Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Śruby zamkowe - jakie mają właściwości?
Budownictwo

Śruby zamkowe – jakie mają właściwości?

Do pracy z drewnem jednym z niezbędnych elementów są śruby zamkowe. Charakteryzują się one specjalistyczną konstrukcją, dlatego są tak chętnie wybierane przez majsterkowiczów. Niewiele konsumentów zdaje sobie jednak sprawę z właściwości takiego rozwiązania. Jakie rodzaje śrub zamkowych możemy wyróżnić? Czym charakteryzują się śruby zamkowe? Na co zwrócić uwagę przed zakupem śrub zamkowych? W celu uzyskania odpowiedzi na te nurtujące pytania, zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem rozwiewającym wszystkie wątpliwości w tym zakresie. 

Jakie rodzaje śrub zamkowych możemy wyróżnić?

Śruby zamkowe możemy podzielić w zależności od klasy twardości. Zdecydowanie najczęściej wybierane są te dwie: 4.8 i 8.8. Bardzo często różnią się również wyglądem zewnętrznym. Przykładowo wyróżnić można ozdobne egzemplarze w czarnym bądź srebrnym kolorze. Często wykonane są ze stali nierdzewnej, czego konsekwencją jest ponadprzeciętna wytrzymałość na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Wybór tych śrub jest zatem bardzo szeroki. Każdy z klientów z pewnością dobierze je do drewnianych elementów, jednocześnie uzyska atrakcyjny pod względem wizualnym efekt. 

Czym charakteryzują się śruby zamkowe?

Śruby zamkowe wyróżniają się spośród pozostałych ciekawymi właściwościami. Ich cechą charakterystyczną jest spłaszczony łepek w kształcie koła. Posiadają tzw. podsadzenie, które powoduje, że mogą być z powodzeniem wykorzystywane do tego, by łączyć konstrukcyjne elementy drewniane. Mowa chociażby o zamkach w drzwiach, listwach, tablicach. W tym celu niezbędna jest również zabezpieczająca nakrętka bądź podkładka. Śruby zamkowe wkłada się w dwa różne elementy, które będą ze sobą połączone. Demontaż jest możliwy tylko wtedy, gdy nakrętka zostanie odkręcona. Majsterkowicz może mieć pewność, że konstrukcja jest odpowiednio zabezpieczona przed samoczynnym odkręceniem. 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem śrub zamkowych?

Wykonując prace remontowe zależy nam na sprawnym i szybkim wykonywaniu poszczególnych czynności. Z tego powodu powinniśmy przykuć własną uwagę do wysokiej jakości materiałów. Najlepiej, jeśli śruby zamkowe wykonane są ze stali nierdzewnej, która jest bardzo wytrzymała i odporna na niekorzystnie czynniki atmosferyczne. Pamiętajmy jednak, że łączone ze sobą elementy również powinny być odpowiednio dobrane. Niekiedy tytułowe akcesoria są zabezpieczone przed rdzą. Za najlepszą, niestety też najdroższą, uznaje się śrubę ze stali nierdzewnej A2.