Tradycyjne rozpalanie węgla przed przygotowaniem potraw z grilla coraz częściej wypierane jest przez nowoczesne i w pełni zautomatyzowane grille gazowe. Są niezwykle proste w obsłudze, szybko się nagrzewają, nie wymagają ciągłej kontroli i uzyskują dokładnie taką temperaturę, jaką się na nich ustawi. Czy nie ma jednak kwestii, w której znane wszystkim grille węglowe wypadałyby lepiej?
Wygoda grillowania
Nowoczesne grille gazowe są niezwykłe proste w obsłudze. Wystarczy ustawić temperaturę pokrętłem i poczekać kilka minut, żeby móc wkładać do środka potrawy, które chce się przygotować. Wygaszanie jest równie łatwe – po przygotowaniu posiłku grille gazowe wymagają jedynie wyłączenia, a same wraz z upływem czasu stracą temperaturę bez potrzeby nadzoru.
Inaczej wygląda sytuacja, kiedy mowa o grillach węglowych. Do ich rozpalenia potrzebny jest węgiel drzewny, który zwykle potrzebuje więcej czasu na uzyskanie odpowiedniej temperatury. W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych samo rozpalanie trwać może kilkadziesiąt minut. Wygaszanie grilla także nie dzieje się tu automatycznie, w dodatku po użyciu grill wymaga najczęściej gruntownego czyszczenia. Wszystko trwa znacznie dłużej i wymaga znacznie więcej pracy, podczas gdy grille gazowe są w tej kwestii całkowicie zautomatyzowane.
Wpływ grilla na zdrowie
Jeśli w grillu węglowym używa się brykietu najwyższej jakości, który podczas spalania nie wytwarza żadnych szkodliwych toksyn, nie będzie miał on wpływu na zdrowie osób przygotowujących nad nim posiłki. Inaczej jest jednak wówczas, gdy użytkownicy sięgają po tańsze zamienniki węgla i brykietu grillowego. Wówczas w dymie, który wydziela się podczas spalania, mogą zawierać się niezdrowe substancje przenikające do potraw. Sytuacja ta pojawia się także wtedy, gdy z tłustych dań wprost na węgiel drzewny skapują odrobiny tłuszczu. Spalany wraca on w bardzo niezdrowej formie dymu wprost do grillowanego posiłku.
Grille gazowe są całkowicie bezpieczne pod kątem zdrowia. Używany w nich propan-butan jest zupełnie obojętny dla przygotowywanej potrawy. Nie pojawia się żaden dym i nie zachodzi sytuacja, kiedy tłuszcz z posiłku spala się na rozżarzonym węglu.
Różnice w cenie i oszczędności
Grille węglowe są naprawdę tanie i ogólnodostępne. Na ich cenę wpłynie głównie rozmiar i jakość wykonania, jak i dodatkowe wyposażenie takie jak kółka do łatwiejszego przenoszenia czy specjalne przyrządy do przewracania grillowanych potraw. Chociaż jednorazowa opłata przy zakupie grilla węglowego może być naprawdę nieduża, warto pamiętać, że sprzęt taki potrzebuje regularnej dostawy brykietu. Wybierając ten najwyższej jakości, trzeba spodziewać się sporych wydatków w sezonie letnim.
Grille gazowe to jednorazowo większy wydatek, który jednak wraz z upływem czasu całkowicie się zwróci. Na cały sezon wystarczy zakupić wyłącznie jedną butlę gazową kosztującą około 50 zł. Korzystanie z gazu nie zmusza użytkowników do regularnego dostarczania brykietu, ani martwienia się o jego jakość. Wybór droższego grilla gazowego jest więc inwestycją w wygodę i przyszłe oszczędności.
Różne opinie na temat grilla
Mimo wielu zalet grilli gazowych, modele węglowe wciąż są mocno zakorzenione w tradycji i zwyczajach. Zdarza się, że niektórzy wolą zrezygnować z wygody na rzecz znanego wszystkim aromatu grillowego dymu i tradycyjnego rozpalania węgla. Coś, co dla jednych może być uciążliwą koniecznością, dla innych wiąże się z praktykowaną od lat przyjemnością spędzania czasu wspólnie z bliskimi w ciepłe letnie popołudnia.
Mimo wszystko nie można pominąć faktu, że ktoś, kto zdecydował się na zakup grilla gazowego, zwykle natychmiast dostrzega łatwość jego użycia. Ludzie zawsze mieli tendencję szybkiego przyzwyczajania się do tego, co wygodne, i z tego powodu właśnie trudno znaleźć właściciela grilla gazowego, który żałuje swojego wyboru.