Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

malowanie ścian pistoletem czy wałkiem
Budownictwo

Pędzle, wałki czy pistolet – czym najlepiej malować ściany?

Malowanie ścian nie jest czynnością wymagającą wielkiej wiedzy czy fachowych umiejętności. Przydatna jest natomiast umiejętność oszacowania własnych potrzeb w tej kwestii. Dzięki niej łatwiej będzie dobrać nie tylko odpowiedni rodzaj czy kolor farb, ale również narzędzia do ich malowania.

Jak przygotować się do malowania ścian?

Gdy już decydujemy się na samodzielne przeprowadzenie odświeżenia wnętrza, warto udać się na zakupy. Tam jednak staniemy przed koniecznością wyboru narzędzi malarskich. Problematyczna będzie kwestia tego, czy lepiej malować je pędzlem, pistoletem, czy wałkiem? Jak w wielu innych przypadkach, również i tutaj odpowiedź brzmi: „to zależy”. Jest wiele rodzajów i szerokości pędzli, wałków oraz pistoletów i każdy ma nieco inne przeznaczenie. Po wybraniu odpowiedniego koloru i ilości wiader z farbą, należy usunąć wszelkie możliwe meble z pomieszczeń, które mają być malowane, i zabezpieczyć podłogi i okna folią. Fragmenty ściany, których nie chcemy zabrudzić farbą, należy zabezpieczyć taśmą malarską. Teraz można przystąpić do pracy. Ale czym malować?

Sposoby pokrywania ścian farbą

Jak lepiej przeprowadzić malowanie ścian – pistoletem czy wałkiem? Wałki są narzędziami, które ułatwią zadanie osobom, które dotychczas nie miały wcale styczności z tego rodzaju pracami. Bardzo łatwo i szybko rozprowadzają farbę po powierzchni ściany i robią to równo. Wałki z baraniego runa lub nylonowego pluszu są przeznaczone głównie do farb wodorozcieńczalnych. Jeśli malujemy lakierem lub farbą rozpuszczalnikową, lepiej używać wałka gąbkowego, moherowego lub welurowego. Te z długim włosiem dedykowane są chropowatym powierzchniom, a z krótkim – gładkim. Przy dużych powierzchniach warto zainwestować w wałek elektryczny, który nie wymaga częstego moczenia wałka w kuwecie z farbą. Pędzle stosuje się do malowania mniejszych elementów, lub do tych w trudno dostępnych miejscach – za kaloryferami, za rurami itp. Z kolei pistolet do malowania natryskowego to narzędzie nieco bardziej zaawansowane, i oczywiście droższe. Warto w nie zainwestować, chcąc uzyskać efekt idealnie gładkiej ściany prawie bez wysiłku. W sposób natryskowy można malować ściany zarówno za pomocą specjalnych, dedykowanych pistoletom farb, jak i za pomocą farb tradycyjnych. Dobór metody malowania jest kwestią oszczędności czasu i własnych pieniędzy. W tym przypadku akurat najtańsze metody są najbardziej czaso- i pracochłonne, za to te droższe dają naprawdę rewelacyjny efekt.