Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

balkony francuskie
Budownictwo

Balkony francuskie – co warto o nich wiedzieć?

Wykańczając własny dom, musisz być przygotowany na szereg nowych i zupełnie nieznanych dla ciebie pojęć. Operują nimi architekci i budowlańcy, ty natomiast musisz jakoś się w nich odnaleźć, by się z nimi porozumieć i ostateczny wygląd budynku zgadzał się z twoją pierwotną wizją, gustem i potrzebami. Czy wiesz, czym są balkony francuskie? Nasz artykuł krok po kroku przeprowadzi cię przez ten temat, byś nie był zaskoczony żadną z otrzymanych od fachowców informacji.

Balkony francuskie – czym są?

balkony francuski

Choć balkony francuskie można zauważyć dzisiaj niemal wszędzie, bo pojawiają się zarówno w biurowcach, jak i domach prywatnych, warto zdawać sobie sprawę, że nie są niczym nowym. Pierwsze wykorzystujące je projekty znamy z architektury barokowej. Zainteresowanie nimi spadło w następnych wiekach, gdy balkony stały się głównie miejscem do rekreacji i wypoczynku. Współcześnie jednak coraz chętniej wracamy do prostych budowli, które cechują się ponadczasowym kształtem i wykończeniem. Choć nawet nasi rodzice unikali klasycznych brył, dziś ponownie cenimy sobie minimalizm i wiążący się z nim ład. Balkony francuskie sprawdzają się więc idealnie. Czym są?

balkony francuski

Balkony francuskie to bardzo charakterystyczne przeszklenia o wydłużonej formie, które w budowie obejmują wyłącznie szybę i balustrady. Sporadycznie można zauważyć również niewielki parapet zewnętrzny, który nigdy jednak nie będzie eksponowany i nie posłuży do wystawienia na nim mebli ogrodowych celem wypoczynku. Okna zaczynają się ok. 15 cm nad podłogą i biegną niemal do sufitu. Nazywamy je „portfenetrami”. Mogą dawać możliwość otwierania i uchylania, choć w biurowcach nierzadko są na stałe zamknięte. Niekiedy zdarza się również, że balkony francuskie nie posiadają balustrady – to zależne przede wszystkim od możliwości ich otwierania oraz rodzaju zastosowanej szyby.

Gdzie sprawdzają się balkony francuskie?

Co ciekawe, balkony francuskie mogą być stosowane absolutnie wszędzie. Istotne jest tylko prawidłowe dopasowanie ich do wybranego stylu, by odpowiednio się prezentowały. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku domów jednorodzinnych, najlepiej sprawdzają się na modernistycznych, prostych bryłach. Gdy zastosujesz je na różnych poziomach budynku, dodatkowo wysmukłą całość i nadadzą jej potrzebnego rytmu.

Okazuje się także, że balkony francuskie są chętnie wybierane przez osoby żyjące w duchu „eko”. Doskonale sprawdzają się na domach energooszczędnych, ponieważ brak płyty zmniejsza szansę na utworzenie się tzw. mostków termicznych. Warto więc zdawać sobie sprawę, że są nie tylko estetyczne, ale także bardzo praktyczne. Ich obecność w niewielkich pomieszczeniach sprawia, że do środka przedostaje się sporo naturalnego światła z zewnątrz, co dodatkowo umożliwia oszczędność prądu.

Balustrady francuskie – wyjątkowa estetyka budynku i bezpieczeństwo

balustrady francuskie

Balustrady francuskie zastosowane tuż przy szybie są najistotniejszym elementem całej konstrukcji, jeśli bierzemy pod uwagę ich wygląd. W przeciwieństwie do standardowych rozwiązań, nie stanowią w głównej mierze ochrony dla domowników, a stają się właśnie dopełnieniem estetyki całego projektu. Warto wziąć je pod uwagę, gdy szukasz rozwiązań eleganckich i ponadczasowych. Balustrady francuskie są montowane niemal tuż przy przeszkleniu, stając się integralnym elementem okna. Wymusza to idealne dopasowanie, dzięki czemu całość prezentuje się naprawdę pięknie.

balustrady francuskie
balustrady francuskie

Wiele osób jednak waha się, czy balkony francuskie zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa ich użytkownikom. Choć nie są to typowe rozwiązania, w przypadku których możemy wyjść na płytę, musimy chronić się na wypadek pęknięcia samej szyby. Właśnie dlatego najczęściej wybierane są duże tafle szkła bezpiecznego lub wysokiej klasy pleksiglas. Same balustrady francuskie są natomiast wykonane ze stali nierdzewnej, która jest nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim odporna na uszkodzenia mechaniczne, duże ciężary i zmienną pogodę.