Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Ogród

Borówka Bluecrop – dlaczego warto ją wybrać?

Krzewy owocowe to jeden z podstawowych elementów niemal każdego ogródka. Na porzeczkę, agrest, czy borówki czekamy cały rok, by móc cieszyć się ich smakiem. Jeśli zastanawiasz się, jaką borówkę wybrać do swojego ogrodu, warto zwrócić uwagę na jej popularną odmianę Bluecrop. Dlaczego warto ją wybrać i jak wygląda jej pielęgnacja?

Borówka bluecrop – charakterystyka

Borówka Bluecrop jest jedną z najbardziej popularnych wczesnych odmian borówek. Dojrzałość zbiorczą osiąga już pod koniec lipca. Wtedy też możemy zrywać z niej przepyszne niebiesko – fioletowe, słodkie owoce z lekką nutką kwasowości.

Krzew ten, w odpowiednio żyznej i wilgotnej glebie, potrafi osiągać imponujące rozmiary, ponieważ może wyrastać nawet do 2,5 m. Ten pochodzący ze Stanów Zjednoczonych gatunek charakteryzuje się luźnym pokrojem, przez co w dobrych warunkach, gdy osiągnie naprawdę duże rozmiary, może zaistnieć konieczność podwiązywania gałązek.

Uprawa borówki Bluecrop

Jeśli krzew będzie miał zapewnioną żyzną, wilgotną i lekko kwaśną glebę, odwdzięczy nam się dużymi rozmiarami, a co za tym idzie – dużą ilością owoców. Ten krzew owocowy jest bardzo wdzięczny w uprawie, potrafi znosić mrozy nawet do -35 stopni Celsjusza, co pozwala nam bezpiecznie hodować go w naszym klimacie, bez strachu o szkodliwe działanie przymrozków.

Zaletą borówki Bluecrop jest także sposób zapylania. To krzew samopylny, a więc jako jeden z nielicznych, może rosnąć całkowicie samodzielnie, chociaż dobrze znosi towarzystwo również innych odmian borówek, a ich obecność wpływa na zbieranie lepszego plonu. Mogą to być np. odmiany: Berkeley, Chandler i Rubel.

Owoce

Owoce borówki Bluecrop należą do dużych, a podczas okresu zbiorów, przypadającego od końca lipca nawet do września, jesteśmy w stanie ich zebrać nawet 9 kg! Borówki mają słodko – winny smak, są aromatyczne i bardzo smaczne. Będą smakowały zarówno świeżo zerwane, jak i doskonale nadadzą się na jakiekolwiek przetwory.

Ich przechowywanie, a nawet transport jest bardzo łatwe, ponieważ cechują się odpornością na wiele czynników, co wykorzystują również osoby posiadające ich plantację. Dzięki temu jeśli nie posiadamy swojego własnego krzewu, możemy się cieszyć borówkami goszczącymi na sklepowych półkach. Owoce borówki Bluecrop mają jasnoniebieski do fioletowego kolor oraz pokryte są delikatnym nalotem. Rosną duże, mają kulisty kształt, choć nieco spłaszczony. Jeśli krzew będzie miał odpowiednią ilość słońca i osłonimy go od wiatru, tymi owocami będziemy mogli się cieszyć naprawdę długo.