Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Patio ogrodowe – jak je pięknie urządzić i udekorować? Tylko ciekawe pomysły!

1 czerwca 2022 Patio ogrodowe

Patio ogrodowe, pergola tarasowa, altanka ogrodowa – określeń miejsca, gdzie w ogrodzie możemy się zrelaksować i które zastępuje nam taras w bryle domu jest wiele. Takie miejsce jest bardzo potrzebne, bo stanowi dopełnienie ogrodu, a zarazem daje nam możliwość bezpośredniego obcowania z naturą w komfortowych warunkach. Tu pojawia się pytanie: jak urządzić i udekorować patio ogrodowe? Poznajcie nasze ciekawe pomysły!

Po pierwsze: wybór mebli ogrodowych na patio

Na pewno warto zacząć urządzanie patio od wyboru mebli. Jak wiadomo patio może być swoistą ażurową drewniana przybudówką czy też stelażem na podłożu betonowym o drewnianej lub metalowej konstrukcji. My jednak nie będziemy zajmować się wykonaniem patio, a jego udekorowaniem. Zatem meble to podstawa. Do wyboru jest wiele różnych modeli i jeśli patio będzie zadaszone, to można do niego wstawić nawet meble tapicerowane. Niemniej jednak do ogrodu lepiej sprawdzą się meble drewniane, rattanowe albo technotattanowe. Można wybrać kolor i odcień, a także dodatkowe elementy dekoracyjne, o których powiemy za chwilę. Zestaw mebli ogrodowych na patio może składać się z narożnika i stołu albo stołu i foteli. Można wybrać także sofę, fotele i stół albo narożnik, fotele i stół. Jeśli preferujecie mniej mebli, to oczywiście może być też sofa i narożnik albo jeden element. Wszystko też zależy od powierzchni patio, a także Waszych potrzeb.

Po drugie: tkaniny, które dodają przytulności

Na pewno czas wziąć się za dekorowanie i niezbędne będą tutaj tkaniny. Jeśli patio ma ażurową konstrukcję, to tkaniny mogą okalać ściany czy nawet dach. Można tworzyć z nich rozwijalne kotary. Można je także związywać w czterech narożnikach patio. Zwiewne białe tkaniny będą pasować do konstrukcji czarnych i brązowych, a jednocześnie będą dobrze odbijać światło. Niemniej jednak trzeba przyznać, że choć wprowadzają klimat śródziemnomorskich tawern, to jednak średnio sprawdzają się w naszych warunkach. Nie oznacza to jednak, że trzeba z nich rezygnować. Można pokusić się o poduszki na meble. Małe jaśki ozdobią sofę narożnik czy fotele mebli ogrodowych. Zapewnią też więcej przytulności.

Po trzecie: świeczki, latarenki ale i taśmy LED, a nawet kominek, czyli tworzenie odpowiedniego nastroju

Skoro o przytulności mowa, to nie można zapomnieć o elementach, które budują ją w sposób szczególny. Mowa oczywiście o oświetleniu. Na stole nie może zabraknąć świeczek. Mogą to być duże świece zapachowe w szklanych świecznikach czy też tea light włożone do małych latarenek. To jeszcze nie wszystko, bo na patio może stanąć kominek wolnostojący. Dobrej jakości światło i przytulną, nastrojową barwę zapewni taśma LED od AKB Poland. Można nią oświetlić całe patio, jedynie słupki albo sklepienie patio. Ciepłe światło zagwarantuje odpowiedni efekt i przyjemny nastrój. W takim patio aż chce się przebywać. Warto wiedzieć, że wśród taśm LED od AKB Poland można znaleźć te o różnorodnej ilości diod, zatem moc świetlną można dopasować do własnych potrzeb. Taśmy LED mogą być też kolorowe i do tego wyposażone w możliwość sterowania światłem czy jego natężeniem. Takie rozwiązanie z pewnością może sprawdzić się na imprezach organizowanych w ogrodzie.

Po czwarte: Rośliny w donicach dopełnią patio

Udekorowanie patio zapewnia, że w tej przestrzeni będzie się chciało przebywać jak najczęściej. Mimo, że otacza Cię ogród, możesz do patio wybrać także rośliny. Oczywiście sprawdzą się te doniczkowe. Jeśli chcesz wybrać gatunki, które średnio radzą sobie w naszym klimacie, to przez większość roku musisz trzymać je w domu. Możesz wybrać również karłowate rośliny, choćby kostrzewę czy też cyprysiki. Sprawdzą się także palmy, ale tutaj musisz wybrać gatunki przynajmniej częściowo odporne na niską temperaturę. Możesz zdecydować się także na popularne paprotki, róże pnące, a także kwiaty o zwisającym pokroju, które znajdą się w wiszących doniczkach.

Twoje patio ogrodowe może nabrać prawdziwego blasku. Wystarczy, że wybierzesz taśmy LED i zastosujesz się do tych kilku prostych rad. Kawa wypijana na takim patio będzie smakowała jeszcze lepiej.

skarpa w ogrodzie

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

pomidor malinowy
skarpa w ogrodzie
Pomysł na prezent dla ogrodnika

Jesteś zainteresowany reklamą?