Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

ceramiczny chlebak
Wnętrze

Ceramiczny chlebak

Przechowywanie żywności to dla każdej pani domu bardzo istotne zagadnienie. Należy dbać o to, żeby żywność była przechowywana tak, aby jak najdłużej zachowywała świeżość. Ceramiczny chlebak może być dobrym sposobem na utrzymanie jakości pieczywa – artykułu pierwszej potrzeby, który najszybciej ulega zepsuciu.

Czerstwienie chleba

Pieczywo jest artykułem, który spożywamy w dużych ilościach, kilka razy dziennie. Do tego, trzeba je kupować niemal codziennie, lub ewentualnie co drugi dzień. Wynika to z wysokiej zawartości wody w wyrobach piekarniczych. Woda w świeżym chlebie powoduje utrzymanie jego doskonałych własności organoleptycznych. Utrzymuje dobry smak, odpowiednio miękką konsystencję. Niestety, to właśnie woda w pieczywie, a także obecność cukrów, jest powodem, dla którego pieczywo uwielbiają też drobnoustroje. Na skutek niewłaściwego przechowywania chleba, na przykład w foliowych woreczkach, może dojść do pleśnienia chleba lub jego czerwienienia – to skutek działania bakterii. Z drugiej jednak strony obecność wilgoci w pieczywie jest aspektem pożądanym, bo utrzymuje ona świeżość. Pieczywo już po kilku godzinach kontaktu z powietrzem czerstwieje – staje się suche, nieapetyczne. Dlatego tak ważne jest, aby je we właściwy sposób przechowywać.

Chlebak ceramiczny

Chlebak jest akcesorium służącym stricte do przechowywania pieczywa. Co ważne, trzyma się tam pieczywo nieowijane w żadne folie czy papierowe torebki. Dzięki szczelnemu zamknięciu w chlebaku pieczywo jest zawsze na wyciągnięcie ręki, i pozostaje przez długi czas świeże. Ważne jest również to, że odseparowując chleb w chlebaku od innych produktów, takich jak mąki czy kasze, ograniczamy możliwość rozwoju innych szkodników, takich jak choćby mole spożywcze.

Chlebaki tradycyjne wykonane są z plastiku lub drewna. Te jednak nie przejawiają zbyt dużych walorów estetycznych. Bardzo modne ostatnimi czasy są ceramiczne chlebaki. Są to szerokie pojemniki zamykane ceramiczną pokrywą lub deską, o dużym poziomie szczelności. Ceramika charakteryzuje się przede wszystkim dużą estetyką wykonania. Doskonale sprawdza się w kuchniach w stylu klasycznym, rustykalnym, romantycznym, czy vintage. W zależności od modelu chlebaka, czy jego kolorów, można uczynić z tego akcesorium bardzo ciekawy i fantazyjny element dekoracyjny swojej kuchni. Ceramiczny chlebak jest bardzo szczelny, i dzięki niemu pieczywo będzie zachowywało świeżość dłużej niż kilka godzin. Chyba każdy zgodzi się, że świeżość pieczywa jest aspektem niezwykle ważnym, i warto do tego celu nabyć odpowiedni chlebak.