Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

monstera
Roślinność

Monstera – królowa nowoczesnych aranżacji wnętrz

Moda na kwiaty doniczkowe w aranżacjach wnętrz trwa w najlepsze, a niekwestionowanej „królowej” wśród najpopularniejszych żywych roślin domowych upatruje się w monsterze dziurawej. Trudno się temu dziwić – oryginalny kształt liści cieszy oko, a niezbyt wymagające warunki uprawy tylko potęgują zainteresowanie monsterami wśród miłośników dżunglowych klimatów. Jak więc wkomponować monsterę w wystrój wnętrz i jak ją pielęgnować? Podpowiadamy!

monstera

Monstera dziurawa – pochodzenie

Monstera dziurawa (Monstera Deliciosa) to roślina wywodząca się z egzotycznych terenów, a dokładniej z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej. Co ciekawe, występując w swoim naturalnym otoczeniu, monstera przypomina raczej pokaźne drzewko aniżeli roślinę doniczkową, bowiem może bowiem osiągać nawet do 10 metrów wysokości. Warto też zaznaczyć, że monstera deliciosa to rodzaj pnączy, która do pionowego wzrostu wymaga zastosowania specjalnych podpórek.

Monstera – jak ją pielęgnować?

Pomimo egzotycznego pochodzenia, monstera nie należy do najbardziej wymagających roślin ozdobnych, dlatego też pojawia się w tak wielu polskich domach. Jednak aby zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji. Po pierwsze, monstera dziurawa najlepiej czuje się w przestronnych pomieszczeniach o średnim nasłonecznieniu. Optymalna temperatura dla monstery to ok. 20-22oC, jednak odrobinę niższe wartości nie powinny jej zaszkodzić. Jeśli chodzi o podlewanie – raz w tygodniu latem i raz na 2 tygodnie zimą powinno wystarczyć. Nie można też zapomnieć o regularnym zraszaniu rośliny, a to z uwagi na obecność korzeni powietrznych.

monstera

Monstera we wnętrzach

Żywe rośliny w aranżacjach wnętrz to prawdziwy hit a ich największym atutem jest uniwersalny charakter. Tak też dzieje się w przypadku monstery dziurawej, która ze względu na swoje liście w kształcie serca oraz dość pokaźne rozmiary jak na roślinę doniczkową (do 2m) doskonale sprawdza się w roli naturalnej dekoracji. Majestatyczność, którą emanuje idealnie wpisuje się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, dodając im oryginalnego wyrazu. Co ważne, monstera odnajdzie się też w mieszkaniach urządzonych zgodnie ze stylem skandynawskim czy rustykalnym, a i w loftowych wnętrzach potrafi będzie prezentować się nienagannie. Podsumowując, monstera to roślina z rodzaju tych, które wzbogacą każdą aranżację i staną się jej prawdziwą gwiazdą.

Monstera nie tylko do salonu

Monstera deliciosa bardzo często staje się elementem wyposażenia salonu, bo to właśnie w pokoju dziennym najczęściej możemy liczyć na optymalne warunki do uprawy.

monstera

Okazuje się jednak, że monstera może zdobić nie tylko salon, ale również sypialnie, przedpokoje i kuchnie, o ile można zaobserwować odpowiednią ilość światła słonecznego wpadającego do pomieszczeń. Monstery to świetne rozwiązanie dekoracyjne, bowiem w zasadzie nie potrzeba dodatkowych ozdób, aby nadać wnętrzom wyrazistego charakteru.