Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Pompa do oczka wodnego – jaką wybrać?

19 grudnia 2019 pompa do oczka wodnego

Aranżowanie i pielęgnowanie ogrodów jest obecne popularne wszędzie, także w mieszkaniach, które zamiast tarasu czy balkonu mają kawałek własnego trawnika. Ponieważ jest to zajęcie nie tylko przyjemne, ale i często wymagające nie lada kreatywności, warto jest czasem wspomóc się opinią profesjonalnego projektanta ogrodów. W przypadku, gdy wymarzyliśmy sobie oczko wodne pośród roślin, musimy zastanowić się nie tylko nad jego rozmieszczeniem, wielkością czy roślinami, jakie chcemy umieścić w wodzie, ale także pamiętać o technikaliach. Jeżeli zapomnimy o pompie do wody, nasz pomysł szybko spali na panewce. Dlaczego tak się dzieje? Do czego służy pompa do wody i jakie są jej rodzaje?

1. Pompa do oczka wodnego – do czego służy?

2. Jaka pompa do oczka wodnego – jakie parametry wziąć pod uwagę?

3. Pompa wodna do oczka – rodzaje

4. Co wspomaga działanie pompy?

Pompa do oczka wodnego – do czego służy?

Jeżeli planujemy wykonanie oczka wodnego w naszym ogrodzie, musimy pamiętać o tym, aby zapewnić jej odpowiedni obieg. Woda stojąca, nie wspomagana pompą będzie miała tendencję do mętnienia, stanie się pożywką dla glonów oraz wylęgarnią komarów, które nie dadzą nam cieszyć się ogrodem. Dodatkowo w takim zbiorniku nie mogłoby żyć żadne rośliny ani ryby, ze względu na brak tlenu.

Aby można było uzyskać efekt miniaturowego jeziorka o czystej tafli, będącego przyjaznym miejscem do życia dla różnych odmian roślin i zwierząt, musimy zaopatrzyć się w pompę do wody. Jej zadaniem jest filtrowanie, napowietrzanie i oczyszczanie wody z oczka, co następuje w momencie przetłoczenia wody przez filtr, a następnie oddanie jej z powrotem do zbiornika poprzez kaskadę, strumień czy fontannę. Jeżeli nie chcemy mieć żadnych sztucznych ozdobników wokół wody, całą instalację da się łatwo ukryć np. pomiędzy kamieniami, przez co woda będzie spływała do oczka po ich powierzchni.

Jaka pompa do oczka wodnego – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Wybierając pompę do oczka wodnego musimy wziąć pod uwagę nie tylko jej parametry, ale także wielkość naszego zbiornika. Najistotniejszymi cechami produktu będą więc wydajność, pobór mocy podczas pracy oraz wysokość podnoszenia przefiltrowanej wody. Z drugiej strony musimy również zwrócić uwagę na pojemność naszego oczka wodnego i dopasować urządzenie  tak, aby była w stanie przerobić dostatecznie dużo litrów wody w określonym czasie. Jeżeli pompa do wody nie spełni tego warunku, na powierzchni oczka pojawią się nieczystości, a rośliny i ryby mogą mieć problemy z zachowaniem zdrowia.

Kolejnym istotnym parametrem, o którym musimy pamiętać, to rodzaj i wydajność filtra oraz to, jak często należy go czyścić lub wymieniać. Istotny będzie także rozmiar strumienia wody oddawanej z powrotem do oczka – znając go będziemy w stanie dobrze zaprojektować kaskadę czy fontannę. Urządzenie tego typu najlepiej sprawdzi się dla zbiorników niedużych, o wielkości do 10 metrów kwadratowych i nie głębszych niż metr.

Pompa wodna do oczka – rodzaje

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje pomp do oczek wodnych. Zaliczają się do nich:

  • pompa do oczka wodnego z filtrem: jest to najprostszy model o podstawowych funkcjach. Zadaniem urządzenia jest jedynie napowietrzanie i oczyszczanie wody. Dobrze dobrana pompa z filtrem powinna w ciągu godziny przepuścić przez siebie połowę wody z naszego ogrodowego stawu;
  • pompa fontannowa do oczka wodnego: to bardziej estetyczna wersja pompy z filtrem. Poza przeznaczeniem praktycznym możemy także wybrać wzór fontanny, który odpowiada naszemu gustowi oraz aranżacji ogrodu. Ważne, aby w zestawie były specjalne siatki, które umożliwią ochronę dyszy prowadzącej do fontanny przed zapychaniem;
  • pompa kaskadowa do oczka wodnego: zwykle są to pompy o dużej wydajności, ponieważ muszą pracować w brudnej wodzie. Zamiast fontanny mamy kaskadę, którą możemy puścić np. po kamieniach zdobiących zbiornik.

Co wspomaga działanie pompy?

Jeżeli bardzo zależy nam na jak najlepszym efekcie, możemy zastanowić się nad wspomagaczem do naszej pompy do oczka wodnego. Dobrym pomysłem jest zastosowanie prefiltru z gąbki, którego zadanie polega na ochronie części urządzenia przed większymi zanieczyszczeniami, które mogłyby zatkać dysze i rury pompy. Dzięki temu maszyna się nie zapcha i będzie bez przeszkód pełniła swoje zadanie, a my z łatwością zbierzemy większe elementy pływające po wodzie.

Jeżeli chcemy, aby nasza pompa pracowała cicho, warto zainteresować się materiałami, z jakich została wykonana. Dotyczy to szczególnie osi wirnika – najlepszym wariantem będzie tutaj ceramika, która nie tylko pracuje znacznie ciszej, ale jest także bardziej wydajna od metalowej. W sytuacji, gdy zależy nam na dodatkowych „bajerach” możemy także wybrać urządzenie wyposażone w dodatkowe, wymienne końcówki, dzięki którym uformujemy oddawaną wodę w różnorodne kształty.

Pompa do oczka wodnego jest niezbędna, jeżeli zależy nam na utrzymaniu go w czystości i dobrze wyglądającego. Aby dobrze dopasować urządzenie należy nie tylko zwrócić uwagę na jego parametry, ale także zmierzyć nasz miniaturowy staw i oszacować ilość wody, jaka się w nim znajduje. Dobrze wybrana pompa nie tylko utrzymuje wodę czystą, ale także umożliwia umieszczenie w oczku rybek czy roślin, które będą w stanie w nim funkcjonować.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?