Panele podłogowe są chyba najtańszym, a jednocześnie najwygodniejszym i najbardziej efektownym sposobem na modne wykończenie podłogi wnętrza. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem kupców z wielu powodów. Jak jednak położyć panele, aby móc się w pełni cieszyć ich estetyką, wygodą i funkcjonalnością? Należy przede wszystkim właściwie przygotować podłogę.
Panele – estetyczne i praktyczne
Koszt zakupu paneli podłogowych jest stosunkowo niewielki, w porównaniu z podłogą drewnianą, czy terakotą albo płytkami podłogowymi. Nie oznacza to jednak, że stosowane są tylko w wykończeniach niskobudżetowych. Charakteryzują się wieloma parametrami, które sprawiają, że to naprawdę dobry sposób na ładną podłogę na długie lata.

Wykonanie z tworzywa sztucznego sprawia, że mają one bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną i chemiczną. Świetnie nadają się do mieszkań, w których przebywają dzieci i zwierzęta, lub w których rezygnuje się z wykładzin i dywanów. Mogą przybierać bardzo ciekawe wzory i kolory – klienci sklepów wykończeniowych mają naprawdę spory wybór paneli podłogowych, układających się na podłodze na przykład na wzór prawdziwej drewnianej podłogi. Panele są także łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają cyklinowania i lakierowanie, a czyszczone odpowiednimi woskującymi preparatami do podłóg są w stanie wytrzymać wiele lat w idealnym stanie. To także podłoga łatwa w ułożeniu – można ją zrobić samodzielnie, ale warto zadbać o pewne szczegóły, takie jak podkład pod panele. Dzięki niemu zaoszczędzimy sobie w przyszłości kłopotów.
Jak samodzielnie ułożyć panele?
Po zerwaniu starej podłogi i dokładnym uprzątnięciu wylewki należy wylać na nią masę samopoziomującą. Dzięki temu uzyska się efekt idealnie równej podłogi, dobrze przygotowanej pod klepki panelowe. Wylewka samopoziomująca to jednak nie wszystko. Potrzeba jeszcze materiału, który złączy ze sobą panele i wylewkę, bo przecież jest to rodzaj podłogi zbijanej za pomocą specjalnych zatrzasków, a nie przyklejanej.

Podkład pod panele jest pewnego rodzaju pianką. Jej zadaniem jest osadzać klepki panelowe w miejscu, zapobiegać ich przemieszczaniu względem siebie. Gwarantuje stabilność parkietu położonego samodzielnie. Dodatkowo stanowi pewną termoizolację, a także wygłusza hałas kroków. W mieszkaniach, w których nie stosuje się pod panelami specjalnego podkładu, po pewnym czasie zaczynają wychodzić mankamenty parkietu. Klepki rozsuwają się, wybrzuszają, a także hałasują, co czyni je niezbyt komfortowymi w codziennym użytkowaniu.