Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

glebogryzarka
Ogród

Jaką glebogryzarkę wybrać?

Osoby, które mają ogród, pielęgnują trawnik czy też działkę, wiedzą, że ta aktywność daje bardzo dużo satysfakcji, ale również związana jest z wysiłkiem fizycznym oraz ciężką pracą. Poza tym zieleni trzeba poświęcić czas, by zabiegi się po prostu były efektywne i by w sezonie cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami. I dlatego właśnie coraz częściej działkowcy i ogrodnicy sięgają po specjalistyczne urządzenia, które po prostu ułatwiają pracę oraz sprawiają, że zadania są mniej czasochłonne i męczące. Jednym z nich jest glebogryzarka.

  1. Jakie są rodzaje glebogryzarek?
  2. Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę?

Jakie są rodzaje glebogryzarek?

Glebogryzarka jest maszyną rolniczą chętnie wykorzystywaną przez ogrodników. Przede wszystkim używa się jej do uprawy ziemi na polu, działce czy te w ogrodzie. Jej charakterystycznym elementem są noże przypominające haki, które są umieszczone na obrotowym wale. Zadaniem glebogryzarki jest przygotowanie gleby pod uprawę. Spulchnia ziemię, wyrównuje teren, rewelacyjnie odchwaszcza i napowietrza. Na odpowiedniej jakości glebie bez problemu można założyć trawnik, zasadzić kwiaty czy też rozpocząć uprawy. To urządzenie jest świetną alternatywą dla ręcznych prac, do których tradycyjnie używa się szpadla i wideł. Poza tym w wielu wariantach glebogryzarka ogrodowa z oferty https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/aeratory-i-glebogryzarki/glebogryzarki.html jest wyposażona w dodatkowe funkcje takie jak rozprowadzanie kompostu lub torfu. Dzięki temu bez problemu można dopasować konkretne urządzenie do swoich potrzeb.

W szeregu różnych urządzeń można wybrać glebogryzarki mechaniczne, elektryczne i spalinowe. Różnią się one sposobem działania, szerokością, mocą, a także konkretnymi funkcjami. Te urządzenia najlepiej sprawdzają, gdy mamy bardzo duży teren. Poza tym świetnie poprawiają żyzność, wilgotność i strukturę ziemi. Gdy zastanawiamy się, jaka glebogryzarka będzie dla nas najlepsza, powinniśmy wziąć pod uwagę i wielkość działki, i rodzaj gleby, a także to, gdzie znajduje się ogród.

  • Glebogryzarka spalinowa sprawdzi się na działce o dużej powierzchni (powyżej 500 m²) położonej za miastem. Jest napędzana paliwem. Warto zwrócić przy tym uwagę na moc silnika spalinowego. Doskonale poradzi ona sobie nawet na twardym i zbitym podłożu, gdzie praca ręczna byłaby bardzo trudna. Glebogryzarka spalinowa jest niezbędna również przy odchwaszczaniu.  Rewelacyjnie spulchnia nawet gliniastą i ciężką glebę, z którą mogą sobie nie poradzić inne typy urządzenia.
  • Glebogryzarka elektryczna jest napędzana energią elektryczną. W zależności od wielkości terenu oraz jego specyfiki należy wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy. W ogrodzie o powierzchni do 500 m² sprawdzi się glebogryzarka o mocy 200-500 W, przy większym obszarze warto sięgnąć po urządzenie o mocy powyżej 600 W. Poza tym sprzęt elektryczny może być używany także w ogrodzie przydomowym. Jest cichszy niż modele spalinowe i można go podłączyć wszędzie tam, gdzie jest pociągnięta instalacja.
  • Glebogryzarka mechaniczna najczęściej jest napędzana ręcznie lub ciągnikiem. W tym pierwszym typie wykorzystuje siłę rąk oraz działanie noży. Sprawdzi się w małych ogrodach o powierzchni do 500 m² i wymagać będzie od nas wysiłku. Jest lekka, wąska i praktyczna. Glebogryzarka ciągnikowa będzie pracować po podpięciu do ciągnika. Jest rewelacyjna na dużych terenach – szczególnie polach uprawnych.

Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę?

Przy wyborze odpowiedniego sprzętu warto również wziąć pod uwagę szereg innych parametrów, które sprawią, że praca będzie efektywna.

  • moc silnika glebogryzarki

Jest niezwykle ważnym parametrem. Glebogryzarka ze słabym silnikiem może nie poradzić sobie ze zbitą, gliniastą czy ciężką glebą. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę warunki, w jakich będzie pracować oraz na jakiej głębokości oraz szerokości jest ustawiona. Z zasady sprzęt o większej mocy jest wydajniejszy i mniej awaryjny, ale ważnym aspektem jest również wielkość terenu. W małym ogrodzie będzie idealna glebogryzarka o mocy 300-500W (lub 4KM). Do dużego warto wybrać sprzęt o mocy silnika powyżej 600W lub 5-6,5KM.

  • szerokość pracy glebogryzarki

Wiele urządzeń umożliwia regulację szerokości pracy. To parametr, który określa, jaką powierzchnię jednorazowo przerabia glebogryzarka. Jeśli masz mały wąski ogród, wybierz sprzęt o małej szerokości pracy, np.: 27-33cm. Na większym terenie jednak praca takimi urządzeniami byłaby uciążliwa i tam sprawdzą się modele o dużej szerokości roboczej (powyżej 45 cm).

  • zmienna głębokość pracy glebogryzarki

Wielozadaniowe glebogryzarki umożliwiają regulację maksymalnej głębokości pracy. W standardzie urządzenia pracują na głębokości do 13-15cm, co sprawdza się na mniejszych powierzchniach – przy zakładaniu grządek, rabat czy trawnika. Mocniejszy sprzęt osiąga głębokość nawet do 33-35cm. Pozwala to poradzić sobie z zakorzenionymi uprawami oraz gwarantuje dobre napowietrzenie gleby.

  • mobilność glebogryzarki

Tu niezwykle istotne będą takie parametry jak waga glebogryzarki, a tym samym możliwości transportowania urządzenia. Niewielki sprzęt o wadze 10-15 kg można przechowywać na działce i bez problemu da się go przewieźć w aucie. Glebogryzarki o dużej mocy silnika charakteryzują się tym, że są cięższe (nawet ponad 50 kilogramów) i większe. Poza tym urządzenia muszą być intuicyjne w obsłudze i łatwe do sterowania. Sprawdzają się takie parametry jak wsteczny bieg, opcja zmiany prędkości obrotowej ostrzy, regulacja uchwytu rączek.