Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Ochrona roślin przed szkodnikami

17 września 2020

Niemal każda roślina ozdobna lub jadalna może niespodziewanie paść ofiarą szkodników. Ich podstępne działanie jest bardzo trudne do wykrycia w początkowych fazach rozwoju. Przez pierwsze kilka tygodni ogrodnik nie zauważa żadnych niepokojących objawów, po czym następuje zaostrzony atak szkodników, a nasze piękne rośliny zaczynają marnieć w oczach, pojawiają się uszkodzenia, dziury i przebarwienia, młode pędy ulegają deformacjom a liście szybko więdną. Jeżeli zawiodła pielęgnacja to czas sięgnąć po środki ochrony roślin i wypowiedzieć szkodnikom wojnę.

Mospilan – najszerszy zakres działania

Jednym z najsilniejszych środków insektobójczych jest Mospilan, który zwalcza 37 gatunków szkodników w 17 różnych uprawach. Środek stosuje się z powodzeniem w rolnictwie, sadownictwie, ogrodnictwie, warzywnictwie oraz leśnictwie i jest on przeznaczony zarówno dla użytkowników profesjonalnych jak i amatorów, a producent dołącza do opakowania dokładne instrukcje dedykowane dla obydwu tych grup. Mospilan przeznaczony jest dla roślin ozdobnych, owocowych oraz warzywnych, można nim pryskać m.in.

  • uprawy wielkoobszarowe (np. ziemniak, rzepak, jabłoń, wiśnia, czereśnia, grusza, śliwa, truskawka)
  • uprawy małoobszarowe (np. soja, malina, porzeczka, agrest, leszczyna, orzech włoski, borówka)
  • uprawy w gruncie (np. dynia, ogórki, fasola, buraki)
  • uprawy pod osłonami (np. pomidor, papryka, sałata)
  • szkółki leśne iglaste i liściaste
  • plantacje nasienne (np. świerk, modrzew)

Mospilan zwalcza większość szkodników, również te, które ukrywają się pomiędzy zdeformowanymi i zwiniętymi liśćmi bądź pędami roślin. Doskonale radzi sobie przede wszystkim z mszycami, owocówkami, ogrodnicami, kwieciakami czy zwójkami.

zwalczanie szkodników

Skład i sposób działania

Mospilan to insektycyd wysoce skuteczny w zwalczaniu szkodników, który zawiera w swoim składzie japoński acetamipryd w formule SP. Ta formuła wpływa na stabilność substancji czynnej, wydłuża okres przydatności do użycia aż do 4 lat oraz wykazuje niską szkodliwość dla pożytecznych zapylaczy (środek stosuje się w uprawach prowadzonych zgodnie z systemem integrowanej ochrony roślin i produkcji owoców a zgodnie z dobrą praktyką rolniczą zaleca się jego rozprowadzanie po oblocie pszczół). Mospilan oddziałuje na owady kontaktowo (poprzez przenikanie substancji aktywnej przez powłokę ciała owada) oraz żołądkowo (dostając się do jego organizmu poprzez układ pokarmowy), dzięki czemu natychmiast powstrzymuje żerowanie szkodników na roślinach a zabija je już po kilku godzinach od spryskania. W stosunku do roślin Mospilan działa powierzchniowo, wgłębnie i systemiczne. Działanie powierzchniowe i wgłębne chroni substancję aktywną przed spłukaniem lub parowaniem a działanie systemiczne oznacza, że preparat wpływa na wszystkie stadia rozwoju żerujących owadów.

Jak stosować Mospilan?

Aby zminimalizować straty spowodowane żerowaniem szkodników należy jak najszybciej wykonać zabieg insektycydowy. Mospilan występuje w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie. W przypadku użycia nieprofesjonalnego należy posłużyć się opryskiwaczami ręcznymi. Jeżeli opryski będą prowadzone przez profesjonalnych użytkowników to środek może być rozpylany zarówno przez samobieżne lub ciągnikowe opryskiwacze jak i aparaturę agrolotniczą. 

Proszek należy rozpuścić w wodzie bezpośrednio przed zastosowaniem w proporcjach podanych w etykiecie. Producent dołącza do opakowania bardzo dokładną specyfikację z podziałem na sposób użytkowania (profesjonalny lub amatorski), gatunek roślin i rodzaj szkodników oraz z informacją na temat maksymalnej i minimalnej dawki dla jednorazowego zastosowania, liczby koniecznych zabiegów, odstępów między zabiegami oraz terminów stosowania.

Po zidentyfikowaniu szkodników i gatunków wymagających oprysku możemy zacząć działać. Opryskiwanie należy przeprowadzać sprawnym opryskiwaczem, w odzieży ochronnej i przy korzystnych warunkach pogodowych, pokrywając dokładnie i równomiernie wszystkie części roślin cieczą użytkową.  Jeśli w naszym ogrodzie posiadamy nową odmianę roślin ozdobnych lub warzywnych, to przed zastosowaniem środka należy wykonać próbny zabieg: spryskać pojedynczą roślinę i odczekać 7 dni obserwując, czy nie pojawią się uszkodzenia.

Pamiętajmy o wszelkich środkach ostrożności przy stosowaniu preparatów insektobójczych a z pewnością uratujemy i ochronimy nasze uprawy przed zniszczeniem bez szkody dla środowiska i naszego zdrowia.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?