Podstawą każdego pomieszczenia mieszkalnego jest oczywiście podłoga. Można wypełnić ją kafelkami, zwykłymi płytkami czy nawet wykładziną dywanową, która znakomicie sprawdza się w pokojach dziecięcych. Ale jednak najczęściej ludzie decydują się położyć na niej klasyczne panele. To kwintesencja czystej estetyki i klasy. Panele podłogowe pasują dosłownie do wszystkiego. Więc jeżeli wszystkie pomieszczenia zostaną nimi uzupełnione, automatycznie połączą się w całość, tworząc harmonijne i świetnie zaprojektowane mieszkanie. Przed położeniem paneli podłogę należy jednak wyrównać. Ponieważ jeżeli ułożyłoby się je na krzywym parkiecie, stałyby się bardziej narażone na uszkodzenia. A do tego nie wyglądałyby zbyt estetycznie. Przygotowanie samej podłogi można więc uznać za jeden z ważniejszych etapów pracy. A jak się nim dokładnie zająć?
Problemy z nierówną podłogą
Oczywiście ten problem nie tyczy się osób, które samodzielnie wybudowały swój dom bądź zakupiły mieszkanie, które zostało stworzone w ciągu ostatnich paru lat. Z nierównymi parkietami najczęściej mają do czynienia lokatorzy starszych kamienic. Oraz osoby, które zdecydowały się na sięgnięcie po istniejący już budynek, a teraz postanawiają go trochę odmienić. Obecnie bowiem branża budowlana dysponuje tak fantastycznymi materiałami i narzędziami, że ryzyko popełnienia błędu przy tworzeniu posadzek jest minimalne, niemalże zerowe. Fachowcy nie muszą już ufać wyłącznie swojemu oku i intuicji. Gdyż specjalistyczne maszyny i aparatury za nich sprawdzają równość podłogi i w razie czego alarmują ich o pewnych niedociągnięciach, które na etapie budowy szybko można jeszcze naprawić.
Bo później… jest już na to za późno. A nowy lokator sam musi się męczyć z krzywym parkietem. Na pewno nie powinien od razu kłaść na nim paneli – zamiast tego koniecznie powinien go wyrównać, co na szczęście da się zrealizować samodzielnie. Jedyny materiał, który błyskawicznie i bardzo łatwo rozwiązuje problemy związane z krzywą podłogą, to wylewka samopoziomująca.
Jak wyrównać podłogę pod panele?
Wylewkę samopoziomującą kładzie się pod panele. Jest na tyle łatwa w użyciu, że nawet niedoświadczony mężczyzna bez problemu ją wykorzysta. Nie musząc od razu dzwonić po fachowców i unikając konieczności wydania kolejnych pieniędzy. Wylewkę samopoziomującą rozmieszcza się równomiernie na posadzce. Nie trzeba tego robić jakoś specjalnie dokładnie, ponieważ sama rozpływa się ona po powierzchni całego parkietu, docierając w szczególności do tych miejsc, w których występują największe braki czy nierówności. Oczywiście przed zastosowaniem takiej wylewki samopoziomującej podłogę należy dokładnie wyczyścić. Nie można na niej pozostawić nawet najmniejszych zabrudzeń – trzeba skrupulatnie ją odkurzyć, wymyć i najlepiej raz jeszcze przetrzeć na sucho.
Większość firm budowlanych posiada w swoich ofertach usługę wyrównywania parkietu, więc jeśli ktoś nie ma czasu lub ochoty na to, by samodzielnie bawić się w budowlańca, zawsze może skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy taką pracę są w stanie przeprowadzić w ciągu zaledwie jednego dnia.