Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Rodzaje nawozów ogrodniczych – jakie wybrać?

25 kwietnia 2022 Rodzaje nawozów ogrodniczych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozów ogrodowych i niełatwo jest się zorientować, który z nich wybrać dla swoich roślin. Ogólnie rzecz biorąc, należy wybrać je w oparciu o konkretne potrzeby roślin. Na przykład, jeśli uprawiasz warzywa, będziesz chciał użyć kompostu o wysokiej zawartości azotu. Z drugiej strony, jeśli uprawiasz kwiaty, będziesz chciał użyć nawozu o wysokiej zawartości fosforu. Poniżej znajduje się krótki przegląd niektórych najpopularniejszych rodzajów kompostów ogrodowych.

Do czego służą nawozy ogrodnicze?

Służą do dostarczania roślinom składników odżywczych. Rośliny potrzebują różnych składników odżywczych, w tym azotu, fosforu, potasu i innych, aby rosnąć zdrowo i dobrze się rozwijać. Są one dostępne w różnych formach, które zawierają różne proporcje tych składników odżywczych. Istnieją dwa główne rodzaje nawozów ogrodowych: 

  • organiczne,
  • syntetyczne.

Organiczne są wytwarzane z materiałów naturalnych, takich jak obornik, kompost i mączka kostna. Syntetyczne natomiast są wytwarzane z substancji chemicznych i minerałów. To, jaki rodzaj kompostu wybierzesz, zależy od Ciebie, ale wielu ogrodników woli te organiczne, ponieważ są one bardziej przyjazne dla środowiska. Nie wiesz gdzie kupić wysokiej jakości nawozy? Polecamy egardenion – internetowy sklep ogrodniczy – to właśnie tam znajdziesz wszystkie rodzaje kompostów. Jeżeli będziesz miał jakiekolwiek pytania, obsługa sklepu Ci pomoże.

Nawozy na bazie azotu

Nawozy te są idealne do pobudzania wzrostu liści u roślin. Zapobiegają także żółknięciu liści. Jednak zbyt duża ilość azotu może spowodować zahamowanie wzrostu korzeni. Tego typu nawóz kupisz na https://egardenion.pl

Fosforowe

Nawozy te sprzyjają silnemu wzrostowi korzeni i kwitnieniu roślin. Jednak zbyt duża ilość fosforu może prowadzić do nadmiernego wzrostu wegetatywnego.

Nawozy na bazie potasu

Te nawozy pomagają roślinom uodpornić się na stres i choroby. Wspomagają także kwitnienie i produkcję owoców. Zbyt duża ilość potasu może prowadzić do poparzenia liści, dlatego należy stosować go oszczędnie.

Organiczne

Nawozy organiczne są wytwarzane z materiałów naturalnych, takich jak kompost lub obornik. Uwalniają one składniki odżywcze powoli, więc są idealne do długotrwałych upraw. Mogą jednak nie zapewniać wystarczającej ilości składników odżywczych do szybkiego wzrostu roślin.

Nawozy nieorganiczne

Nieorganiczne nawozy są produkowane z materiałów syntetycznych i szybko uwalniają składniki odżywcze. Są idealne dla szybko rosnących roślin, które potrzebują dużej ilości składników odżywczych. Jeśli jednak nie są stosowane prawidłowo, mogą być szkodliwe dla środowiska.

Teraz gdy znasz już różne rodzaje nawozów ogrodowych, możesz wybrać ten, który jest najlepszy dla Twoich roślin. Pamiętaj, aby uważnie przeczytać etykietę i postępować zgodnie z instrukcjami, aby nie zaszkodzić roślinom.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?