Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Na czym polega stara technika olejowania drewna?

28 sierpnia 2020

Na fali zainteresowania majsterkowaniem i powrotem do natury coraz więcej osób zaczyna się interesować starszymi technikami stolarskimi. Do mody wracają więc oleje do drewna i tradycyjna technika olejowania. Na czym polega i kiedy się sprawdza?

Olejowanie drewna było jedną z jedynych dostępnych przed wiekami metod konserwacji desek i gotowych konstrukcji. Tradycyjnie stosowano do tego olej lub pokost lniany. Ten drugi był gęstszy i miał silniejsze właściwości ochronne. W Polsce, gdzie len uprawiano powszechnie, stosowanie takich olejów do drewna było standardem.

  • Dzięki temu materiał jest lepiej zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi.
  • Nawet pospolita sosnowa deska nabiera głębi i aksamitnego połysku.
  • Olejowanie podkreśla naturalny rysunek słojów.

XX wiek to nastanie ery lakierów do drewna, które niemal zupełnie wyparły oleje. Dziś jednak fani naturalnego efektu chętnie wracają do tej techniki i stosują olej do drewna solo lub w połączeniu z lakierami i impregnatami.

Różne oleje do różnych zastosowań

W sklepach wciąż pojawia się tradycyjny pokost, którym można nasączyć dowolne drewno stosowane w ogrodzie. Marki specjalistyczne produkują jednak również nowoczesne rodzaje olejów z dodatkowymi funkcjami.

https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Oleje-i-lakiery/c/b2c-oleje-i-lakiery

Przykładowo takie z dodatkiem wosków jeszcze bardziej odżywiają drewno i nie dają mu zniszczeć na mrozie czy deszczu. Dostępność różnych kolorów pozwala dodatkowo zapanować nad efektem. Olej lniany przyciemnia każdy gatunek w podobny sposób. Barwiony olej do drewna pozwala uzyskać określony efekt, np. ciemnych, szlachetnych desek tarasowych lub jasnej sosny.

Jak nakładać olej do drewna?

Nakładanie oleju do drewna to sztuka, która kiedyś była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dziś można zadowolić się instrukcją na opakowaniu impregnatu, ale warto poznać kilka znanych od lat zasad, dzięki którym proces będzie bardziej efektywny.

  • Jeśli zabezpieczasz meble ogrodowe, przed nałożeniem oleju do drewna możesz pokryć je też impregnatem dla dodatkowej ochrony.
  • Na olej nie trzeba już nakładać lakieru bezbarwnego do drewna ani bejcy.
  • Na olej można położyć wosk; są też oleje 2w1 wzbogacone o woski.
  • Olejowanie drewna należy powtarzać 1-2 razy do roku. Rzadziej we wnętrzach, częściej przy zniszczonych meblach i na świeżym powietrzu.
  • Do olejowania nadaje się bawełniana szmatka.
  • Olej nie musi być gorący, ale dobrze, by był ciepły – w temp. 15-20 stopni. Lepiej wchłonie się w lekko rozpulchnioną powierzchnię.

Olejowanie to szybki sposób na odświeżenie zabytkowych czy zaniedbanych drewnianych elementów. Jeśli rzeźba czy zabawka z drewna najlepsze czasy ma już za sobą, wystarczy ją przetrzeć i oczyścić, a następnie zaolejować. Położenie dwóch warstw oleju na drewno wydobędzie piękny rysunek słojów i nada bardziej zadbany wygląd. Poza tym zabezpieczy drewno na przyszłość. Przetarcie takich starych elementów szmatką nasączoną olejem jest bezpieczniejsze niż stosowanie lakieru do drewna.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

okazje cenowe
AKCESORIA MEBLOWE
Jak działa lodówka turystyczna kompresorowa?

Jesteś zainteresowany reklamą?