Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Domy z poddaszem do adaptacji – wady i zalety rozwiązania

10 czerwca 2022


Domy z poddaszem do indywidualnej adaptacji to ciekawa propozycja dla wszystkich inwestorów, którzy nie chcą lub nie mogą wykończyć od razu całego budynku. Takie plany architektoniczne umożliwiają rozłożenie kosztów w czasie, a także precyzyjne, późniejsze dopasowanie wyglądu górnej kondygnacji do wymagań mieszkańców. Jakie będą zalety i wady domów z poddaszem do adaptacji?

Zalety domów z poddaszem do adaptacji

Podstawowym atutem, jaki oferują projekty domów z poddaszem do indywidualnej adaptacji jest zmniejszenie początkowych nakładów finansowych na budowę. Decydując się na to rozwiązanie, możemy podzielić aranżację wnętrz na dwa etapy, najpierw urządzając wyłącznie sam parter. Możemy już na samym początku zadbać o staranną izolację termiczną skosów na wyższej kondygnacji. lub też początkowo ocieplić jedynie płytę stropową poddasza, wyłączając je z ogrzewanej kubatury budynku. Pozostawienie ocieplenia skosów dopiero na czas przygotowania poddasza na cele mieszkalne jest znacznie tańszym rozwiązaniem na samym początku.

Projekt domu z poddaszem do adaptacji jest tańszym rozwiązaniem, aniżeli adaptowanie nieużytkowego strychu. Posiada on specjalnie przystosowane nachylenie połaci czy miejsce pod przyszłe schody, ograniczając do minimum konieczność dokonywania kosztownych zmian konstrukcji  obiektu w chwili, gdy zaplanujemy urządzenie dodatkowych pokoi na wyższym piętrze.

Takie rozwiązanie jest najlepszym wyborem dla osób niezdecydowanych, które nie są w stanie określić, czy wystarczy im tylko jedna kondygnacja, a zarazem chcą pozostawić sobie możliwość stworzenia dodatkowej przestrzeni mieszkalnej na poddaszu. Będzie ono odpowiednie dla młodych, dopiero dorabiających się małżeństw, które będą potrzebować kolejnych pokoi dopiero po powiększeniu się rodziny. Taką opcję powinny rozważyć również osoby planujące w przyszłości zaopiekować się starszymi rodzicami. Po urządzeniu poddasza młodsi mieszkańcy znajdą na nim zaciszną, prywatną przestrzeń do życia, pozostawiając wygodny parter dla mniej sprawnych seniorów.

Wady domów z poddaszem do adaptacji

Choć projekty domów z poddaszem do indywidualnej adaptacji wydają się niezwykle ciekawym rozwiązaniem, nie brakuje im także i wad. Z uwagi na pochyły dach i nierzadko liczne skosy, należy mieć na uwadze, że pomieszczenia na poddaszu mogą być niezbyt ustawne. Może to generować konieczność zakupu odpowiednio dobranych, czasami droższych elementów wyposażenia. Ponadto nisko usytuowany dach może wymagać wyłączenia fragmentów pokoi z przestrzeni użytkowej. Z tego względu – jeszcze przed zakupem projektu – warto zastanowić się nad optymalnym kształtem pokrycia, który umożliwi maksymalne wykorzystanie oferowanego przez poddasze metrażu.

Jeżeli w trakcie budowy nie dopilnujemy wykonania starannej izolacji termicznej wyższej kondygnacji, powinniśmy liczyć się z możliwymi trudnościami w utrzymaniu właściwej temperatury w pomieszczeniach. Zimą może być w nich dość chłodno, natomiast latem – zbyt gorąco, co utrudni nam wypoczynek czy realizację zaplanowanych zadań. Równie ważne jest dokładne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Jakiekolwiek nieszczelności mogą bowiem prowadzić do przecieków i pojawiania się nieestetycznych plam na ścianach lub sufitach pokoi.

Dom z poddaszem do późniejszej adaptacji to rozwiązanie pełne zalet. Realizacja takiego projektu nie wymaga aż tak dużych nakładów finansowych, umożliwiając nam zaaranżowanie dodatkowej przestrzeni dopiero w chwili, gdy zajdzie taka potrzeba – a my sami zgromadzimy niezbędne środki. Pamiętajmy jednak, że urządzenie funkcjonalnej kondygnacji pod skosami będzie także trudniejsze, a utrzymanie optymalnego mikroklimatu – w dużej mierze zależne od staranności podczas wykonywania izolacji połaci.

Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zabezpieczenie działki kamerami leśnymi
jak zostać projektantem wnętrz

Jesteś zainteresowany reklamą?