Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak przycinać hortensje bukietową?

21 listopada 2019

Kwiaty na wiechach hortensji bukietowych mają kształt wiechowaty (stożkowy), w przeciwieństwie do kulistych mopów lub spłaszczonych koronek. Kwiaty najczęściej spotkamy w kolorze białym lub kremowym, ale wraz z wiekiem przybierają one różowawy odcień. Często wysychają i trzymają się krzewów przez całą zimę, zwiększając zainteresowanie ogrodem zimowym. Jeśli nie podoba nam się wygląd krzewu w tym sezonie, możemy śmiało przyciąć kwiaty, aby prezentowały się korzystniej.

Warunki uprawy

Te rodzaje hortensji dobrze sobie radzą w różnych klimatach i są jedną z niewielu kwiatów, które kwitną w niskich temperaturach. Potrzebują co najmniej kilku godzin bezpośredniego słońca, aby dobrze sobie radzić i często najlepiej kwitną w pełnym słońcu. Różni się to zupełnie od hortensji mophead, które wolą tylko odrobinę słońca (zwykle tylko rano). Hortensja bukietowa sprawdzi się zatem u posiadaczy słonecznego ogrodu.

hortensja ogrodowa

Kiedy przycinać hortensje bukietowe?

Roślinę można przycinać o dowolnej porze roku z wyjątkiem lata. Zwykle kwitną późnym latem, więc jeśli przycinasz je o tej porze roku, ostatecznie wycinasz większość kwiatów. Wielu ogrodników woli przycinać późną zimą – łatwiej jest zobaczyć strukturę gałęzi i sięgnąć do wnętrza krzewu, gdy nie ma liści na roślinie. Hortensje bukietowe nie muszą być przycinane co roku, ale zgodnie z ogólną zasadą, usuwanie około 1/3 najstarszych gałęzi każdego roku zapewni pełniejszy i zdrowszy krzew.

Dlaczego warto przycinać?

Przedstawiamy kilka powodów, dla których warto przycinać hortensje bukietowe:

  • stworzenie pełniejszego kształtu,
  • kontrolowany wzrost,
  • usunięcie martwych kwiatów,
  • usunięcie skrzyżowanych gałęzi,
  • eliminacja martwych, uszkodzonych lub chorych łodyg.

Po ustaleniu kształtu drzewa należy regularnie przycinać, aby zachować odpowiedni kształt. Jeśli pominiesz przycinanie nawet na jeden rok, wierzchołek drzewa może stać się tak duży, że gałęzie mogą zginać się aż do ziemi! Po zarośnięciu gałęzi bardzo trudno jest przyciąć krzew z powrotem do odpowiedniej postaci drzewa. To sprawia, że ​​hortensja bukietowa uchodzi za jedną z bardziej wymagających, biorąc pod uwagę pozostałe gatunki.

hortensja ogrodowa

Pamiętaj, aby nie przycinać głównych górnych gałęzi ani przecinać pnia. Spowoduje to spotęgowanie wzrostu u podstawy rośliny, co jednoznacznie przełoży się na utracenie pożądanego kształtu. Hortensja bukietowa cechuje się doskonałym wyglądem i odpowiednim dopasowaniem. Dodatkowo dzięki dużej wytrzymałości pozwala na swobodne hodowanie niezależnie od warunków atmosferycznych.

Pomysł na prezent dla ogrodnika

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

pomidor malinowy
skarpa w ogrodzie
Pomysł na prezent dla ogrodnika

Jesteś zainteresowany reklamą?