Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Jak wyrównać podłogę pod panele?
Budownictwo

Jak wyrównać podłogę pod panele?

Podstawą każdego pomieszczenia mieszkalnego jest oczywiście podłoga. Można wypełnić ją kafelkami, zwykłymi płytkami czy nawet wykładziną dywanową, która znakomicie sprawdza się w pokojach dziecięcych. Ale jednak najczęściej ludzie decydują się położyć na niej klasyczne panele. To kwintesencja czystej estetyki i klasy. Panele podłogowe pasują dosłownie do wszystkiego. Więc jeżeli wszystkie pomieszczenia zostaną nimi uzupełnione, automatycznie połączą się w całość, tworząc harmonijne i świetnie zaprojektowane mieszkanie. Przed położeniem paneli podłogę należy jednak wyrównać. Ponieważ jeżeli ułożyłoby się je na krzywym parkiecie, stałyby się bardziej narażone na uszkodzenia. A do tego nie wyglądałyby zbyt estetycznie. Przygotowanie samej podłogi można więc uznać za jeden z ważniejszych etapów pracy. A jak się nim dokładnie zająć?

Problemy z nierówną podłogą

Jak wyrównać podłogę pod panele?

Oczywiście ten problem nie tyczy się osób, które samodzielnie wybudowały swój dom bądź zakupiły mieszkanie, które zostało stworzone w ciągu ostatnich paru lat. Z nierównymi parkietami najczęściej mają do czynienia lokatorzy starszych kamienic. Oraz osoby, które zdecydowały się na sięgnięcie po istniejący już budynek, a teraz postanawiają go trochę odmienić. Obecnie bowiem branża budowlana dysponuje tak fantastycznymi materiałami i narzędziami, że ryzyko popełnienia błędu przy tworzeniu posadzek jest minimalne, niemalże zerowe. Fachowcy nie muszą już ufać wyłącznie swojemu oku i intuicji. Gdyż specjalistyczne maszyny i aparatury za nich sprawdzają równość podłogi i w razie czego alarmują ich o pewnych niedociągnięciach, które na etapie budowy szybko można jeszcze naprawić.

Bo później… jest już na to za późno. A nowy lokator sam musi się męczyć z krzywym parkietem. Na pewno nie powinien od razu kłaść na nim paneli – zamiast tego koniecznie powinien go wyrównać, co na szczęście da się zrealizować samodzielnie. Jedyny materiał, który błyskawicznie i bardzo łatwo rozwiązuje problemy związane z krzywą podłogą, to wylewka samopoziomująca.

Jak wyrównać podłogę pod panele?

Wylewkę samopoziomującą kładzie się  pod panele. Jest na tyle łatwa w użyciu, że nawet niedoświadczony mężczyzna bez problemu ją wykorzysta. Nie musząc od razu dzwonić po fachowców i unikając konieczności wydania kolejnych pieniędzy. Wylewkę samopoziomującą rozmieszcza się równomiernie na posadzce. Nie trzeba tego robić jakoś specjalnie dokładnie, ponieważ sama rozpływa się ona po powierzchni całego parkietu, docierając w szczególności do tych miejsc, w których występują największe braki czy nierówności. Oczywiście przed zastosowaniem takiej wylewki samopoziomującej podłogę należy dokładnie wyczyścić. Nie można na niej pozostawić nawet najmniejszych zabrudzeń – trzeba skrupulatnie ją odkurzyć, wymyć i najlepiej raz jeszcze przetrzeć na sucho.

Większość firm budowlanych posiada w swoich ofertach usługę wyrównywania parkietu, więc jeśli ktoś nie ma czasu lub ochoty na to, by samodzielnie bawić się w budowlańca, zawsze może skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy taką pracę są w stanie przeprowadzić w ciągu zaledwie jednego dnia.