Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak ocieplić dach?

19 marca 2019 Jak ocieplić dach?

Komfortowy dom to przede wszystkim ciepły dom. Sprawdź nasze porady- ocieplanie domu na Kosbud.com.pl Musi panować w nim odpowiednio wysoka temperatura, aby lokatorzy czuli się w nim dobrze – nie tylko wiosną czy latem, ale też jesienią czy nawet srogą i mroźną zimą. Często jednak ciepło ucieka z budynku w sposób niemalże niedostrzegalny. Domownicy na okrągło podkręcają temperatury swoich kaloryferów, dostrzegając podwyższające się opłaty, ubierają się coraz cieplej, a mimo tego nie odczuwają na co dzień komfortu. Powodem może być tutaj nieprawidłowe dogrzanie dachu. Jak zatem je zmienić, aby budynek był cieplejszy, a opłaty za ogrzewanie choć trochę się zmniejszyły?

Jak ocieplić dach?

Jak ocieplić dach

Wiele jest takich materiałów, które skutecznie radzą sobie z ociepleniem poddasza. Oczywiście warto je wszystkie rozważyć i ocenić ich użyteczność, dopiero później decydując się na ten, który rzeczywiście zdoła zmaksymalizować poziom termoizolacji. Dodatkowe ocieplenie należy stworzyć w taki sposób, by spełniało ono konkretne warunki i nie osłabiało właściwości technicznych samego domu. To, jak grube ono będzie, zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanego materiału. Najczęściej stosuje się pięć z nich: styropian, poliuretan, folię termoizolacyjną, wełnę mineralną bądź polistyren. Każdy z tych materiałów, jeżeli ma być wykorzystany w roli dodatkowego ogrzewacza dla dachu, musi posiadać optymalną dla siebie grubość. W przypadku różnych tworzyw będzie ona oczywiście inna.

Materiały do ocieplenia dachu

Materiałem, który wciąż najczęściej wykorzystuje się w celu dogrzania budynku, jest tradycyjna wełna mineralna. Wspaniale potrafi ocieplić połać dachową, ponieważ wykazuje się doskonałą izolacją termiczną. Zapobiega dzięki temu „uciekaniu” ciepła z domu. Jest materiałem półtwardym, który wbrew pozorom nie kosztuje wiele, a gwarantuje rewelacyjne efekty. Podobnie jak wełna mineralna sprawdza się… zwykły styropian. Mimo iż w obecnych unowocześnionych czasach odchodzi się od jego stosowania, eksperci od branży budowlanej przekonują, że wciąż może się on znakomicie sprawdzać.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo tani, łatwy w użyciu i uniwersalny. Można stworzyć z niego dodatkowe ocieplenie o niemalże dowolnej grubości, dostosowując je do potrzeb samego budynku oraz mieszkających w nich osób. Ostatni materiał, na który także warto zwrócić uwagę, to polistyren ekstrudowany. Na tle innych tworzyw wykorzystywanych do ogrzewania dachów wyróżnia się najwyższym poziomem twardości. Ma też tę zaletę, że nie chłonie w sobie wody, a emituje ją na zewnątrz, dlatego nigdy nie przemaka. Potrafi stworzyć dokładnie tak samo dobrą izolację termiczną jak wełna mineralna, ale niestety jest od nie trochę droższy.

Mimo iż trzy omówione wyżej materiały wciąż stosuje się najczęściej, to jednak ostatnio na rynku popularyzuje się pewna nowość – płyty drzewno-magnezytowe, które również można zużytkować do ogrzania dachu budynku. Pełnią one dwie funkcje za jednym razem. Nie tylko doskonale ocieplają budynki, ale też stabilizują i utwardzają podkład występujący tuż pod tynkiem.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zastosowanie lakieru akrylowego
Czy szlifierki bezprzewodowe są lepsze od sieciowych
samozamykacze do drzwi

Jesteś zainteresowany reklamą?