Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

jak zaprojektować ogród
Ogród

Podpowiadamy, jak zaprojektować ogród

Chcąc stworzyć piękny ogród przede wszystkim trzeba zastanowić się, jaka będzie jego funkcja i co chcemy mieć w ogrodzie. Koniecznie trzeba go również przystosować do zapotrzebowania rodziny. Inaczej będzie wyglądał ogród w rodzinie, w której są małe dzieci, a inaczej tam, gdzie jest dużo zwierząt domowych. Jak zaprojektować ogród marzeń, by był piękny i jednocześnie praktyczny?

Jak prawidłowo posadzić rośliny?

Zastanawiając się, jak zaprojektować ogród, trzeba pamiętać o kilku zasadach, które pomogą w stworzeniu przestrzeni, która będzie elegancka i jednocześnie praktyczna.

Jedną z podstawowych zasad pięknego ogrodu jest zadbanie o posadzenie roślin tak, by wzajemnie sobie nie przeszkadzały. Najbliżej ścian oraz płotów należy posadzić krzewy i drzewa, które będą wysokie. Następnie sadzimy rośliny coraz niższe, by zakończyć na tych, które trzymają się blisko ziemi.

Analizując, jak zaprojektować ogród, warto również pamiętać, by nie sadzić drzew oraz krzewów na środku działki. Taki zabieg sprawi, że ogród będzie wydawał się mniejszy i bardziej zatłoczony niż jest w rzeczywistości. Na środku ogrodu można posadzić drobne kwiaty, postawić dekoracyjną donicę czy ozdobę, która będzie można usunąć, gdy nam się znudzi.

Rośliny mają wymagania

Analizując jak zaprojektować ogród, nie można zapomnieć, że krzewy, drzewa czy kwiat ma swoje preferencje. Sadzenie krzewów i kwiatów tam, gdzie chcemy i niezwracanie uwagi na ich potrzeby doprowadzi do tego, że rośliny będą słabe. Nie będzie to bujny ogród, który będzie zachwycał feerią barw.

Zobacz także: https://mojogrodniczy.pl/najciekawsze-sposoby-na-oddzielenie-trawnika-od-rabat-kwiatowych/

Rośliny mają wymagania co do ilości dostarczanego światła, ale również gleby, w której będą rosły. Przypadkowe sadzenie roślin spowoduje, że po pewnym czasie będziemy musieli zmieniać im miejsce. Jest to tylko dodatkowa praca, której można uniknąć zapoznając się wcześniej z ich specyfiką.

Rozważając jak zaprojektować ogród należy również pamiętać, że rośliny mają zróżnicowane tempo wzrostu. Trzeba sadzić krzewy i kwiaty tak, by z czasem większe rośliny nie zarastały tych mniejszych, wolniej rosnących.

Praktyczny ogród

Rozmyślając jak zaprojektować ogród należy również pamiętać o tym, że powinien być on nie tylko piękny, ale przede wszystkim praktyczny.

Sadząc krzewy, drzewa i kwiaty należy pamiętać, by pozostawić wygodny dostęp do każdej z roślin. Dzięki temu bez problemu będzie można je pielęgnować. Ważny jest dostęp do roślin, by je przycinać, podwiązać czy wykosić między nimi trawę i wyrwać chwasty.

Pozostawienie niewielkich przesmyków, a nie szerokich ścieżek, zmusi nas do wykonywania wszystkich prac ręcznie. Koszenie kosiarką jest bardziej efektywne i łatwiejsze.