Posadzka betonowa jest podatna na uszkodzenia. Beton jest materiałem porowatym. Oznacza to, że łatwo wraz z wilgocią wchłania zanieczyszczenia. Ma to negatywny wpływ na estetykę posadzki, ale także na jej podatność na korozję.
W jaki sposób konserwować posadzki betonowe, aby były trwałe i długo opierały się czynnikom mechanicznym? Można je zaimpregnować. Można też zastosować alternatywne metody konserwacji.
Impregnat do posadzki betonowej
Na czym polega impregnowanie posadzki betonowej? W największym skrócie na naniesieniu na nią preparatu powłokowego lub penetrującego. Zadaniem impregnatu jest wzmocnienie posadzki betonowej i zabezpieczenie jej przed wilgocią. Ale nie są to jedyne zalety tej metody konserwacji. Pokryte preparatami impregnującymi posadzki nie pulą i są bardziej odporne na ścierania. Dodatkowo impregnat chroni podłogę przed zanieczyszczeniami, przebarwieniami i porastaniem mchem. Zakonserwowane podłogi są łatwe do czyszczenia i wyglądają lepiej.
Na rynku dostępne są też impregnaty polimerowe. Ich ważną zaletą polimerowych impregnatów do betonu jest to, że dzięki swoim właściwościom zabezpieczają także drobne pęknięcia w strukturze posadzki. Preparaty te powodują połączenie powierzchni betonu i zapobiegają jego dalszej degradacji.
Większość impregnatów do posadzek betonowych jest bezbarwna. Jednak od niedawna na rynku dostępne są także impregnaty barwiące. Są one dostępne w kilku kolorach. Dodatkowo dostępne są zarówno impregnaty matowe, jak i takie które nadają posadzkom betonowym delikatny połysk. Dzięki preparatom z połyskiem podłoga ulega rozjaśnieniu, co w wielu przypadkach jest efektem pożądanym.
Inne metody zabezpieczenia posadzki betonowej
Impregnacja to nie jedyny sposób na zabezpieczenie posadzki betonowej. Nadal popularne jest tradycyjne malowanie betonu. Do tej czynności nie używa się już jednak farb akrylowych. Obecnie największą popularnością cieszą się:
- systemy epoksydowe jednoskładnikowe,
- systemy epoksydowe dwuskładnikowe.
Farby te zawierają niewielką ilość żywicy epoksydowej, która sprawia, że chronią posadzkę betonową zdecydowanie lepiej niż farby akrylowe. Nie są jednak pełnoprawnymi produktami żywicznymi. I nie powinny być z takimi mylone.
A co w przypadku, gdy konieczne jest kompleksowe zabezpieczenie posadzki i jej ochrona przed warunkami atmosferycznymi i czynnikami mechanicznymi? Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie powłoki epoksydowej. Dzięki takiej nawierzchni posadzka betonowa zyska oczekiwaną odporność. Zyska też ciekawy żywiczny wygląd.
W przypadku posadzek narażonych na promieniowanie ultrafioletowe zalecane jest stosowanie zewnętrznych warstw poliuretanowych. Żywice te są bardziej odporne na promienie słoneczne i nie żółkną pod ich wpływem. Dlatego dłużej zachowają estetyczny wygląd.
Opisane powyżej rozwiązania pokazują, że istnieje wiele możliwości zabezpieczania i konserwacji podłóg betonowych. Oznacza to, że każdy inwestor ma możliwość dostosowania używanego preparatu do swoich oczekiwań. A w przypadku ograniczeń budżetowych możliwe jest pójście na kompromis.