Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Wnętrze

Jak dobrać poduszki do salonu?

Na wystrój wnętrza ma wpływ nie tylko odpowiednia aranżacja, ale również drobne elementy, które odpowiednio rozmieszczone mogą znacząco zmienić jego wygląd. Dobrym przykładem takich przedmiotów są poduszki dekoracyjne. W zależności od tego, jakie ich rodzaje i jaki układ zastosujemy, można osiągnąć efekt spokoju czy luzu, ale także podkreślić elegancję wystroju. To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą unowocześnić wygląd pomieszczenia bez ponoszenia znacznych nakładów finansowych. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie – musimy najpierw postanowić, jaki efekt chcemy osiągnąć i jakie wzory czy kształty pomogą nam w jego osiągnięciu. Poduszki dekoracyjne występują w szerokiej gamie rozmiarów i kolorów, dlatego warto rozważyć kilka opcji przed wybraniem najkorzystniejszej z nich. Jakie zatem mamy możliwości i co warto wiedzieć o poduszkach dekoracyjnych?

  1. Rozmiar poduszki dekoracyjnej
  2. Kształt poduszki ozdobnej
  3. Materiał poduszki dekoracyjnej
  4. Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?
  5. Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

Rozmiar poduszki dekoracyjnej

Rozmiar poduszek powinien być dobrany w stosunku do wielkości mebla, na którym będą umieszczone. Klasyczne, trzyosobowe sofy to miejsce dla poduszek o wielkości maksymalnie 50 × 50 centymetrów, większe nie będą pasowały sprawiając nieco karykaturalne wrażenie.

poduszki dekoracyjne

Większe rozmiary, nawet do 70 × 70 centymetrów można stosować przy dużych, sześcioosobowych czy siedmioosobowych kanapach. Dobrze jest jednak pobawić się nieco wielkością i tworzyć kompozycje mniejszych i większych poduszek. Jednakowe wielkości, zwłaszcza w przypadku większych rozmiarów będą sprawiać wrażenie monotonii, zatem osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Z kolei dla modnych ostatnio sof z niskim oparciem należy stosować raczej małe rozmiary, maksymalnie 40 × 40 centymetrów. Dzięki temu nie będą one przeszkadzały użytkownikom i zapewnią wygodne siedzenie.

Kształt poduszki ozdobnej

Oczywiście najpopularniejszym i najchętniej wybieranym kształtem jest kwadrat. Ma to uzasadnienie praktyczne – nie tylko efektownie wygląda, ale nadaje się do siedzenia bądź wygodnego podparcia pleców. Poduszki dekoracyjne mogą również przybierać kształt prostokątny, sprawdzający się między innymi na kanapach z niskim oparciem. Często spotykane są również dekoracje okrągłe lub w kształcie walca. Dzięki temu nie ześlizgują się (zwłaszcza z powierzchni skórzanych i skóropodobnych), poza tym są ergonomiczne i wygodne. Miłośnicy wystrojów eksperymentalnych mogą postawić na oryginalne, nietypowe wzory, jak na przykład supeł czy stylizowane fragmenty owoców. Dobrze wypada łączenie różnych kształtów, tworząc interesujący klimat i ciekawy wystrój.

Materiał poduszki dekoracyjnej

Jak dobrać odpowiedni materiał, z którego wykonane są poduszki? Trzeba rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, gdyż każdy z surowców do wykonania poszewek ma swoje indywidualne cechy. Popularna bawełna jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku, jednak jej wadą jest mała trwałość i podatność na rozdarcia. Łatwo się również gniecie, więc po pielęgnacji poszewki powinno się ją wyprasować. Znacznie wytrzymalszy jest poliester, jednak poduszki wykonane z tego materiału nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Znacznie lepszym wyborem będzie len – jego charakterystyczna, porowata struktura sprawia, iż świetnie nadaje się do tworzenia swojskich, domowych klimatów wystroju. Ci, którzy marzą o bardziej luksusowych aranżacjach powinni zaopatrzyć się w poduszki zrobione z jedwabiu lub aksamitu. Są to niewątpliwie materiały drogie, jednak sam ich elegancki wygląd i cechy fizyczne sprawiają, iż sporo osób chętnie po nie sięga.

Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?

Ilość poduszek, jakie chcemy umieścić w salonie zależy od wielkości mebla oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Klasyczne trzyosobowe sofy mogą pomieścić maksymalnie sześć sztuk ozdób, większa ilość sprawiać będzie wrażenie przesytu. Fotel lub mniejsze kanapy potrzebują odpowiednio mniej poduszek. Wnętrza stylizowane na motyw vintage lub klasyczny powinny zawierać parzystą liczbę dekoracji, bardziej awangardowe kompozycje mogą składać się z ilości nieparzystej.

poduszki dekoracyjne w salonie

Nowoczesne style pozwalają na łączenie nietypowych kształtów i wzorów z dobrze dobraną liczbą ozdób. Należy również stosować zasadę, iż większe poduszki leżą na zewnątrz, a coraz mniejsze bliżej środka. Dzięki temu każda z nich zostanie odpowiednio wyeksponowana.

Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

Najpopularniejszym układem jest ten klasyczny – parzysta liczba poduszek ułożona symetrycznie. Ciekawym wariantem jest parzysta liczba dekoracji, ale rozłożona asymetrycznie. Jednym z rzadko stosowanych układów jest ułożenie ozdób tylko po jednej strony kanapy. Nieparzyste, ale symetryczne ustawienie również dobrze się sprawdza. Wielbiciele nowatorskich rozwiązań mogą sięgnąć po najbardziej awangardowe rozwiązanie, czyli układ asymetryczny z nieparzystą liczbą poduszek. Odpowiednio skomponowany układ z oryginalnie dobranym wzorem i paletą kolorów może całkowicie zmienić wystrój pomieszczenia.

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!