Z pewnością wiele osób spotkało się z terminem „dom po klucz” i dotyczy to zarówno tych, które dom posiadają, jak również tych, które nawet nie myślały o jego posiadaniu. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć szereg zalet wynikających z tej formuły budowy domu. Zapraszamy do lektury.
- Tempo życia i jego wpływ na podejście do budowy domu
- Domy pod klucz – czyli jakie?
- Koszty budowy domu pod klucz wobec metody tradycyjnej
Tempo życia i jego wpływ na podejście do budowy domu
Nie ulega wątpliwości, iż pomimo, że chętnych na posiadanie własnego domu nie brakuje, w ostatnich 20 latach wiele zmieniło się w samym podejściu do jego budowy. Przede wszystkim obecnie budowane domy są sporo mniejsze niż te z lat 90.. Drugą istotną różnicą jest sposób budowy domu. Wieczny pośpiech, jaki towarzyszy nam w codziennym życiu sprawia, że coraz częściej zlecamy jego budowę od A do Z. Mówiąc wprost, firma budowlana, którą wybierzemy, buduje dom do stanu „pod klucz”, czyli do momentu, w którym brakuje w nim jedynie mebli, aby móc w nim zamieszkać. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, szybsze i co ważne wcale nie musi być dużo droższe, o czym wspomnimy jeszcze poniżej.
Dom pod klucz – czyli jaki?
Dla zobrazowania korzyści płynących ze stanu „pod klucz” przyjrzyjmy się w skrócie poszczególnym etapom, z których składa się budowa domu.
Pierwszym etapem jest oczywiście wybór działki, na której ma stanąć nasz dom. Kolejnym będzie wybór projektu. Możemy zdecydować się na jeden z wielu gotowych lub zamówić projekt na indywidualne życzenie z uwzględnieniem naszych potrzeb.
Drugiem etapem jest uzyskanie pozwolenia na budowę, wykonanie podłączenia do sieci (prąd, woda, gaz), oraz o czym wiele osób, może nie wiedzieć, zdjęcie tzw. wierzchniej warstwy ziemi w miejscu, na którym ma stanąć nasz dom.
Trzecim etapem jest rozpoczęcie budowy i doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego lub zamkniętego. Ten drugi obejmuje montaż okien, drzwi oraz pokrycie dachowe.
Etap czwarty to mi.n. prace elewacyjne, ocieplenie budynku oraz dachu, rozprowadzenie przyłączy elektrycznych, do telewizji ew. linii telefonicznych. Ten etap obejmuje również wykonanie przyłączy do sieci wodno-kanalizacyjnej.
Ostatni etap, czyli stan „pod klucz” to całkowite wykończenie domu, łącznie z malowaniem, ułożeniem paneli, terakoty lub parkietu. To również instalacja sanitarna: wanna, zlew, ubikacja. Otrzymując dom w stanie pod klucz jedyne co musimy zrobić, to wstawić do niego meble i niezbędne urządzenia RTV/AGD.
Powyższe etapy doskonale pokazują, dlaczego domy pod klucz cieszą się coraz większą popularnością. Mówiąc wprost, zdejmują z przyszłego właściciela mnóstwo obowiązków w tym konieczność doglądania postępu budowy.
Koszty budowy domu pod klucz wobec metody tradycyjnej
To jeden z najczęściej pojawiających się wątków w przypadku budowy domu pod klucz. Bardzo często można spotkać się z opinią, iż ta metoda oznacza sporo wyższy koszt, jaki przyjdzie nam ponieść. Czy jednak na pewno?
Próbując porównać obie metody, należy zwrócić uwagę na jedną kwestię. Ile czasu zaoszczędzimy na budowie domu w modelu pod klucz, wobec metody tradycyjnej? W tej drugiej samemu nadzorujemy prace budowlane, dobieramy ekipy, kupujemy materiały budowlane itd. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, różnice w koszcie mogą okazać się niewielkie wobec ilości czasu i stresu, który towarzyszy budowie domu. Jedno nie ulega wątpliwości.
Budowa domu pod klucz musi być realizowana przez sprawdzoną firmę z doświadczeniem. Tylko wówczas zyskujemy niemalże pewność, że nasz dom powstanie sprawnie, prace zostaną wykonane dobrze i unikniemy różnych niespodzianek podczas budowy. Szukając firm budujących domy pod klucz warto rozważyć ofertę firmy https://www.dom3e.com/ .Firma ta buduje domy całoroczne w technologii 3E. Ekonomiczny, energooszczędny, ekologiczny, które mogą być ciekawą alternatywą dla dotychczas spotykanych rozwiązań na rynku.