Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Rośliny na poplon – jakie wybrać?

27 stycznia 2023 rośliny na poplon

Spośród różnorodnych metod użyźniania gleby, rośliny na poplon są jedną z najlepszych metod. Te nawozy zielone poprawiają strukturę gleby i zaopatrują ją w cenne składniki mineralne. Jakie rośliny poplonowe warto wybrać do siewu?

Czym są rośliny na poplon?

Siew na poplon, to rośliny sadzone i uprawiane pomiędzy dwoma głównymi plonami. Ich zadaniem jest użyźnienie gleby na kolejne sadzonki oraz wzbogacenie jej o cenne składniki mineralne. Poza pozytywnym działaniem na glebę, rośliny poplonowe wykorzystywane są w rolnictwie, jako pasza dla zwierząt w formie siana, kiszonek, świeżej trawy. Kompostownik, jaki tworzy się dzięki zaoraniu nieskoszonej roślinności na polu, stanowi dodatkowy, ekologiczny zielony nawóz. 

Ze względu na czas siewu i rośliny, wyróżnić można kilka rodzajów poplonu:

  • poplon letni – to rośliny siane w sierpniu lub lipcu, a orane na jesień,
  • poplon ozimy – rośliny sadzone są jesienią, żeby zaorać je na wiosnę kolejnego roku,
  • poplon ścierniskowy – wysiewany jest na ściernisko w sierpniu lub wrześniu, a okres, przez jaki rośliny na nim pozostają, zależy od gatunku siewu, jaki był poprzednio na polu, choć najczęściej czas ten kończy się jesienią,
  • poplon wśródplonowy – polega na posadzeniu roślin wśród innych, jak np. posadzenie koniczyny wśród jęczmienia.

Najlepsze rośliny na poplon

Gatunki roślin wykorzystywane na poplon muszą charakteryzować się krótkim okresem wegetacyjnym, który nie przekracza 2-3 miesięcy. Wśród nich, najchętniej wybieranymi przez rolników roślinami są gatunki z rodziny bobowatych i strączkowych – groch siewny pastewny lub bobik. Mniej wymagające są wyka kosmata, wyka siewna, łubin, gorczyca, gryka lub słonecznik. Sadząc każde z nich, należy zaznajomić się z okresem wysiewu i wegetacji oraz preferowanym podłożem.

Groch siewny jako nawóz zielony

Podłoże dobre dla rozwoju grochu to gleby średnie i słabe. Odczyn gleby musi mieścić się w przedziale od 6 do 7 pH, ważna jest również wilgotność. W okresie kiełkowania nasion, preferowane jest wilgotne podłoże, aby nie zaschły, zaś w późniejszym etapie, za duże opady mogą przyczynić się do gorszego kwitnienia grochu. Jest stosunkowo odporny na małe przymrozki.

Rośliny na poplon – bobik

Bobik z kolei nie ma specjalnych wymagań glebowych, wystarczy jej obojętne pH, w przypadku gleb kwaśnych, konieczne jest wapnowanie. Inaczej jest wilgotnością, ponieważ bobik wymaga dużej ilości wody w glebie. Za to dobrze znosi nawet siedmiostopniowe przymrozki. 

Nawóz zielony – wyka kosmata 

Ta roślina na poplon zwana jest także, nie bez powodu, wyką ozimą. Ma niewielkie wymagania wodne i glebowe – wystarczy jej podłoże o odczynie zasadowym lub obojętnymi. Świetnie znosi mróz dochodzący nawet do -15 stopni Celsjusza. 

Wyka siewna

Wyka siewna, do rozwoju wymaga żyznych gleb, o odczynie zasadowym lub obojętnym. Nie przyniesie dużych plonów na suchej ziemi, ponieważ potrzebuje dużych ilości wody. Nie jest także dobrym wyborem na poplon ozimy, ponieważ temperatury poniżej -7 stopni Celsjusza źle wpływają na rozwój tej rośliny. 

Łubin żółty

Łubin nie wymaga gleby wysokiej jakości, wystarczy pH o odczynie od 6,5 do 5,5. Nasiona kiełkują już w kilku stopniach poniżej zera, choć pędy wytrzymują lekkie przymrozki. Roślina wymaga sporo wody, szczególnie w początkowej fazie rozwoju.

Łubin wąskolistny – rośliny na poplon

Ta odmiana łubinu kwitnie nieco obficiej niż łubin żółty. Wymaga lekko kwaśnego odczynu gleby, nie lubi dużej ilości wody, a najlepsza temperatura dla jego rozwoju to 15-20 stopni Celsjusza.

Słonecznik – kolejny nawóz zielony nawóz

Ta roślina na poplon ma niewielkie wymagania glebowe, dodatkowo, rośnie szybko i obficie. Słonecznik jest odporny na zmiany pogody i nie potrzebuje obfitych opadów. Do prawidłowego rozwoju najlepsze są wysokie temperatury. 

Rośliny na poplon – rzodkiew oleista

Rzodkiew do rozwoju wymaga dobrych gleb, choć zadomowi się nawet w przydomowym ogródku. Roślina potrzebuje dużych ilości wody i dobrze znosi kilkustopniowe przymrozki, choć nasiona do kiełkowania potrzebują przynajmniej 20 stopni Celsjusza.

Korzyści z zielonego nawozu

Oprócz wspomnianych zalet, rośliny na poplon mają szereg pozytywnych działań dla uprawy roli. W obecnych czasach, produkcji masowej i z zastosowaniem sztucznych nawozów, nie zwraca się uwagi na bioróżnorodność. Przemysł oczekuje głównie zbóż, których sprzedaż lub obróbka przyniesie zyski. Zapomniano, że rośliny motylkowe są równie ważne w świecie przyrody co zbożowe. Sadząc różne rośliny, rolnik wprowadza urozmaicenie w świecie przyrody oraz lepsze warunki do życia zwierząt. 

rośliny na poplon

Skutki sadzenia poplonu są dla gleby także obiecujące. Ich wpływ na zasoby ziemi w składniki odżywcze jest zdecydowanie pozytywny – ilość substancji zawartych w glebie, po zasianu roślin na poplon, jest większa niż w przypadku, gdy pole jest całorocznie eksploatowane. 

Wyrośnięte rośliny poplonowe pozytywnie działają na najwyższą warstwę gleby. Ich części ponad powierzchnią ziemi, osłaniają ją przed nadmiernym wysuszeniem. Z kolei korzenie spulchniają glebę oraz zatrzymują nadmiar wody.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?