Dobrze zabezpieczone nóżki mebli pozwalają cieszyć się nieskazitelnym wyglądem naszej podłogi przez wiele lat. Jest wiele sposobów na to, by skutecznie chronić podłoże przed zarysowaniami, wgłębieniami, przebarwieniami i uszkodzeniami mechanicznymi, jakie może powodować brak osłony na nóżkach mebli. W zależności od naszych upodobań oraz budżetu możemy wybrać kilka ciekawych rozwiązań.
Gdy inwestujemy swój czas oraz pieniądze, by wykreować nietuzinkową aranżację w naszym domu, warto przy okazji zadbać o właściwą konserwację mebli. Chodzi tu głównie o rodzaj podłoża, jego twardość, a także możliwości ustawienia na nim różnego rodzaju mebli, o zróżnicowanych gabarytach i wadze. Wśród wielu nowoczesnych mebli popularność zyskują sofy, szafy i komody na nóżkach, a do jadalni i salonu często wybierane są stoły i krzesła, których nóżki są dość masywne. Poza tradycyjną impregnacją drewnianych podłóg można też zastosować wiele innych pomysłów.
Od czego zacząć zabezpieczanie podłoża? Podpowiadamy
Współczesne meble do salonu osadzone na wąskich, kanciastych nóżkach bywają prawdziwą zmorą i mimo iż wyglądają stylowo, mogą naruszać strukturę podłoża, a wszelkie próby przesuwania tego typu mebli kończą się nieestetycznymi zarysowaniami. Zanim więc zdecydujemy się na określony rodzaj mebli z nóżkami i mamy podłogę z paneli, należy odpowiednio zabezpieczyć ją przed ewentualnym uszkodzeniem.
Podobnie jak w przypadku nóżek krzeseł i stołów, warto tu sięgnąć po sprawdzone i proste rozwiązania, czyli niewielkie nakładki filcowe, w neutralnym, czarnym, szarym lub jasnym kolorze. Nakładki te przyklejamy lub przybijamy bezpośrednio do spodniej części nóżek, dzięki czemu unikniemy ryzyka tworzenia się dziurek, rys i wgłębień naszej podłogi.
Kolejnym prostym sposobem na ochronę naszej panelowej podłogi są wykładziny i dywany. Warto tu zainwestować w tkaniny sztywne i zbite, odporne na wgniecenia. Świetnym rozwiązaniem są tu etniczne plecionki lub maty różnego rodzaju, które łączą niebanalny design z funkcjonalnością.
Zabezpieczanie nóżek mebli krok po kroku
Do zabezpieczenia nóżek mebli do salonu można zastosować nakładki filcowe, plastikowe, gumowe lub materiałowe. Sposób ich nakładania jest niezwykle prosty i nie wymaga skomplikowanych narzędzi. Większość tego typu nakładek można w dowolny sposób przycinać według indywidualnych potrzeb i są one wyposażone w warstwę z klejem, co umożliwia szybki montaż.
W niektórych przypadkach nakładki należy przybić na pomocą takera lub młotkiem, przy użyciu kilku gwoździ. Te ostatnie rozwiązania są dość rzadko stosowane, głównie ze względu na dużą ingerencję w strukturę mebla. Jeśli jednak mamy zmysł estetyczny i nie straszne nam domowe majsterkowanie, takie działanie może okazać się bardziej trwałe niż stosowanie nakładek przyklejanych, które mogą po pewnym czasie zsuwać się i gubić. Na rynku istnieje obecnie wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają chronić podłogę przed uszkodzeniami. Jednym z nich są też podkładki korkowe, dzięki którym nie tylko zamaskujemy już widoczne uszkodzenia, ale też dodamy niebanalny wygląd naszemu wnętrzu.
Nowość, czyli maty pod nóżki
Jeśli nie chcemy ingerować w wygląd mebli, przyklejając do nich nakładki, warto sięgnąć po nowoczesne produkty, takie jak maty ochronne i antypoślizgowe. Transparentna mata sprawdzi się nie tylko jako element wyposażenia biurowego, gdzie dochodzi do częstego przesuwania krzeseł, ale też jest to dobry pomysł do wykorzystania w przestrzeni salonu. Jeśli zależy nam na połączeniu funkcjonalności i ciekawego designu, warto postawić na maty z wzorem, które podkreślą nieszablonowy charakter naszego wnętrza.
Na rynku są też dostępne specjalistyczne maty, które poza funkcją ochronną podłoża pozwalają też tłumić dźwięk, co ma zastosowanie nie tylko w przypadku sprzętów RTV i AGD, ale też jako alternatywa wobec wykładziny do salonu.