Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Wnętrze

Stolik do kawy – jak wybrać najlepszy?

Stolik kawowy przede wszystkim powinien być funkcjonalny. Zanim więc zaczniesz się zastanawiać, jakiego typu, z jakiego materiału, w jakim stylu powinien być wykonany twój stolik, zastanów się jakie powinien mieć wymiary oraz jak trzeba go ustawić, aby nie przeszkadzał w swobodnym poruszaniu się po salonie. Dopiero z taką wiedzą możesz ruszać na poszukiwania modelu idealnego.

  1. Czym kierować się przy wyborze stolika kawowego?
  2. Stolik kawowy jako ważny element aranżacyjny
  3. Stolik kawowy – z jakiego materiału?
  4. Jaki rozmiar stolika kawowego będzie najlepszy?
  5. Jaki kształt stolika kawowego mamy do wyboru?

Czym kierować się przy wyborze stolika kawowego?

Stolik kawowy należy wybierać przede wszystkim z uwzględnieniem realnych funkcji, jakie ma on spełniać w danym pomieszczeniu. Nieco innego stolika będziesz szukać, jeśli ma on spełniać przede wszystkim funkcje dekoracyjne. Innego, jeśli zależy ci na uczynieniu z niego poręcznego stolika na kawę, książki, czasopisma lub komputer, z którego korzystasz siedząc na kanapie. Jeszcze innego modelu będziesz poszukiwać, jeśli zależy ci na stoliku, który pomoże w podjęciu gości, którzy zasiądą na sofie lub kanapie.

Drugie ważne kryterium to wielkość przestrzeni, w której ma stanąć stolik, jak i kompletu wypoczynkowego, do którego ma być on dopasowany. Postawianie stolika w salonie nie może blokować swobodnego przemieszczania się po pomieszczeniu. Ponadto, samo korzystanie z tego mebla musi być wygodne dla osób siedzących na kanapie.

stolik kawowy

Oczywiście pozostaje również trzeci, nie mniej ważny aspekt, jakim jest dekoracyjny wymiar stolika do kawy. Oczywiście powinien być on dopasowany do panującej we wnętrzu stylistyki lub też stanowić dla niej przemyślany kontrapunkt.

Stolik kawowy jako ważny element aranżacyjny

Stolik kawowy stanowi bardzo ważny element dekoracyjny. Świadczy o tym już choćby różnorodność modeli, stolików, które dostępne są obecnie w ofercie, np. na https://www.wonder.pl/c/stoliki-kawowe. Stolik do kawy może bowiem bardzo ładnie dopełnić całości aranżacji, jaki i ją nieco wyostrzyć. Może także stanowić jej centralny punkt, szczególnie jeśli zdecydujesz się na bardzo nowoczesny i oryginalny projekt, np. stolik ze szklanym blatem osadzonym na naturalnym drewnianym pniu lub tez aluminiowy stolik o niecodziennym kształcie w wyrazistym kolorze. 

Wszystko oczywiście zależy od pomysłu aranżacyjnego. Modeli i wzorów stolików do kawy jest na rynku obecnie tak wiele, że bez problemu znajdziesz model odpowiadający twoim pomysłom. Warto jednak być konsekwentnym. Jeśli zależy ci na możliwie stonowanym, tradycyjnym salonie, najlepszym wyborem będzie stolik drewniany o prostej formie. Lekkość bądź masywność konstrukcji zależy od wielkości salonu i stylu aranżacji (do wnętrz skandynawskich zdecydowanie bardziej będą pasować stoliki o lekkiej konstrukcji). Do modernistycznych, minimalistycznych stylizacji możesz wykorzystać aluminiowe, szklane lub metalowe stoliki lub modele bazujące na połączeniu kilku materiałów. 

Stolik kawowy – z jakiego materiału?

Tradycyjny stolik do kawy (który właściwie najpierw był stolikiem do herbaty – brytyjskim tea table) bardzo długo wykonywany był przede wszystkim z drewna. Do dzisiaj bardzo wielu klientów, szczególnie tych skoncentrowanych na aranżacji tradycyjnego wnętrza, wybiera stoliki wykonane z tego naturalnego materiału. Dzisiaj jednak producenci stolików mają do wyboru znacznie większą paletę materiałów: szkło, metal, aluminium. Coraz więcej projektów wykonywanych jest także z nieobrobionego drewna. Blat może być wykonany z jednego słoja drewna, natomiast podstawę może stanowić oryginalny pieniek lub jego imitacja. Nie brakuje także bardzo skomplikowanych form z plątaniny metalu, która tworzy ażurowy wzór. 

stolik kawowy

Wybór między tymi różnorodnymi propozycjami w dużej mierze zależy od budżetu, a także aranżacji wnętrza. Do niektórych pomieszczeń metalowe elementy kompletnie nie będą pasowały. Nie we wszystkich wnętrzach sprawdzi się także drewno.

Jaki rozmiar stolika kawowego będzie najlepszy?

Rozmiar stolika w dużej mierze powinien być przede wszystkim dostosowany do wypoczynku – sofy, kanapy, fotela. Jego długość powinna być równa mniej więcej 2/3 długości kompletu wypoczynkowego. Jeśli chodzi o wysokość, to może być ona właściwie taka sama jak wysokość kanapy, ewentualnie o 1 do 6 centymetrów stolik może być niższy. Jeśli chodzi o szerokość optymalny wymiar to około 50-60 centymetrów. 

Jaki kształt stolika kawowego mamy do wyboru?

Najbardziej popularne są oczywiście stoliki prostokątne, które idealnie pasują przede wszystkim do dłuższych kanap. Nie brakuje jednak także propozycji w kształcie kwadratu. Do mniejszych wypoczynków świetnie sprawdzają się okrągłe stoliki. Do większych również, tyle tylko że wtedy najczęściej z kilku okręgów tworzy się połączoną w całość konstrukcję. W mniejszych mieszkaniach coraz częściej można spotkać z kolei komplety stolików, które zaprojektowano tak, aby jeden można było bez problemu wsunąć pod drugi. Pozwala to na mniejsze wykorzystanie przestrzeni, a jednocześnie zapewnia odpowiednie wsparcie, jeśli w domu pojawią się gości.