Wyprowadzenie ścieków to jedno z najmniej wdzięcznych zadań, jakie stoi przed nami w trakcie budowy domu. Jeśli zaczynasz pracę nad instalacją wodną i kanalizacyjną, zapraszamy do zapoznania z krótkim poradnikiem, który pomoże Ci uniknąć podstawowych błędów podczas montażu.
Podstawowe zasady
Budowa łazienki wymaga rozplanowania urządzeń sanitarnych, a te z kolei odpowiedniego przyłączenia wody oraz rur odpływowych. Kiedy już znamy miejsca, w których będą się znajdowały poszczególne elementy, pozostaje zastosowanie kilku zasad, dzięki którym w przyszłości będą działały bezproblemowo. Każda rura służąca odprowadzaniu ścieków powinna być możliwie jak najkrótsza i zostać umieszczona z niewielkim spadkiem. Zakłada się, że spadek nie powinien być mniejszy niż 2 cm na metr – inaczej mogą pojawiać się problemy z odprowadzaniem ścieków.
Ważną rolę odgrywa kolejność przyłączeń. Najniżej w pionie urządzeń sanitarnych powinna zostać ulokowana miska ustępowa i nie może to być dalej niż metr od samego pionu. Zaburzenie tych założeń może wiązać się z nieprawidłowym działaniem pozostałych urządzeń, dlatego warto o tym pamiętać w trakcie wykonania.
Do wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej, dobrze jest wybrać rury kanalizacyjne i odpływy ze specjalnie przystosowanych tworzyw sztucznych (polipropylenu lub polietylenu), które charakteryzują się lekką formułą i odpornością na korozję. Warto wiedzieć, że prawidłowo poprowadzone, gwarantują choćby brak hałasów powstałych w trakcie spuszczania wody.
Jak uniknąć problemów?
Aby podczas użytkowania łazienki nie pojawiały się problemy z kanalizacją, dobrze jest uważnie przeprowadzić proces przyłączania. Rury kanalizacyjne i odpływy powinny znaleźć się na odpowiedniej głębokości zarówno w posadzkach, jak i poza domem. Jeśli nasza instalacja zostanie wykonana zbyt płytko, może to doprowadzić do zamarznięcia płynów, które z kolei mogą spowodować pęknięcie rur i brak ciągłości. Rekomendowana głębokość to około metra w głąb ziemi. Podobnie jak przy pionie zaleca się zachowanie niewielkiego spadku, ukierunkowanego w stronę szamba lub oczyszczalni. Powinno to zapewnić drożność na długie lata.
Przedmiotem, który rozwiązuje wiele kłopotów, jest syfon. Ten niepozorny element montowany pomiędzy odpływem danego urządzenia a rurą kanalizacyjną, blokuje powstawanie nieprzyjemnych zapachów. W przypadku prysznica z uwagi na dość duży strumień wody warto wybrać taki o dość sporej przepustowości. Dobrze dobrany syfon wraz oraz rury kanalizacyjne i odpływy o właściwej średnicy sprawią, że użytkowanie instalacji nie będzie sprawiać najmniejszych problemów.