Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Chcesz mieć piękne storczyki? To musisz wiedzieć o ich pielęgnacji!

3 marca 2021 storczyki

Storczyki należą do jednych z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Często są one podarunkiem na różne okazje. Występują w różnych wersjach kolorystycznych i są naprawdę wyjątkowe. Jednak aby były one cały czas piękne i dobrze się rozwijały musimy o nie odpowiednio dbać. Storczyki bywają marudne, ale nie oznacza to, że niedoświadczona osoba sobie z nimi nie poradzi. Wystarczy kilka praktycznych rad, trochę chęci i dużo miłości! Z pewnością Twój storczyk będzie rozwijał się najlepiej, jak się tylko da!

Podłoże do storczyków – jaka ziemia będzie najlepsza?

Podłoże do storczyków różni się od zwykłej ziemi do kwiatów. Ta roślina potrzebuje specjalnej mieszanki, która da jej najlepsze warunki bytowe. Tak więc podłoże do storczyka to połączenie torfu i kory. Taka mieszanka daje najlepsze odzwierciedlenie naturalnych warunków bytowych tych kwiatów. W naturze storczyki rosną na korze drzew. Dlatego też uprawiając je w doniczce muszą mieć one dużo torfu i kory. Taką gotową mieszankę możemy kupić w sklepach. Możemy też ją zrobić sami! Warto pamiętać o umieszczeniu keramzytu w doniczce, aby ułatwić roślinie prawidłowe nawadnianie, a także uniknąć przelania. Storczyk to orchidea, która naprawdę nie jest taka trudna w uprawie, jakby mogło się wydawać. Wystarczy tylko trochę wprawy! 

Jak wygląda podlewanie storczyków?

Będąc przy nawadnianiu możemy od razu zgłębić teorię o podlewaniu storczyków. Pielęgnacja tych kwiatków w głównej mierze składa się właśnie z prawidłowego podlewania. Przede wszystkim nigdy nie należy przelewać storczyka. Nie można trzymać go w wodzie! Dlatego też podlewanie storczyków musi być odpowiednio usystematyzowane. Warto też pamiętać o tym, że lepiej jest już przesuszyć storczyka, niż go przelać! Dbanie o storczyka wymaga nieco wprawy. Nie ma jasno określonych reguł odnośnie jego podlewania. Po prostu trzeba mieć na uwadze jego naturalne warunki występowania, gdzie nie ma on dużej wilgoci i stałego nawodnienia. Zadbaj więc o dużo światła słonecznego oraz podlewanie wtedy, gdy roślina zacznie sama się tego domagać – oklapnie lub będzie mieć bardzo suchą ziemię. 

Dbanie o storczyki – co jeszcze musisz wiedzieć?

Uprawa storczyka po pewnym czasie przestanie być najmniejszym problemem. Po prostu we wszystkim trzeba nabrać wprawy. Tak więc pamiętaj o odpowiedniej ziemi i nawadnianiu.

Ciekawym sposobem na utrzymanie odpowiedniego stanu kwiatu jest uprawa w przezroczystej doniczce. Pozwala to na obserwację korzeni. Storczyk to orchidea, gdy ma białe korzenie, to domaga się wody. Gdy mają one z kolei zielony kolor, to są w odpowiednim stanie. Tak więc przezroczysta doniczka zdecydowanie ułatwi uprawę tej rośliny. Warto też pamiętać o podlewaniu storczyków odstaną wodą z kranu. Przechowujemy ją w otwartym pojemniku przez kilka godzin, aby chlor z wodociągów się ulotnił. To ważne nie tylko dla storczyków, ale dla wszystkich roślin w domu! 

Więcej o storczykach znajdziesz na storczyki.com.pl.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?