Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Ogród

Elektryczna kosiarka do trawy – jaką wybrać?

Regularne dbanie o trawnik jest konieczne, aby był on zdrowy i po prostu estetyczny. Niezastąpionym do tego urządzeniem jest elektryczna kosiarka. Dlaczego elektryczna? Ma po prostu bardzo wiele zalet.

Coraz częściej polskie trawniki są koszone przez elektryczne kosiarki. Wpływa na to kilka ważnych czynników. Przede wszystkim to modele, które można kupić taniej niż spalinowe. Nie bez znaczenia jest także to, że takie kosiarki są łatwiejsze w obsłudze i tańsze w eksploatacji. Nie trzeba przejmować się dolewaniem mieszanek czy oleju. Wystarczy podpiąć przewód do gniazdka elektrycznego i kosiarka elektryczna jest gotowa do pracy. Takie modele bez problemu można użytkować na trawnikach o powierzchni do 500 mkw. W przypadku większej powierzchni lepiej wybrać model spalinowy. Wielu właścicieli domów i ogrodów nie ma jednak większych trawników, zatem powinni wybrać elektryczną kosiarkę. 

Zobacz także: https://mojogrodniczy.pl/jaka-jest-najlepsza-kosiarka-spalinowa-dla-twojego-domu/

kosiarka

Zalety kosiarek elektrycznych

O kilku zaletach kosiarki elektrycznej już wspomnieliśmy. Warto rozwinąć tę kwestię. Część osób narzeka, że modele elektryczne nie są tak mobilne, jak spalinowe. Czy w przypadku pielęgnacji przydomowego trawnika to naprawdę duży kłopot? Mało prawdopodobne! W pobliżu na pewno znajdziemy jakieś gniazdko elektryczne. Możemy przecież także wykorzystać bez problemu przedłużacz. Elektrycznej kosiarki możemy użyć w każdej chwili. Nie trzeba się martwić o paliwo czy o skomplikowaną konserwację.

Nie można zapomnieć, że elektryczne kosiarki nie generują tak dużego hałasu, jak modele spalinowe. Do tego urządzenia elektryczne są bardziej ekologiczne i nie emitują spalin, zanieczyszczając naturalne środowisko. Ponadto charakteryzują się większą manewrowością niż spalinowe. Z kosiarki elektrycznej na pewno będziemy zadowoleni pod warunkiem, że dobierzemy odpowiedni model do naszych potrzeb.

Czy napęd kosiarki jest ważny?

Zacznijmy od pewnego dylematu, który pojawia się na etapie zakupu kosiarki. Takich dylematów jest oczywiście więcej, ale ten rozpatrywany jest często już na samym początku poszukiwań sprzętu do cięcia trawy. Otóż elektryczna kosiarka do trawy może być wyposażona w napęd lub może być pozbawiona tego udogodnienia. Czy to naprawdę istotne? Okazuje się, że jednak jest ważne i warto rozstrzygnąć ten dylemat. Czym jest napęd? Łatwo się domyślić. Kosiarka z takim udogodnieniem jedzie właściwie sama i nie musi być popychana. Wystarczy tylko kierować ją w odpowiednim kierunki. Takie rozwiązanie jest nie do przecenienia przy dużych trawnikach i ograniczy nasze zmęczenie. Jednak takimi modelami trudno się manewruje. Gdy jest dużo zakamarków i skrętów, łatwiej będzie sterować elektryczną kosiarką bez napędu. Poza tym takie modele są tańsze i lżejsze. Przed zakupem należy zatem zastanowić się, z jakim trawnikiem mamy do czynienia i pod tym kątem dobierać kosiarkę.

Zobacz także: https://mojogrodniczy.pl/jaka-kosiarke-spalinowa-wybrac-poradnik-zakupowy/

Zwróć uwagę na moc!

Kwestia napędu w kosiarce elektrycznej nie wyczerpuje ważnych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego urządzenia. Bardzo ważna jest moc kosiarki. Na rynku są różne modele takich urządzeń. Najsłabsze mają nie więcej niż 700 W, najmocniejsze – nawet nieco powyżej 2000 W. Tutaj również nie może być żadnego przypadku w wyborze. Przy niewielkim trawniku nie ma sensu kupować mocnej i jednocześnie dużej oraz drogiej kosiarki. Trudno jednak ciąć ogromny trawnik kosiarką 1000-watową, bo wtedy może dojść do przegrzania silnika. Ewentualnie trzeba będzie robić kilka przerw. Trudno to nazwać efektywnym cięciem trawy.

Inne ważne parametry

Oprócz mocy ważnych jest także kilka innych parametrów elektrycznej kosiarki do trawy. Warto zwrócić uwagę na szerokość koszenia. Najczęściej znajdziemy modele z szerokością od 32 do 46 cm. Dlaczego szerokość jest ważna? Zbyt wąska kosiarka to znacznie wydłużony czas koszenia. Z szerszym urządzeniem zrobimy mniej przejazdów. Czy zatem wybierać jak najszerszą kosiarkę? Niekoniecznie. Tam, gdzie jest ciasno, trzeba manewrować między rabatami czy drzewami, bardzo szeroki model w ogóle się nie sprawdzi, a koszenie zamieni w bardzo uciążliwą pracę. Czasami lepiej wybrać wąską kosiarkę, która pozwoli na precyzyjne docinanie trawy w różnych zakamarkach.

Dobrej klasy kosiarki mają możliwość regulowania wysokości koszenia za pomocą jednej dźwigni. Dzięki temu można łatwo dostosować wysokość noża do aktualnego stanu trawnika. Na wiosnę na przykład zwykle kosi się trawę nieco wyżej niż latem. Z łatwą regulacją to nie problem. Do tego warto zwrócić uwagę, czy także kierownica kosiarki jest regulowana. W ten sposób można dostosować ją do wzrostu użytkownika, co z kolei ułatwi koszenie. Do tego taka kierownica powinna być ergonomiczna.

kosiarka elektryczna

Dobrze także, gdy kosiarka została wyposażona w kosz na ściętą trawę, co wyeliminuje konieczność grabienia. Kosiarka nie powinna być również zbyt hałaśliwa i ciężka, a także powinna mieć solidne, wytrzymałe koła i jak największe – to ułatwi jej prowadzenie.

Elektryczne kosiarki do trawy mają bardzo wielu zwolenników. Chociaż nie są tak wydajne, jak spalinowe, nie brakuje im zalet. Warto brać je pod uwagę, gdy będziemy poszukiwali sprzętu do cięcia trawy.