Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Dom parterowy czy z poddaszem?
Nieruchomości

Dom parterowy czy z poddaszem?

Budowa nowego domu nigdy nie jest prosta. Aby ustalić jego odpowiedni projekt, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Zastanowić się nad przeróżnymi szczegółami, które na ten moment nie wydają się ważne, ale później mogą mieć wielki wpływ na komfort życia samych mieszkańców. Dawniej projekty domów wyglądały dość podobnie. Nikt nie zastanawiał się nad tym, czy uwzględniać w nich miejsce na dodatkowe poddasze. Był to element oczywisty, uznawany za niezbędny i niezastąpiony. Obecnie jednak w domach rzadko kiedy mieszka więcej pokoleń, a to z kolei sprawia, że takie poddasze często staje się niepotrzebne. Kiedy warto więc o nim pomyśleć, a kiedy lepiej z niego jednak zrezygnować?

Zobacz także: https://mojogrodniczy.pl/mieszkanie-w-centrum-czy-dom-za-miastem/

Dom parterowy czy z poddaszem?

Dom parterowy czy z poddaszemPierwszym krokiem, który pomoże w podjęciu tej ważnej decyzji, będzie dokładne sprawdzenie planu miejscowego określonego dla konkretnej przestrzeni. Na ogół nowi lokatorzy kompletnie się nim nie przejmują. Jednak gdyby doszło do złamania zapisanych w nim praw, czekałyby na nich nieprzyjemne konsekwencje własnego zaniedbania. Niektóre ustalenia zapisane w planach miejscowych zakazują bowiem stawiania na działkach domów z poddaszem. Inne z kolei dopuszczają taką możliwość. Ale jedynie wtedy, gdy spełni się konkretne warunki – gdy np. dom będzie mieć konkretną wielkość i nie przekroczy wyznaczonego rozmiaru. Lepiej więc nie ryzykować i najpierw sumiennie przeanalizować te wszystkie podpunkty umieszczone w planie miejscowym danej działki. A dopiero później zacząć projektować nowy dom i postarać się o pozwolenie na jego realizację. Bez takiej zgody nie można rozpocząć żadnych prac. Jest ona niezbędna i bardzo ważna.

Określ, jakie są twoje potrzeby mieszkalne

Drugim krokiem, który pomoże w określeniu parametrów nowego budynku mieszkalnego, będzie ustalenie własnych potrzeb. Ktoś w tym domu ma przecież zamieszkać. Najprawdopodobniej nie będzie to jedna osoba, ale przynajmniej para, która być może planuje w przyszłości postarać się o dziecko, albo nawet cała rodzina czy kilka jej pokoleń. Każdy z domowników na pewno będzie chciał uzyskać swoją własną prywatną przestrzeń. Po to ludzie przeprowadzają się do domów, aby zyskać większą prywatność, oddzielić się od życia pozostałych lokatorów, stać się właścicielem swojego chociażby małego pokoiku, w którym będą robić zawsze to, na co mają ochotę. Jeżeli więc działka jest na tyle niewielka, że po postawieniu na niej domu parterowego nie dałoby się uwzględnić w nim oddzielnych pomieszczeń dla wszystkich lokatorów, uzupełnienie budynku dodatkowym poddaszem będzie efektywnym posunięciem. Spokojnie można stworzyć na nim chociażby mniejszą sypialnię, gabinet czy nawet pokoik dziecięcy. Nastolatkowie będą naprawdę zachwyceni możliwością uzyskania takiego azylu tuż pod dachem.

Takich decyzji nie należy oczywiście podejmować pochopnie, więc jeśli ktoś cały czas nie potrafi zadecydować, czy woli dom z poddaszem, czy jednak ten parterowy, zawsze może zwrócić się po poradę do dobrego architekta. Specjalista od projektowania budynków na spokojnie wszystko z nim przeanalizuje i rozważy wszelkie opcje, by wybrać tą najlepszą.