Osoby, które mają ogród, pielęgnują trawnik czy też działkę, wiedzą, że ta aktywność daje bardzo dużo satysfakcji, ale również związana jest z wysiłkiem fizycznym oraz ciężką pracą. Poza tym zieleni trzeba poświęcić czas, by zabiegi się po prostu były efektywne i by w sezonie cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami. I dlatego właśnie coraz częściej działkowcy i ogrodnicy sięgają po specjalistyczne urządzenia, które po prostu ułatwiają pracę oraz sprawiają, że zadania są mniej czasochłonne i męczące. Jednym z nich jest glebogryzarka.
- Jakie są rodzaje glebogryzarek?
- Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę?
Jakie są rodzaje glebogryzarek?
Glebogryzarka jest maszyną rolniczą chętnie wykorzystywaną przez ogrodników. Przede wszystkim używa się jej do uprawy ziemi na polu, działce czy te w ogrodzie. Jej charakterystycznym elementem są noże przypominające haki, które są umieszczone na obrotowym wale. Zadaniem glebogryzarki jest przygotowanie gleby pod uprawę. Spulchnia ziemię, wyrównuje teren, rewelacyjnie odchwaszcza i napowietrza. Na odpowiedniej jakości glebie bez problemu można założyć trawnik, zasadzić kwiaty czy też rozpocząć uprawy. To urządzenie jest świetną alternatywą dla ręcznych prac, do których tradycyjnie używa się szpadla i wideł. Poza tym w wielu wariantach glebogryzarka ogrodowa z oferty https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/aeratory-i-glebogryzarki/glebogryzarki.html jest wyposażona w dodatkowe funkcje takie jak rozprowadzanie kompostu lub torfu. Dzięki temu bez problemu można dopasować konkretne urządzenie do swoich potrzeb.
W szeregu różnych urządzeń można wybrać glebogryzarki mechaniczne, elektryczne i spalinowe. Różnią się one sposobem działania, szerokością, mocą, a także konkretnymi funkcjami. Te urządzenia najlepiej sprawdzają, gdy mamy bardzo duży teren. Poza tym świetnie poprawiają żyzność, wilgotność i strukturę ziemi. Gdy zastanawiamy się, jaka glebogryzarka będzie dla nas najlepsza, powinniśmy wziąć pod uwagę i wielkość działki, i rodzaj gleby, a także to, gdzie znajduje się ogród.
- Glebogryzarka spalinowa sprawdzi się na działce o dużej powierzchni (powyżej 500 m²) położonej za miastem. Jest napędzana paliwem. Warto zwrócić przy tym uwagę na moc silnika spalinowego. Doskonale poradzi ona sobie nawet na twardym i zbitym podłożu, gdzie praca ręczna byłaby bardzo trudna. Glebogryzarka spalinowa jest niezbędna również przy odchwaszczaniu. Rewelacyjnie spulchnia nawet gliniastą i ciężką glebę, z którą mogą sobie nie poradzić inne typy urządzenia.
- Glebogryzarka elektryczna jest napędzana energią elektryczną. W zależności od wielkości terenu oraz jego specyfiki należy wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy. W ogrodzie o powierzchni do 500 m² sprawdzi się glebogryzarka o mocy 200-500 W, przy większym obszarze warto sięgnąć po urządzenie o mocy powyżej 600 W. Poza tym sprzęt elektryczny może być używany także w ogrodzie przydomowym. Jest cichszy niż modele spalinowe i można go podłączyć wszędzie tam, gdzie jest pociągnięta instalacja.
- Glebogryzarka mechaniczna najczęściej jest napędzana ręcznie lub ciągnikiem. W tym pierwszym typie wykorzystuje siłę rąk oraz działanie noży. Sprawdzi się w małych ogrodach o powierzchni do 500 m² i wymagać będzie od nas wysiłku. Jest lekka, wąska i praktyczna. Glebogryzarka ciągnikowa będzie pracować po podpięciu do ciągnika. Jest rewelacyjna na dużych terenach – szczególnie polach uprawnych.
Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę?
Przy wyborze odpowiedniego sprzętu warto również wziąć pod uwagę szereg innych parametrów, które sprawią, że praca będzie efektywna.
- moc silnika glebogryzarki
Jest niezwykle ważnym parametrem. Glebogryzarka ze słabym silnikiem może nie poradzić sobie ze zbitą, gliniastą czy ciężką glebą. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę warunki, w jakich będzie pracować oraz na jakiej głębokości oraz szerokości jest ustawiona. Z zasady sprzęt o większej mocy jest wydajniejszy i mniej awaryjny, ale ważnym aspektem jest również wielkość terenu. W małym ogrodzie będzie idealna glebogryzarka o mocy 300-500W (lub 4KM). Do dużego warto wybrać sprzęt o mocy silnika powyżej 600W lub 5-6,5KM.
- szerokość pracy glebogryzarki
Wiele urządzeń umożliwia regulację szerokości pracy. To parametr, który określa, jaką powierzchnię jednorazowo przerabia glebogryzarka. Jeśli masz mały wąski ogród, wybierz sprzęt o małej szerokości pracy, np.: 27-33cm. Na większym terenie jednak praca takimi urządzeniami byłaby uciążliwa i tam sprawdzą się modele o dużej szerokości roboczej (powyżej 45 cm).
- zmienna głębokość pracy glebogryzarki
Wielozadaniowe glebogryzarki umożliwiają regulację maksymalnej głębokości pracy. W standardzie urządzenia pracują na głębokości do 13-15cm, co sprawdza się na mniejszych powierzchniach – przy zakładaniu grządek, rabat czy trawnika. Mocniejszy sprzęt osiąga głębokość nawet do 33-35cm. Pozwala to poradzić sobie z zakorzenionymi uprawami oraz gwarantuje dobre napowietrzenie gleby.
- mobilność glebogryzarki
Tu niezwykle istotne będą takie parametry jak waga glebogryzarki, a tym samym możliwości transportowania urządzenia. Niewielki sprzęt o wadze 10-15 kg można przechowywać na działce i bez problemu da się go przewieźć w aucie. Glebogryzarki o dużej mocy silnika charakteryzują się tym, że są cięższe (nawet ponad 50 kilogramów) i większe. Poza tym urządzenia muszą być intuicyjne w obsłudze i łatwe do sterowania. Sprawdzają się takie parametry jak wsteczny bieg, opcja zmiany prędkości obrotowej ostrzy, regulacja uchwytu rączek.