Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Ciepła i czysta woda w basenie
Ogród

Ciepła i czysta woda w basenie – zastosowanie foli solarycznej

Właściciele basenów na różne sposoby starają się ogrzewać swoje zbiorniki oraz utrzymać je w czystości, mając przy tym na uwadze względy ekonomiczne. Producenci urządzeń basenowych oferują im różnego rodzaju pompy ciepła czy generatory chloru, a także rozmaite systemy izolujące ściany i dno basenu. Wiele korzyści płynie również z zastosowania wysokiej jakości folii solarnych, które są przyjazne dla środowiska i wyjątkowo praktyczne.

Zobacz także: https://mojogrodniczy.pl/basen-w-ogrodzie-czy-warto/

Kontrola parowania wody

Eksploatacja basenu w naturalny sposób przyczynia się do zwiększonego zużycia wody w gospodarstwie domowym, m.in. poprzez zwykłe rozpryskiwanie z niecki czy konieczne płukanie wsteczne złoża filtracyjnego. Wysoki procent zużycia wody i energii cieplnej wynika także z parowania wody, dlatego tak duże znaczenie ma każdorazowe przykrywanie basenu w czasie jego nieużytkowania. Przeciętny odkryty zbiornik o wymiarach 8 x 4 m może w ciągu jednego sezonu stracić nawet 21 tys. litrów wody przez samo parowanie, co odpowiada średniej pojemności 270 wanien domowych. Bez odpowiedniego przykrycia, bezpowrotnie marnowana jest także energia cieplna wody. Folia solarna do basenu ma postać pokrywy z komorami powietrznymi, która unosi się na powierzchni wody. Stanowi tym samym fizyczną barierę umieszczaną tuż nad taflą, pozwalającą na wyeliminowanie aż 98 proc. parowania.

basen

Ograniczenie strat ciepła i dogrzewanie wody

W zależności od promieni słonecznych, w ciągu dnia temperatura wody może wzrosnąć nawet o kilka stopni. Folia bąbelkowa z komorami powietrznymi pomaga ograniczyć straty ciepła, ponieważ w nocy wykazuje działanie izolacyjne. Niebieski filtr słoneczny ma formę półprzezroczystą, dzięki czemu ogrzewa nawet głębsze obszary wody. Ogranicza to konieczność pracy urządzenia podgrzewającego wodę basenową z pełną wydajnością, a tym samym przyczynia się do oszczędności na rachunkach za energię. Folia solarna do basenu wykorzystuje słońce do bezpośredniego ogrzania wody, zwiększając jej temperaturę oraz tworząc barierę dla parowania. Termoizolacyjne właściwości takiego przykrycia w dużym stopniu wynikają z ilości powietrza, które przechowywane jest w pęcherzykach. Optymalne są bąbelki jak największe i najwyższe, aby utworzona warstwa izolacyjna spowalniała tempo utraty ciepła.

Zapobieganie zanieczyszczeniom

Folia solarna na basen działa również jako bariera, która chroni przed zanieczyszczeniami przedostającymi się do zbiornika. Jej zastosowanie przyczyna się do zmniejszonego zużycia chemii czyszczącej, w tym ograniczenia chloru dodawanego w celu dezynfekcji środowiska wodnego. Proces oczyszczania następuje w większości na skutek utleniania biologicznego, a także dzięki zapewnieniu bariery ochronnej przed nawiewanym brudem. Folia bąbelkowa na basen stanowi również barierę dla promieniowania UV, które może ograniczyć efektywność sanitarną wolnego chloru. Odpowiednie przykrycie redukuje ten proces, chroniąc chlor przed rozpadaniem i ograniczając konieczność stosowania stabilizatorów. Folia solarna zabezpiecza basen również fizycznie, zapobiegając przedostawaniu się do zbiornika liści, owadów, brudu oraz innych zanieczyszczeń. Do utrzymania środowiska basenowego w należytym stanie przyczynia się także zmniejszenie ilości widzialnego światła, które przedostaje się do wody. W ten sposób zahamować można rozrost glonów, potrzebujących do zakwitu oświetlenia o odpowiednim natężeniu.

woda w basenie

Opinie o foliach solarnych na basen

Pokrywa solarna do basenu opinie zbiera bardzo dobre. Produkt ten zapewnia kontrolę nad parowaniem, ułatwia utrzymywanie ciepłej wody oraz zapobiega zanieczyszczeniom. Folie solarne gwarantują znacznie większą efektywność, niż przykrycia tworzące warstwę płynną. Ma to szczególne znaczenie w przypadku basenów energooszczędnych, które zawsze powinny być przykrywane w godzinach nieużytkowania oraz poza czasem chlorowania. Nowoczesne folie bąbelkowe posiadają podwyższoną żywotność, a ich pęcherzyki zostały starannie zaprojektowane. W sklepie: https://basensklep.pl/collections/folie-solaryczne dostępna jest folia solarna do basenu 366, która doskonale sprawdza się w środowisku basenowym.