Posiadanie własnego domu to marzenie chyba każdego z nas, a przynajmniej większości ludzi na świecie. Nie jest ono całkowicie odrealnione – przy odrobinie samozaparcia może się udać odłożyć pieniądze na budowę tego jedynego, wymarzonego domku za miastem – idealnego pod nasze potrzeby. Gdy w planach jest budowa domu – od czego zacząć?

Kredyt i działka – bez tego ani rusz
W dzisiejszych czasach trudno jest zbudować swój dom nie zaciągając na niego kredytu. Inaczej bardzo trudno byłoby zebrać tyle gotówki. A zatem, budowę domu trzeba zacząć od zorganizowania kredytu – a o tym trzeba niestety myśleć z kilkuletnim wyprzedzeniem, i zacząć budować historię kredytową. Gdy mamy już pieniądze na koncie, możemy zacząć rozglądać się za odpowiednią działką budowlaną. Mając już jej akt własności, można zacząć stawiać poważne kroki ku własnemu domowi. Zanim zakupi się projekt budowlany lub zleci jego wykonanie, należy przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego i decyzję o warunkach zabudowy na danej działce. Na bazie tego planu, architekt sporządzi odpowiedni projekt, który trzeba będzie zgłosić do urzędu gminy, celem wydania pozwolenia na budowę. Może to potrwać, a zatem warto w tym czasie efektywnie popracować nad rozpoczęciem prac budowlanych.
Co dalej?
Trzeba znaleźć ekipę budowlaną, która podejmie się realizacji zlecenia w pożądanym przez nas czasie. Tak naprawdę im wcześniej ją sobie zarezerwujemy, tym lepiej – dzięki temu prace nie opóźnią się zbytnio. Należy znaleźć kierownika budowy, który będzie odpowiadał za jej proces – co też wiąże się z wieloma dodatkowymi formalnościami.

Należy też zatrudnić geodetę do prawidłowego wytyczenia geodezyjnego na działce. Teren trzeba wyrównać pod budowę za pomocą maszyn budowlanych. Trzeba też przygotować wszelkie materiały – zakupić je i złożyć w miejscu budowy, zapewnić tymczasowe przyłącze elektryczne w miejscu budowy. Wreszcie można zająć się kopaniem fundamentów przez wybraną ekipę budowlaną.
Sporo pracy – wymierne efekty!
Przygotowanie się do budowy domu, i następnie jej realizacja, to proces wieloetapowy. Aby można było postawić budynek, który ma służyć mieszkańcom przez kolejnych kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat, trzeba podjąć się prawdziwie mozolnej pracy. Inwestor powinien najpierw pomyśleć o środkach na budowę domu, a następnie realizować tę pracę etapami, rozsądnie i bez pośpiechu. Ten brak pośpiechu jest bardzo ważnym czynnikiem. Budowa domu wymaga czasu, i dobra organizacja robót może zapobiec obsuwom, ale raczej nie sprawi, że dom powstanie w kilka dni!