Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

system poziomowania płytek
Budownictwo

Jak ułożyć równe i estetyczne płytki?

Powierzchnie wyłożone płytkami ceramicznymi są bardzo popularne, głównie ze względu na ich niewiarygodną trwałość oraz dużą odporność na czynniki takie jak wilgoć, substancje chemiczne czy zmienne temperatury. Co więcej, ścianki oraz podłogi pokryte ceramiką charakteryzują się niezwykle stylowym wyglądem, na którym bazuje wiele współczesnych stylizacji mieszkań. Profesjonaliści ze strony Merkurymarket.pl są zgodni co do tego, że raz zamontowane, stanowią solidne, estetyczne i wytrzymałe wykończenie, które z pewnością posłuży nam przez długie lata. Problem niestety tkwi właśnie w tym montażu – niewprawiona ręka raczej nie poradzi sobie z tym zadaniem. Aby prawidłowo wyłożyć płytki, należy wykazać się wielką precyzją i starannością – muszą one znajdować się od siebie w równych i regularnych odstępach, a nawet drobne odchylenie będzie bardzo widocznie. Nie można zapomnieć także o pozycji płytek względem podłoża – jeśli którakolwiek z nich będzie odstawać, ryzyko ukruszenia krawędzi jest znacznie wyższe, nie wspominając już o zaburzeniu estetyki. Rzecz jasna, fachowcy mają własne metody, aby montażu dokonywać szybko, sprawnie i skutecznie.

Krzyżyki glazurnicze czy system poziomowania płytek – co sprawdzi się lepiej?

Podejmując się montażu płyt ceramicznych, zazwyczaj stajemy przez dylematem pomiędzy krzyżykami glazurniczymi a profesjonalnym systemem poziomowania płytek. Fachowiec jest w stanie osiągnąć pożądane efekty końcowe przy pomocy obu z tych metod, lecz nie oznacza to, że cechują się one równą skutecznością. Uwagę należy zwrócić na:

 • Cenę akcesoriów
 • Szybkość montażu
 • Precyzyjność metody
 • Kompatybilność z danym rodzajem płytek
 • Łatwość w opanowaniu
 • Komfort pracy

Cena jest podstawowym wyznacznikiem dla wielu osób, a w szczególności tych, które starają się zaoszczędzić nieco pieniędzy przy remoncie. Tak naprawdę, krzyżyki glazurnicze oraz system poziomowania płytek są pod tym względem dość zbliżone. Są to przecież proste, plastikowe akcesoria, które poddaje się masowej produkcji – dużą paczkę można bez problemu nabyć w pobliskim sklepie budowlanym bądź zamówić w Internecie. Co prawda w ogólnym rozrachunku klipsy bywają nieco droższe, lecz w porównaniu do kosztów, które ponosimy przy montażu płytek, różnica ta jest naprawdę niewielka.

Szybkość montażu zależy w większej mierze od fachowca, a nie od samego sprzętu. Z racji, że profesjonalny system poziomowania płytek nadal uważany jest raczej za nowość, wiele osób posiada większą wprawę z krzyżykami glazurniczymi. Pomimo tego, zawodowcy z Merkurymarket.pl często stwierdzają, że klipsy posiadają tu pewną przewagę – przy ich pomocy jednocześnie wyrównujemy i poziomujemy płytki, dzięki czemu oszczędzamy sobie wiele zachodu związanego ze stosowanej odrębnej poziomicy, aby indywidualnie określać położenie każdego, kolejnego kafelka.

przydatny system poziomowania płytek

Jeśli chodzi o precyzyjność, zdecydowanym faworytem jest system poziomowania płytek. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że sposób ten umożliwia bardzo dokładne dopasowanie pozycji kafelka. W przeciwieństwie do krzyżyków glazurniczych, mamy opcję wyboru szerokości fugi i rozstawienia płytek. Utrzymanie równych odstępów także nie powinno stanowić większego problemu – jeśli powierzchnię dociągniemy przy pomocy klipsa, gwarantujemy sobie jej stabilność.

Badania rynku wskazują na to, że w ostatnich latach problemem stało się także prawidłowe dopasowanie płytek do narzędzi. Kiedyś stosowano wyłącznie modele kwadratowe lub prostokątne – dziś projektanci wnętrz coraz częściej sięgają po mniej konwencjonalne kształty, jak sześciokąty lub gresowe imitacje kamienia. To oczywiste, że klasyczne krzyżyki glazurnicze się tutaj nie spiszą, ponieważ nie da się ich włożyć pomiędzy nieregularne łączenia, w szczególności w rogach kafelków.

Zgodnie z informacjami zebranymi wśród użytkowników Merkurymarket.pl, system poziomowania płytek jest także zaskakująco łatwy w opanowaniu. Chociaż na pierwszy rzut oka może on wydawać się skomplikowany, to większość osób już po kilku minutach pracy z nim powinno zrozumieć zasadę, na której się opiera. Oczywiście, krzyżyki glazurnicze to najprostsze i najbardziej intuicyjne rozwiązanie, o jakim można pomyśleć, lecz dysproporcja w wymaganych umiejętnościach nie jest nawet po części tak znacząca, jak niektórym się wydaje.

Kwestia komfortu pracy po części zależy od indywidualnych preferencji, lecz nie można zaprzeczyć, że system poziomowania płytek jest nieco wygodniejszy. Użycie krzyżyków może prowadzić do zbrudzenia kafelków spoiwem i fugą, szczególnie jeśli nie posiadamy dostatecznie dużego doświadczenia w operowaniu nimi. Klipsy są natomiast znacznie schludniejsze.

Użycie klipsów krok po kroku

Klipsy składające się na system poziomowania płytek to proste, lecz bardzo ciekawe akcesoria. Aby posługiwać się nimi prawidłowo, powinno się przede wszystkim opanować kolejność wykonywanych czynności – wiedzieć kiedy klips przymocować i oraz jak go wyłamać.

Przedstawiając ten proces w możliwie najprostszej postaci, należy:

 • Wypoziomować pierwszą płytkę
 • Podłożyć klipsy
 • Ustawić następne płytki na klipsach
 • Zablokować klipsy klinami
 • Poczekać do wyschnięcia spoiwa
 • Wyłamać odstające elementy

Nawet amatorzy są w stanie poradzić sobie z tą metodą. Fachowcy zaznaczają, że najlepiej jest jednak najpierw przetestować ją „na sucho”, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, które mogłyby doprowadzić do wykrzywienia kafelków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.