Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

glebogryzarka spalinowa
Ogród

Glebogryzarka spalinowa czy elektryczna – jaką wybrać?

Glebogryzarka jest narzędziem ogrodniczym lub rolniczym, stosowanym do spulchniania twardej ziemi. Bardzo często jest to pierwsze urządzenie, które wjeżdża do ogrodu po zimie. Posiadacze większych areałów ogrodu lub profesjonalni ogrodnicy, powinni zastanowić się nad jej kupnem. Jak wybrać właściwy sposób napędzania glebogryzarki? Lepsza będzie elektryczna czy spalinowa?

Do czego służy glebogryzarka?

To dość proste konstrukcyjnie narzędzie, którego centrum stanowi obrotowy wał ze specjalnym i nożami oraz system jezdny. Glebogryzarki ogrodnicze wgryzają się w glebę na niewielką głębokość, potrzebną do wykonania podstawowych prac ogrodniczych: odchwaszczenia, spulchnienia gleby, wertykulacji, czyli napowietrzenia ziemi.

Dzięki zastosowaniu glebogryzarki przed jakimikolwiek pracami ogrodniczymi można uzyskać bardzo dobre efekty. Ziemia zostaje spulchniona, przez co łatwiej jest się w nią wkopać, używać motyki czy grabi. Jest bardzo szybko odchwaszczona i nie wymaga uporczywego plewienia. Zostaje też napowietrzona, przez co rośliny sadzone na tym gruncie łatwiej się przyjmują i lepiej rosną. Na dużych areałach, po uprzednim przekopaniu, staje się narzędziem niezbędnym i bardzo ułatwia pracę.

Spalinowa czy elektryczna?

Rodzaj napędu glebogryzarki uzależnia przede wszystkim jej wydajność oraz koszty eksploatacji. Glebogryzarka spalinowa jest dużo głośniejsza niż elektryczna. Jej podstawową zaletą jest brak przewodu i konieczności dostępu do elektryczności. Jest zatem dużo korzystniejszym rozwiązaniem przy dużych obszarach prac, oraz w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do prądu. Elektryczna glebogryzarka nadaje się lepiej do niewielkich ogródków przydomowych, gdzie bez problemu znajdzie się przedłużać i źródło prądu.

Jest to urządzenie emitujące znacznie mniej hałasu i niewypuszczające spalin. Stąd też elektryczną glebogryzarkę warto wybrać, jeśli chce się nie zakłócać miru sąsiedzkiego. Z kolei ze względu na wygodę użytkowania na odleglejszych obszarach, lepiej postawić na spalinową. Koszty eksploatacji różnią się nie tylko w zależności od rodzaju napędu, ale też konkretnych parametrów technicznych danego urządzenia. Trudno zatem ogólnikowo oszacować opłacalność użycia tych dwój rodzajów sprzętów do ogrodu. W celu wyboru najkorzystniejszej dla siebie glebogryzarki należy przeanalizować swoje potrzeby i to, jak często planuje się jej używać, gdzie i do jakich zadań. Mając tak oszacowane kryteria dużo łatwiej jest dobrać sprzęt idealny do swoich potrzeb.