcigają się w stawianiu nowych budynków, ale również rynek wtórny cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jakie są oczekiwania klientów? Gdzie najchętniej chcielibyśmy mieszkać po przeprowadzce do dużego miasta?
Każdego roku spora część Polaków opuszcza rodzinne wsie i miasteczka, szukając ciekawszych warunków życia i lepszej pracy w dużych aglomeracjach. Okazuje się, że zmieniając otoczenie, bardzo chętnie zachowujemy część nawyków z domów rodzinnych. Stąd m.in. popularność domów z ogródkiem w dużym mieście. Czy takie rozwiązania są możliwe?
Deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom
Jednym z najpopularniejszych powodów zmiany lokum jest założenie rodziny. Kiedy na świecie pojawia się dziecko, w mieszkaniu zaczyna robić się ciasno, a my chętnie szukamy nowej przestrzeni, gdzie wszyscy znajdą dla siebie trochę miejsca. Zazwyczaj uwagę młodych rodziców przykuwają przedmieścia, gdzie jest zdecydowanie więcej wolnej przestrzeni niż w centrum, natomiast nadal stosunkowo szybko i łatwo można dotrzeć do serca miasta. Tak jest m.in. w Krakowie, gdzie ościenne dzielnice coraz chętniej zamieszkiwane są przez młode rodziny. Te najczęściej szukają domów z ogródkiem, żeby dzieci mogły swobodnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Jednak znalezienie takiej nieruchomości nie jest łatwe. Zjawisko to zauważyli deweloperzy, którzy powoli odchodzą od szeregowców stłoczonych bardzo blisko, na rzecz nieco bardziej przestronnych mieszkań, np. w zabudowie bliźniaczej. Pozwala to wygospodarować trochę miejsca na ogródek i zapewnić w otoczeniu więcej zieleni. Domy z ogrodem w Krakowie są więc realnym pomysłem na osiedlenie się blisko centrum, jednak w znacznie przyjemniejszej pod względem zieleni i tłoku okolicy.
Przedmieścia pełne domków jednorodzinnych
Zmieniły się też preferencje zakupowe Polaków. Podczas gdy jeszcze 10-15 lat temu zwłaszcza młodzi ludzie preferowali małe mieszkania za niewielką cenę, obecnie ten trend się wyraźnie zmienił. Polacy wolą poczynić większą inwestycję na poczet komfortu. Dlatego na przedmieściach powstają coraz częściej nieduże domy jednorodzinne lub całe ich osiedla budowane przez deweloperów, natomiast rzadziej można spotkać zabudowę szeregową czy tradycyjne bloki. Kluczowymi aspektami są większa prywatność, przestronny metraż oraz przyjazne i niezatłoczone otoczenie. Jeśli na działce o określonej powierzchni powstaną jedynie domy jednorodzinne, naturalną koleją rzeczy będzie mniejszy tłok w powstałej wspólnocie, niż w przypadku osiedla bloków czy zabudowy wielorodzinnej. Zdecydowanie lepiej czują się w domach z ogrodem dzieci czy zwierzęta, które mają przestrzeń do aktywności.
Nowe bardziej cenione niż wtórne
Chociaż rynek wtórny wciąż jest atrakcyjny dla wielu nabywców nieruchomości, to jednak widoczny jest trend kupowania nowych budynków. Większa możliwość decyzji, np. o układzie pokoi czy chociażby rozmieszczeniu instalacji elektrycznej jest ceniony bardziej niż niższy koszt kupna używanego domu bądź mieszkania. Wykorzystują to deweloperzy, którzy intensywnie zabudowują przedmieścia największych miast jak Warszawa, Trójmiasto, Poznań czy Kraków. Nowe osiedla są przygotowane pod względem infrastruktury do najnowszych standardów, co również wpływa na atrakcyjność nowych adresów. Zarządy miast również szybko reagują na przybywających mieszkańców, błyskawicznie nadrabiając aspekty infrastrukturalne, czy poprzez otwieranie nowych placówek jak szkoły, czy przychodnie.