Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

doniczka z systemem nawadniania jak działa
Ogród

Doniczki z systemem nawadniania – wygodny pomysł

Hodowanie kwiatków to nie tylko przyjemność wynikająca z patrzenia, jak rosną i delektowania się ich słodkim zapachem. To również ogromna odpowiedzialność. Roślinki doniczkowe zazwyczaj mają bardzo precyzyjne wymagania dotyczące częstotliwości podlewania, nawożenia, czy siły nasłonecznienia. Gdy dostarczy się im odpowiednich warunków – kwitną i cieszą oko. Gdy zaniedba się ich podlewanie – niestety więdną i usychają, i nie udaje się już ich przywrócić do życia.

kwiaty

Kłopotliwe podlewanie

Podlewanie kwiatów to tak naprawdę żaden wielki wysiłek. Nie wymaga to nawet poświęcenia więcej niż kilku minut. Mimo to wiele pań domu zapomina o podlewaniu kwiatków, doprowadzając nawet do ich uschnięcia. To proste – roślinki nie płaczą i nie domagają się picia, dlatego łatwo jest zapomnieć o tym, że w ogóle istnieją, zajmując się swoimi codziennymi obowiązkami. Kłopot pojawia się też przy okazji różnych letnich wyjazdów. Gdy musimy zostawić swoje rośliny na dłużej niż 2-3 dni, pojawia się problem, co się z nimi stanie, gdy wrócimy. W takich sytuacjach, szczególnie gdy zdarza się nam często zapominać o podlewaniu, warto zainteresować się specjalnymi doniczkami samonawadniającymi.

Doniczki z systemem nawadniania

Fajną i prostą w użyciu sprawą, jest doniczka z systemem nawadniania – jak to działa? To doniczka, która posiada drugie dno. Do niższego dnia wlewa się większą ilość wody. Z wyższym dnem, tym, w którym osadzone są w ziemi roślinki, doniczka łączy się za pomocą specjalnego lejka. Wchłania on z dołu odpowiednią ilość wody i pompuje ją do góry, bezpośrednio do ziemi. Doniczka nawadniająca to przede wszystkim sposób na to, aby rośliny zawsze dostawały odpowiednią ilość wody. Nawet gdy są to rośliny zewnętrzne, poprzez odkręcenie specjalnej śrubki umożliwia się powiększenie drugiego zbiornika i wlewanie doń deszczówki.

kwiatki w doniczce

Roślina podlewana tym systemem może wytrzymać bez ingerencji człowieka nawet 2 tygodnie w upalne dni! To nie tylko sposób na ewentualne wyjazdy bez możliwości podlewania. To także patent na to, aby nigdy nie przelewać roślin nadmierną ilością wody. Wlewając wodę do dolnego zbiornika mamy pewność, że roślina przez kolejne dwa tygodnie będzie jej dostawała dokładnie tyle, ile potrzebuje. Dzięki temu wlewamy wodę raz, a dobrze – i nie martwimy się kwiatkami przez wiele długich dni! Takie donice są wykonane z bardzo solidnych materiałów – nie ulegają pękaniu, blaknięciu, są mało podatne na stłuczenia. Będą stanowiły też miłą dla oka dekorację wewnętrzną lub zewnętrzną!