Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Ogród

Jaką kosiarkę spalinową wybrać? Poradnik zakupowy

Piękny i zadbany trawnik to bez wątpienia świetna wizytówka każdego ogrodu. O jego regularnej pielęgnacji warto jednak pamiętać nie tylko ze względu na to, jak postrzegać nas będą sąsiedzi i przechodnie. Często kosząc trawę zyskamy doskonałe miejsce do spotkań i zabaw z rodziną. By jednak dopełnianie tego obowiązku nie wiązało się ze zbędnymi problemami, warto wyposażyć się w odpowiednią kosiarkę. W teorii to zadanie nie należy do najtrudniejszych. Teoria jednak nie zawsze pokrywa się z praktyką i tak jest również w tym przypadku.

 1. Jak wybrać kosiarkę spalinową – co należy wziąć pod uwagę
 2. Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna – wady i zalety obu modeli
 3. Kosiarka spalinowa – jaki silnik?
 4. Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?
 5. Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Przy wyborze kosiarki musimy podjąć wiele decyzji, które będą miały wpływ na komfort użytkowania urządzenia oraz efektywność naszej pracy. To oznacza, że kupując model niedopasowany do naszych potrzeb, narażamy się na niepotrzebny wysiłek, a niekiedy również na problemy związane z nieprawidłową pracą urządzenia. Przed nabyciem kosiarki warto więc dowiedzieć się, na które jej parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Jak wybrać kosiarkę spalinową – co należy wziąć pod uwagę

Przy wyborze kosiarki ogrodowej w pierwszej kolejności warto przeanalizować specyfikę naszego trawnika. Najważniejszymi aspektami są z całą pewnością następujące jego cechy:

 • wielkość trawnika – ma bezpośredni wpływ na to, jakiego urządzenia będziemy potrzebowali. Przy niewielkich trawnikach w zupełności wystarczy kosiarka o napędzie ręcznym lub elektrycznym. Jeśli jednak jego powierzchnia jest większa, niezbędne okaże się urządzenie z napędem spalinowym. Wielkość trawnika wpływa też na komfort koszenia niewielkimi kosiarkami. Nasza praca będzie szybsza i sprawniejsza, jeśli wykonamy ją modelem o dużej powierzchni koszenia;
 • częstotliwość koszenia – kolejna kwestia to to, jak często będziemy kosić nasz trawnik. Jeśli zamierzamy robić to często (minimum dwukrotnie w tygodniu), najlepszym rozwiązaniem będzie model bębnowy, który nie uszkodzi źdźbeł. W przypadku mniej częstego koszenia, lepszym rozwiązaniem będzie natomiast kosiarka mulczująca, która pozostawia na trawniku zmieloną trawę. Zupełnie nie sprawdzi się ona jednak na dużych trawnikach, bo zostawi zbyt dużą ilość trawy;
 • wygląd trawnika – spore znaczenie ma też to, czy na trawniku znajdują się elementy małej architektury i inne przeszkody. W takim przypadku lepiej postawić na model o dużej zwrotności.

Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna – wady i zalety obu modeli

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy już o nieco odmiennym wykorzystaniu kosiarek spalinowych i elektrycznych. Różnicom między oboma rozwiązaniami warto jednak poświęcić nieco więcej uwagi i opisać wady i zalety każdego z nich:

 • kosiarki spalinowe – na jedną z nich warto zdecydować się ze względu na mobilność (brak kabla) oraz niezależność od lokalizacji gniazdek. Lepiej radzą sobie też w nierównym terenie, a ich eksploatacja jest bezpieczniejsza ze względu na brak ryzyka porażenia prądem. Niestety ich użytkowanie wiąże się z większymi kosztami niż w przypadku kosiarek elektrycznych, podobnie zresztą jak zakup;
 • kosiarki elektryczne – do najważniejszych zalet tego rodzaju kosiarek należy niezbyt głośna praca, brak emisji spalin oraz niska waga, ułatwiająca korzystanie z niej. Kosiarki elektryczne są też tańsze – zarówno jeśli chodzi o zakup, jak i eksploatację. Jej użytkownicy nie muszą też pamiętać o konieczności kupowania paliwa. Najpoważniejszym minusem, jaki ma kosiarka ogrodowa zasilana energią elektryczną jest natomiast ciągnący się kabel, który może utrudniać koszenie trawnika – zwłaszcza, jeśli ten ma sporą powierzchnię.

Kosiarka spalinowa – jaki silnik?

Decydując się na kosiarkę spalinową, warto zwrócić uwagę na to, jakie parametry ma silnik użyty w danym modelu. Najważniejsze z nich to:

 • moc – zasada jest prosta – im większy jest trawnik, tym wyższa powinna być moc silnika kosiarki. Tym bardziej, że od tego parametru uzależniona jest również wielkość noża oraz jego szerokość. Jeśli moc będzie zbyt niska w stosunku do powierzchni trawnika, urządzenie podczas pracy może się zapychać. W przypadku przydomowych ogrodów najlepszym wyborem okazuje się zwykle model o mocy od 4 do 6 KM.
 • ilość suwów – dostępne są modele z silnikiem dwu- oraz czterosuwowym. Te pierwsze zużywają więcej paliwa, jednak są lżejsze (co ma duże znaczenie na nierównych lub najeżonych przeszkodami trawnikach) oraz wydajniejsze. Plusem silników czterosuwowych jest natomiast cicha praca.

Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?

Nie wszystkie kosiarki posiadają napęd. Poza modelami z silnikiem elektrycznym lub spalinowym, dostępne są również urządzenia, w których ruch ostrzy następuje wskutek pchania całej konstrukcji. Ze względu na niskie koszty zakupu oraz eksploatacji, mogą one okazać się dobrym rozwiązaniem w przypadku małych trawników. Nie polecamy ich jednak właścicielom większych trawników, przy których ich wydajność okaże się zbyt niska.

Kosiarka spalinowa – jaki producent?

By uniknąć ewentualnych problemów związanych z użytkowaniem kosiarki, warto wybierać sprzęt renomowanych producentów. Chodzi nie tylko o wysoką jakość takich urządzeń, ale też dużą dostępność części zamiennych oraz serwisów specjalizujących się w ich naprawach. Tu szczególnie godne polecenia są takie marki jak MacAllister, Makita czy NAC. Dobre kosiarki w atrakcyjnych cenach dostępne są na https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/maszyny-ogrodnicze/kosiarki-i-traktorki/kosiarki-spalinowe-z-napedem.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.