Płytki łazienkowe czy płytki ceramiczne?
Tak naprawdę różni producenci często stosują te nazwy zamiennie. Najczęściej płytki mają kwadratowy kształt kafla. Mogą być zrobione z mieszaniny piasku, gliny, dodatków mineralnych czy dodatku barwiących tlenków. Płytki ceramiczne wypala się w bardzo wysokich temperaturach, co pozwala uzyskać odpowiednią wytrzymałość i odporność materiału.
Najpopularniejsze są płytki z gresu, terakoty, glazurowane lub szkliwione. Gdzie szukać płytek dobrej jakości? Najlepiej w sprawdzonych salonach wnętrzarskich. Na przykład polska marka MAX-Fliz oferuje wysokiej jakości płytki łazienkowe do stylowych i przemyślanych wnętrz.
Popularne płytki do łazienki z gresu
Gres to bardzo popularny materiał, jeśli chodzi o produkcję płytek łazienkowych. Wyrabia się je z mieszanki gliny, kwarcu, skaleni, kaoliny i różnych mineralnych dodatków. Nie wszystkie płytki gresowe powstają w ten sam sposób. Zastosowanie w mieszance innych proporcji pozwala na uzyskanie płytek o różnych właściwościach, kolorze, grubości czy twardości. Gres jest wytrzymałym i solidnym materiałem, który sprawdza się nawet w trudnych warunkach. Płytki gresowe bardzo często stosuje się przy układaniu podłogi w łazience czy pokoju kąpielowym.
Płytki łazienkowe z terakoty
Terakota, czyli inaczej kamionka jest wytwarzana z drobnoziarnistej gliny, którą dodatkowo poddaje się procesowi oczyszczania. Płytki z terakoty są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej używa się ich do układania podłóg w łazience. Mogą mieć wykończenie matowe, półmatowe lub szklistą i błyszczącą powierzchnię.
Coraz częściej we współczesnych łazienkach spotyka się właśnie płytki szkliwione. Dużą zaletą płytek do łazienki z terakoty jest duży wybór dostępnych kolorów i wzorów — niektóre płytki z terakoty mogą nawet imitować drewno! To świetne rozwiązanie dla osób, które chciałyby urządzić łazienkę w przytulnym stylu. Płytki tego typu są odporne na uszkodzenia i działanie kwasów, mają też niską nasiąkliwość.
Płytki glazurowane
Płytki z glazury są zazwyczaj nieco cieńsze i bardziej kruche niż płytki z wytrzymałej terakoty czy gresu. Jednak ogromną zaletą płytek glazurowanych jest możliwość tworzenia wielu wariantów kolorystycznych i różnych wzorów. Glazura nie jest zbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne czy stłuczenia, ale za to świetnie wytrzymuje działanie kwasów, środków chemicznych, jest też odporna na pękanie szkliwa i działanie wysokich temperatur. Płytki z glazury są bardzo eleganckie i stylowe, mają równą linię krawędzi, dzięki czemu są łatwe w układaniu. Z tego powodu to częsty wybór na ściany łazienki.