Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

łazienka dla seniora
Wnętrze

Łazienka dla seniora – bezpieczna łazienka dla starszej osoby?

Mieszkania osób starszych powinny być z racji ich ograniczonej sprawności, odpowiednio przystosowane do zamieszkania. O pewne drobiazgi ułatwiające codzienną pielęgnację należy zadbać wówczas, gdy planujemy zamieszkać wspólnie z taką osobą.

Po co aranżować łazienkę dla starszej osoby?

W podeszłym wieku nasi bliscy przestają już być tak sprawni. Ich ruchy są zdecydowanie bardziej ograniczone – stawy mają o wiele mniejszą ruchomość. Seniorzy nie są też tak szybcy, aby odpowiednio zareagować, gdyby im się coś przytrafiło – dlatego wiele wypadków zdarza im się w domu, gdy nie zadba się o ich profilaktykę.

Takim osobom może się zdarzyć nie tylko poślizgnięcie na mokrej podłodze, ale także zasłabnięcie pod prysznicem lub w wannie – co może skończyć się tragicznie. Najważniejsze, to zadbać o bezpieczeństwo łazienki dla seniora. Dzięki temu, dopóki osoba starsza będzie w stanie się poruszać, dopóty będzie mogła bezpiecznie dbać o swoją higienę, i nie będzie obciążeniem dla bliskich. Zamieszkując z babcią lub dziadkiem, warto zadbać o kilka niedrogich, a bardzo usprawniających życie udogodnień.

Poręcze i uchwyty

Łazienka dla seniora powinna przede wszystkim posiadać w kilku strategicznych miejscach uchwyty – takie, aby osoba mogła złapać się i przytrzymać. Takie uchwyty przykręcane do ściany montuje się bardzo łatwo, i nadają się one do stosowania praktycznie wszędzie – obok sedesu, pod prysznicem, przy umywalce. Gdy ma się możliwość, warto też zafundować seniorowi specjalną wannę z drzwiczkami – ułatwiającą wchodzenie bez podnoszenia nóg. W wannie oraz pod prysznicem niezbędne będą maty antypoślizgowe.

Warto również postarać się o wyłożenie taką matą całej podłogi w łazience – trudno przewidzieć, gdzie może znaleźć się mokra plama, gdy akurat senior będzie obok niej przechodził. Jeśli nie można postawić specjalnej wanny dla seniorów – warto przykręcić, choć specjalne antypoślizgowe siedzisko pod prysznicem. Również dla osób sprawnych fizycznie możliwość spoczęcia na nim podczas prysznica może być dużą przyjemnością. Podczas aranżowania łazienki dla osoby starszej, warto zwrócić uwagę na to, czy może ona swobodnie poruszać się po łazience, cały czas mając czego się przytrzymać. Jeśli łazienka jest duża, warto zadbać o poręcze stojące, montowane w podłodze, lub zamontować większą liczbę poręczy w ścianie. To miejsce ma być dla seniora komfortowe na tyle, aby nie chciał on zaprzestać samodzielnej higieny osobistej z obawy o swoje własne bezpieczeństwo.