Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Ogród

Samodzielne przygotowanie placu do zabawy dla dzieci w ogrodzie

Własny ogród stwarza szereg możliwości. Jeśli w domu mieszkają dzieci, warto zdecydować się na przygotowanie dla nich bezpiecznego miejsca do zabawy. Huśtawki ogrodowe, niewielka zjeżdżalnia i piaskownica wystarczą, aby sprawić najmłodszym ogromną radość. Wiele firm oferuje dziś możliwość postawienia placu zabaw, jednak koszty takiej usługi są spore. Jak samodzielnie zaplanować miejsce zabaw dla małych dzieci?

Znajdź odpowiednie miejsce w swoim ogrodzie

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór właściwej przestrzeni. Dobrze, żeby znajdowała się ona na widoku rodziców, na przykład była widoczna z okna lub tarasu. Znacznie ułatwia to sprawowanie opieki nad najmłodszymi, przy jednoczesnej możliwości wykonywania domowych prac. Warto zdecydować się na miejsce znajdujące się w cieniu drzew, aby przynajmniej przez kilka godzin w ciągu dnia dzieci mogły się spokojnie bawić, bez narażania ich na przegrzanie i szkodliwe działanie promieni słonecznych. Poza tym, teren, na którym bawią się dzieci, musi być równy i bezpieczny. Przydomowy plac zabaw najlepiej funkcjonuje na trawie, ponieważ jest bezpieczny i dzieci nie są narażone na ewentualne rany po upadku. Jeśli w ogrodzie brakuje równej przestrzeni, należy ją najpierw doprowadzić do ładu i wyrównać, a następnie wysiać trawę lub położyć tę gotową – z rolki. Plac zabaw zmieści się na niewielkiej przestrzeni, ale ważne jest, aby była ona ogrodzona, żeby dzieci nie mogły same wydostać się z terenu ogrodu.

Huśtawki ogrodowe i zjeżdżalnie – co wybrać i gdzie kupić?

plac zabaw

Wybór zabawek i urządzeń powinien zostać dostosowany do wieku dzieci. Maluchy najchętniej bawią się w piaskownicy, a ta nie wymaga zbyt wielu przygotowań. Gotową drewnianą lub plastikową można kupić w każdym większym markecie budowlanym. Niektórzy rodzice decydują się również na samodzielne przygotowanie piaskownicy, przy użyciu kilku desek. Ważne, aby piasek dla dzieci kupić ze sprawdzonego źródła, ponieważ będzie przebadany na obecność mikroorganizmów chorobotwórczych. Kiedy piaskownica nie jest używana, można ją przykrywać, na przykład czarną folią. W ten sposób zabezpieczymy piasek przed kotami i innymi zwierzętami, które często tego typu miejsca traktują jak toaletę.

Dzieci zwykle marzą również o huśtawce. Dobrej jakości huśtawki ogrodowe – drewniane lub z metalu, można kupić w sklepach i zamawiać przez Internet. Ważne, żeby były one atestowane i sprawdzone, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo bawiących się na placu najmłodszych. Jeśli dzieci bawią się pod opieką osób dorosłych, można zdecydować się na nieco większą huśtawkę, która posłuży im przez kilka kolejnych lat. Dostępne są również huśtawki ogrodowe dla osób dorosłych. Taka huśtawka umożliwia relaks całej rodzinie.

W wielu ogrodach spotkać można także zjeżdżalnię dla dzieci. Dostępne są takie dla najmłodszych, wykonane najczęściej z tworzyw sztucznych oraz solidne, metalowe zjeżdżalnie. Zdecydowanie warto zdecydować się na opcję pierwszą, ponieważ taka zjeżdżalnia jest idealna dla małych dzieci, a z czasem można ją również sprzedać. Większe dzieci zwykle rezygnują z tego typu zabawy, a duża, metalowa zjeżdżalnia zajmuje bardzo dużo przestrzeni i wymaga konserwacji co sezon.

Poza urządzeniami i zabawkami, trzeba też znaleźć kawałek przestrzeni, w której dzieci będą mogły biegać i grać w piłkę, bez obaw o roślinność. Najlepiej, aby mini boisko znalazło się jak najbliżej placu zabaw.

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!