Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

balustrady nierdzewne
Wnętrze

Jak prawidłowo czyścić balustrady nierdzewne?

Stal nierdzewna jest ostatnio jednym z najpopularniejszych elementów dekoracyjnych i wykończeniowych. Stosuje się ją w wielu miejscach, które wymagają trwałości, estetycznego wykończenia oraz braku podatności na korozję.

Czy warto wybrać balustrady nierdzewne?

Stal nierdzewna jest materiałem o bardzo wysokim stopniu wytrzymałości na warunki atmosferyczne. To szczególnie ważne w elementach wykończeniowych znajdujących się na zewnątrz budynków. Tam, gdzie jest duże narażenie na działanie czynników zewnętrznych, należy wybierać materiały, którym niestraszna jest wilgoć, mróz i słońce. Taka właśnie jest stal nierdzewna. Szczotkowana lub polerowana stal nierdzewna fantastycznie komponuje się ze szklanymi balustradami wewnętrznymi i zewnętrznymi. To materiał, z którego najczęściej wykonuje się elementy łączeniowe do szklanych balustrad. Również gdy chodzi o balustrady w całości wykonane z metalu, stal nierdzewna zdecydowanie wiedzie prym. Jest to materiał, którego nie trzeba powlekać warstwą farby antykorozyjnej do metali. Jest odporna na działanie pleśni, porastanie mchem, blaknięcie, utratę struktury, czy wreszcie – na rdzewienie. Dlatego tak chętnie stosuje się ją do balustrad zewnętrznych, które stale są poddane działaniu wilgoci.

Jak czyścić takie balustrady?

Balustrady ze stali nierdzewnej są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Nie wymagają też częstej, pieczołowitej konserwacji ani odnawiania co kilka sezonów. To ich zdecydowanie największy atut. Czyszczenie, to w zasadzie tylko umycie balustrady z pyłów, kurzu, czy innych drobin. Ważne jest, aby podczas czyszczenia nie zatrzeć i nie porysować balustrady, ani nie uszkodzić jej za pomocą silnych, żrących detergentów. Nie będą one zresztą potrzebne.

balustrada nierdzewna

Stosuje się zatem w tym celu miękkie gąbki i ściereczki z mikrofibry i płyn do mycia naczyń albo mydło. Wbrew pozorom – tak delikatne środki czyszczące są najlepsze do czyszczenia balustrad ze stali nierdzewnej, ponieważ zanieczyszczenia, jakie mogą się na nich pojawić, są powierzchowne i nie wnikają głęboko. Po umyciu balustrady można pozostawić do wyschnięcia lub osuszyć szmatką. Można także do czyszczenia i pielęgnacji wybrać specjalny preparat do czyszczenia stali nierdzewnej – do kupienia w sklepach budowlanych lub u dystrybutorów balustrad. Dla uzyskania najlepszego efektu czyszczenia balustradę warto wypolerować, aby błyszczała w słońcu. Można w tym celu użyć niewielkiej ilości oliwki lub specjalnej pasty polerskiej do stali nierdzewnej.

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!