Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

stycznik
Wnętrze

Styczniki – co to jest i gdzie się ich używa?

W elektryce używa się bardzo wielu specyficznych urządzeń, których zadaniem jest najogólniej mówiąc – kontrola przepływu prądu w poszczególnych urządzeniach elektrycznych. Stycznik to jedno z najbardziej podstawowych pojęć w elektryce. Do czego wykorzystuje się styczniki? Jak są zbudowane? Gdzie można ich używać?

Czym jest stycznik?

Stycznik jest urządzeniem, którego ogólnym zadaniem jest załączanie i rozłączanie układów silnoprądowych, czyli urządzeń pobierających dużo energii elektrycznej. Stycznik składa się z trzech zasadniczych elementów: zestyków roboczych, cewki i elektromagnesu. Działając spójnie ze sobą, elementy te pozwalają przełożyć niewielkie napięcie kierowane do stycznika, na dużą energię elektryczną, kierowaną do uruchomienia urządzeń o dużym poborze mocy.

Gdzie używa się styczników?

Styczniki upraszczają proces sterowania wielkimi urządzeniami, lub przynajmniej urządzeniami o dużym poborze mocy. Są więc bardzo wygodne w miejscach, gdzie stosuje się wiele różnych urządzeń elektrycznych. Poprzez zmechanizowanie systemu włączania i wyłączania tych urządzeń elektrycznych, poprawia się ich żywotność. Zmniejsza się także ryzyko wystąpienia awarii. Jak więc widać, styczniki będą miały bardzo dużą rolę do odegrania we wszelkich fabrykach wykorzystujących powszechnie maszyny elektryczne.

Styczniki a przekaźniki

Te dwa rodzaje urządzeń są bardzo podobne i mają bardzo podobną funkcję. Mimo wszystko w elektryce stanowią one dwa odrębne urządzenia. W styczniku elektromagnes jest większy, przez co urządzenie to jest w stanie znieść dużo większe obciążenia elektryczne – zarówno na cewce, jak i na zestykach. Styczniki pozwalają na łączenie obwodów głównych, natomiast przekaźnik załącza obwody pomocnicze, przesyłają sygnały niskoprądowe lub o potencjale zerowym, czyli sterujące.

Dlaczego styczniki są ważne?

Instalacje elektryczne w każdym budynku są jednymi z najbardziej istotnych. Od ich prawidłowego montażu zależy bezpieczeństwo użytkowania osób znajdujących się w budynku. Poprzez stosowanie urządzeń takich jak styczniki i przekaźniki, można zoptymalizować pracę całego układu elektrycznego w budynku lub na zewnątrz. Dzięki temu zwiększa się trwałość urządzeń elektrycznych, wydłuża się ich żywotność i zmniejsza awaryjność. W konsekwencji przekłada się to na zwiększenie bezpieczeństwo użytkownika w zakresie obsługi urządzeń elektrycznych sterowanych za pomocą stycznika. Podstawowym zadaniem elektryka jest doprowadzenie do najlepszego zabezpieczenia w miejscu instalacji elektrycznej.