Pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii do ogrzewania czy klimatyzowania domu. Przynoszą ogromne oszczędności, ale też sporo kosztują. Sprawdź, jak przyspieszyć zwrot inwestycji, wykorzystując dofinansowanie.
Pompy ciepła – dofinansowanie a wymagania formalne
Inwestycja w pompę ciepła przynosi ogromne oszczędności, jednak początkowo stanowić może spory wydatek. Podobnie jak w latach ubiegłych, również w 2021 osoby inwestujące w tego typu urządzenia mogą otrzymać dofinansowanie. To atrakcyjna, a niekiedy kluczowa opcja dla powodzenia inwestycji. Szczególnie że dzięki wsparciu zwraca się ona szybciej.
Dotację na pompę ciepła można otrzymać w ramach m.in. Programu Czyste Powietrze, Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO), ulgi termomodernizacyjnej, lokalnych programów antysmogowych, Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FtiR) czy kredytu bankowego (EKO Kredyt). Dofinansowanie obejmuje wszystkie warianty urządzeń, a więc:
- gruntowe pompy ciepła,
- pompy ciepła powietrzne,
- wodne pompy ciepła.
Aby ubiegać się o dofinansowanie, inwestor musi złożyć w urzędzie odpowiedni formularz oraz stosowne dokumenty opisujące schemat instalacji. W przypadku podmiotów gospodarczych czy jednostek użyteczności publicznej niezbędne będzie uzasadnienie takiej inwestycji (biznesowe lub wskazujące korzyści dla użytkowników obiektu, np. uczniów szkoły w przypadku przedsięwzięcia termomodernizacyjnego). Jest o co walczyć, ponieważ „do wzięcia” z programów jest nawet 27 tys. zł.
Jak dostać dofinansowanie pomp ciepła w 2021 roku?
Warunkiem otrzymania dofinansowania jest spełnienie wszystkich wymogów określonych w regulaminach poszczególnych programów. Papierologia nie należy do rzeczy najprzyjemniejszych, jednak niewykluczone, że poradzisz z nią sobie samodzielnie. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić czas, nerwy oraz zmniejszyć ryzyko, warto skorzystać z pomocy specjalistów (np. Ekoradców), dzięki którym zwiększysz swoje szanse na otrzymanie dofinansowania pompy ciepła.