Niezależnie od rodzaju, kapusta głowiasta jest cennym źródłem witamin i właściwości leczniczych. Aby jej jakość była jak najlepsza, warto wyhodować ją samodzielnie, w przydomowym ogródku. Kapusta – uprawa wcale nie jest taka trudna!
Prozdrowotne właściwości kapusty
To głowiaste warzywo, nie tylko dobrze smakuje i można z niego zrobić wiele dań. Warzywa kapustne bogate są w liczne składniki odżywcze, takie jak witaminy A, E, K, C, U, B, kwas foliowy, żelazo i błonnik, pozytywnie wpływają na stan zdrowia. Co więcej, wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i wspomagają odporność. Dodatkowo, z głowy kapusty można zrobić okłady na bolące miejsca. Wystarczy młode liście przyłożyć na dłuższy czas w doskwierający obszar i czekać na pierwsze efekty, które powinny pojawić się po kilku godzinach.
Kapusta – uprawa odpowiedniego rodzaju
Spośród bogatej oferty nasion warzyw kapustnych na rynku, warto poszukać tej, która nam najbardziej odpowiada. Każda z nich nadaje się do różnych dań, ma inny smak i budowę. Wśród najpopularniejszych znalazły się:
- kapusta głowiasta biała – jej głowa może ważyć nawet 5 kg, ma ściśle przylegające do siebie, twarde liście. Można ją jeść na surowo, gotowaną, smażoną i kiszoną, a nawet pić sok,
- kapusta głowiasta czerwona – ma dokładnie takie samo zastosowanie jak kapusta biała, różni ją jedynie intensywniejszy smak,
- kapusta pekińska – jej liście są dużo luźniejsze, niż u poprzedniczek, dodatkowo są miękkie i pokryte malutkimi włoskami. Głowa nie jest okrągła, a bardziej wydłużona. Zaleca się jedzenie jej świeżej, nie poddając obróbce termicznej lub w formie soku.
- kapusta włoska – charakteryzuje się pomarszczoną strukturą liści. Jej liście nadają się do jedzenia na surowo, ugotowane, usmażone czy w formie soku.
- kapusta brukselska – ta niewielka głowa charakteryzuje się ostrzejszym, niż inne kapustowate smakiem oraz największą ilością witaminy C spośród wszystkich warzyw kapustnych. Można jeść na surowo, jaki i ugotowaną.
- kalafior – większość osób tego nie wie, ale kalafior należy do rodziny kapustowatych. Wśród kapust wyróżnia się swoją budową i kolorem. nadające się do jedzenia są głównie jego twarde różyczki, które można jeść na surowo, ugotowane, usmażone czy upieczone,
- jarmuż – jego twarde, długie i pomarszczone liście, mają intensywny smak, typowy dla kapust. Z surowego jarmużu można zrobić koktajl, zjeść świeże liście lub poddać obróbce termicznej.
Kapusta – uprawa
Kapusta głowiasta to roślina roczna lub dwuletnia. Uprawa kapusty dobrze przebiega w polskich warunkach klimatycznych, szczególnie w lecie. Odmiany wczesne możemy zjadać nawet w maju. Nasiona kapusty najlepiej umieścić w ziemi w małej doniczce lub pudełku po lodach. Przysypane lekko ziemią należy podlewać, a gdy urosną kilka centymetrów ponad ziemię, nadają się do przesadzenia na grządki. Tam należy szczególnie doglądać, czy nie pojawiły się szkodniki kapusty. Uszkodzeń roślin dokonują larwy, jak np. mączniak prawdziwy kapusty czy mączniak rzekomy kapusty. Niestety, zaatakowane rośliny przestają rosnąć.
Do posadzenia rozsady trzeba delikatności, żeby pojedyncze warzywa kapustne nie zostały uszkodzone. Należy umieścić je w zagłębieniu przygotowanym w glebie i obsypać, aby roślina mogła się zakorzenić. Uprawa kapusty powinna być obserwowana i regularnie podlewana, aż do wyrośnięcia gotowego warzywa. Okres ten oraz szczegółowe zapotrzebowania rośliny, opisane są na opakowaniu po nasionach, jednak wszystkie rodzaje cechuje wrażliwość na niskie temperatury. Na rynku dostępne są także sadzonki, gotowe do posadzenia.
Kapusta głowiasta – zastosowanie
Gdy uprawa warzyw kapustnych się opłaci, a na naszych grządkach pojawią się owoce pracy, warto pomyśleć nad zastosowaniem kapusty. Jest ich wiele, a każda z roślin nadaje się do czegoś innego.
Kapusta czerwona i biała
Obydwie odmiany rośliny świetnie nadają się do kiszenia. Z ich liści powstają także bigos, gołąbki, zupy, surówki lub farsz do pierogów. Podczas wyboru należy pamiętać, że kapusta czerwona ma mocniejszy smak. Dodatkowo, kapusta może zniwelować ból, ale trzeba pamiętać, że z problemami zdrowotnymi zawsze należy konsultować się z lekarzem.
Kapusta pekińska
Ten rodzaj głowiastego warzywa, w ostatnich latach stał się bardzo popularny w Polsce, głównie dzięki łatwej uprawie i przechowywaniu. Kapusta pekińska ma kruche i pomarszczone liście, które najczęściej kroi się są do sałatek, ale sprawdzą się też jako ozdoba stołu, podawana z wędlinami lub serami.
Kapusta głowiasta włoska
Charakterystyczne liście, jakie ma ta kapusta głowiasta biała, najlepiej nadają się do ugotowania z koperkiem oraz do gołąbków. Świetna może okazać się też zupa, podawana z pokrojonym warzywem.
Kapusta brukselska
Ten rodzaj kapusty nazywa się potocznie brukselką. Jej niewielki rozmiar, czyni ją wyjątkową pośród innych, ważących nawet do 5 kg kapuścianych. Jedzona jest najczęściej gotowana jako dodatek do zupy lub po ugotowaniu otaczana bułką tartą z masłem.
Kalafior to też kapusta głowiasta
Klasycznie przygotowany kalafior jest ugotowany i obtoczony w bułce z masłem. Poza tym, kalafior można upiec, zrobić z niego krem, dodać do zupy lub przyrządzić w panierce. Dobrze smakuje nawet surowy.
Jarmuż
Charakterystyczny, ostry smak jarmużu zniechęca niektórych do spożywania go. Jednak dzięki odpowiedniej obróbce, można to zmienić. Warzywo, poza jedzeniem na surowo, można zblendować z ulubionymi dodatkami na koktajl, upiec z niego chipsy, dodać do kremów, usmażyć lub ugotować.