Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Ogród

Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie warzyw

Uprawiane warzywa wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych – takich, które zagwarantują im zdrowy i bezpieczny rozwój. Growerzy, dbając o uprawy, starają się zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu. Niestety niejednokrotnie nadmierny ciężar owoców lub kwiatostanów jest powodem uginania się, a następnie łamania gałęzi, co stanowi problem dla amatorów niektórych warzyw. Zastanówmy się, jakie sposoby pielęgnacji należy wdrożyć, aby zapewnić warzywom zdrowy, stabilny wzrost.

Stosowanie odpowiednich nawozów, właściwego podłoża do uprawy warzyw, dbałość o sprzyjające urodzajnym plonom oświetlenie i nawodnienie to procedury stosowane przez doświadczonych ogrodników. Nie zawsze jednak wystarczą, aby warzywa rozwijały się licznie i zdrowo.

Łamiące się gałęzie to kłopotliwy problem. Każdy entuzjasta ogrodnictwa przynajmniej raz miał do czynienia z konsekwencjami takiego zjawiska – niezwykle dotkliwymi, bo oznaczającymi utratę obiecujących plonów. Nie jest to sytuacja pożądana, dlatego miłośnicy uprawy warzyw zachodzą w głowę, jakie kroki podjąć, aby do niej nie dopuścić.

Jednym ze skutecznych sposobów na rozwiązanie tego problemu jest stosowanie podpór do warzyw. Wpływają one korzystnie na równowagę gałęzi, chroniąc je tym samym przed złamaniem.

Podpory do warzyw

Gałęzie ogórków, fasoli, pomidorów i wielu innych warzyw są narażone na złamanie. Bez odpowiedniego punktu oparcia mogą nie przetrwać i nie wydać plonów w oczekiwanych ilościach. Dlatego świadomi tego zjawiska growerzy stosują podpory do warzyw. Do podpierania pomidorów dobrze służy tyczka bambusowa. Jej zaletami są niski koszt i brak podatności na wilgotność gruntu. Stanowi ona świetne oparcie dla wyjątkowo ciężkich gałęzi.

Natomiast jeżeli chodzi o uprawę pomidorów outdoor, doskonałą metodą może okazać się stosowanie specjalnych klatek wykonanych z metalu. Gwarantują one właściwą stabilność uprawianych warzyw.

Siatki, druty i rolki

Na rynku jest duży wybór środków, których zadaniem jest skuteczne podpieranie warzyw. Jedną z możliwości jest stosowanie specjalnych siatek. Dzięki nim można sprawnie ochronić przed złamaniem rośliny uprawiane w growboxach.

Inną metodą jest stosowanie rolek typu jojo. Dzięki specjalnemu haczykowi, którego zadaniem jest podpieranie zagrożonej gałęzi, można w prosty sposób zabezpieczyć roślinę.

uprawa warzyw

I do tego druty ogrodnicze, które również stanowią odpowiednie zabezpieczenie dla upraw. Warto wiedzieć jednak, że mogą przeszkadzać w codziennym obchodzeniu się z roślinami.

Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie plonów, pomocne będzie wykorzystanie jednej ze wspomnianych wyżej metod podpierania warzyw. Tymczasem życzę uzyskania oczekiwanych rezultatów ze wszystkich pielęgnowanych upraw!