Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

ile lumenów do czytania
Wnętrze

Barwa żarówek lamp – jaką wybrać do czytania?

Oświetlenie w domu ma bardzo istotny wpływ na to, jak będziemy się w nim czuć. Nie chodzi tylko o to, by dobrze widzieć swoje mieszkanie po zmroku. Światło ma także duży wpływ na stan naszego wzroku oraz stopień koncentracji na pracy. Wybierając lampy i żarówki do mieszkania, dobrze jest nie kupować identycznych rodzajów światła do każdej z lamp. Należy kierować się ich przeznaczeniem i indywidualną barwą, wyrażaną w lumenach.

żarówka

Barwy światła

Dopóki nie potrzebujemy kupić żarówki, często nie zastanawiamy się nawet nad tym, że mają one różną moc i różne barwy. Obecnie najpopularniejsze są żarówki LED – tanie, wydajne i energooszczędne. One również charakteryzują się kilkoma parametrami świecenia. Barwy wyraża się w Kelwinach (K).

  • 2000K i mniej – to barwa świecy lub ognia – nie daje dużego rozświetlenia, za to wprowadza bardzo ciekawy, romantyczny nastrój.
  • 2200K – światło o niewielkich walorach praktycznych, ma charakter bardziej ozdobny (sprawdza się na przykład w efektownych, antycznych lampach w salonie)
  • 2700-3000K – to bardzo ciepła barwa światła, wprowadza relaks i rozluźnienie. Porównuje się ją do typowych żółtych odcieni światła, rzucanych przez niegdysiejsze żarówki starego typu. Polecana raczej do salonu lub sypialni, niż do pracy.
  • 4000K – barwa jasna, ale nie rażąco jasna. Dość uniwersalna, dająca dobre parametry rozświetlenia pomieszczenia.
  • 6000K – światło idealnie białe, doskonałe do białych, sterylnych wnętrz, podkreślające ich biel. Dodaje energii i pobudza do działania.
  • Powyżej 10000K – biel wpadająca w odcień niebieskiego, o charakterze ozdobnym.

Światło do czytania

Poszukując żarówki do lampki nocnej w sypialni czy lampy w salonie, nad fotelem, gdzie najbardziej lubimy czytać, albo lampki biurkowej do pracy w gabinecie, powinniśmy się kierować przede wszystkim bezpieczeństwem swojego wzroku. Ile lumenów do czytania jest najlepszą opcją? Do czytania w formie relaksu zaleca się stosować barwy ciepłe, ale jasne – 2700-3300K.

żarówka

Z kolei lampka do nauki, czyli gabinetowa, powinna raczej oscylować wokół 5400-6500K. Ważna jest też siła żarówki ledowej, wyrażana w lumenach. Najlepszą mocą żarówek ledowych do czytania jest 5 W, czyli 400-450 lumenów. Najważniejsze jest jednak równomierne, porządne oświetlenie czytanej powierzchni. Dzięki temu wzrok może się przystosować nawet do wielogodzinnej nauki bez przemęczenia. Jeśli czytamy w salonie, warto do czytania ustawić lampę podłogową, która daje lepsze rozproszenie światła i tym samym uprzyjemnia tę czynność i czyni ją efektywniejszą.