Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jakie są najpopularniejsze rodzaje kapusty?

5 lipca 2022 rodzaje kapusty

To warzywo ma dziesiątki odmian, kolorów, rozmiarów, sposobów podania i smaków. W większości przywędrowały do nas z okolic Morza Śródziemnego i na stałe przyjęły się do polskiej kuchni. Jakie są obecnie najpopularniejsze rodzaje kapusty?

Kapusta biała i czerwona

Te rodzaje kapusty, to najbardziej znane z kapustowatych. Mają kształt piłki i składają się z przylegających do siebie biało-zielonych lub fioletowo-czerwonych liści. Rozwijają się z nasion posadzonych bezpośrednio na polu w pierwszej połowie roku lub z sadzonek. Wymagają dobrej gleby – musi być żyzna, a pH musi wynosić od 6,2 do 7,0. Najlepsza temperatura do rozwoju dla tego rodzaju kapusty to 15-20°C. Groźne natomiast są upały i susza. 

Pędy młodej kapusty pojawiają się po ok. tygodniu od posadzenia z nasiona. Mają sercowaty kształt i delikatny nalot na powierzchni. Korzenie wrastają głęboko w ziemię, a główka staje się coraz twardsza. Zależnie od gatunku, gotowe warzywo można zbierać od dwóch, do nawet 4 miesiące od posadzenia. W przypadku, gdy zbiory pozostaną na polu, kwiat rośliny przebije główkę kapusty i zacznie tworzyć nasiona.

Rodzaje kapusty – kapusta brukselska

Prawie wszystkie rodzaje kapusty charakteryzuje duża, typowa dla tego warzywa głowa. Wyjątek stanowi brukselka, która wydaje się być miniaturową wersją typowych kapustowatych. Rośnie z sadzonek i nasion posadzonych w kwietniu lub maju. Do jej rozwoju potrzebna jest duża ilość wody, żyzna gleba na poziomie 6,8 pH. Idealna temperatura dla tej rośliny to 15-25°C.

Po posadzeniu, warzywo wytwarza grubą i długą, nawet metrową łodygę. Wraz z rozwojem, pojawiają się na niej liście, a pomiędzy nimi tworzą się zielone główki. Na szczycie rośliny znajduje się nagromadzenie liści i kwiaty, w okresie kwitnienia.  Brukselkę można zbierać ręcznie, kiedy osiągnie 2,5-5cm średnicy.

Zobacz także: Jak rośnie brokuł i dlaczego warto go jeść?

Kapusta pekińska

Kapusta pekińska różni się od innych tym, że ma owalny kształt i liście. Jej uprawa jest nieco trudniejsza niż u innych kapustowatych. Nasiona lub sadzonki najlepiej sadzić od marca do maja lub od sierpnia do września. Warzywo nie znosi dobrze wysokich temperatur, choć potrzebuje dużego nasłonecznienia. Wymaga dużej ilości wody i żyznej gleby, o pH wynoszącym 6,5-7,5. Najlepsza temperatura do wiązania główek to 15-20°C. 

Roślina po posadzeniu wytwarza zieloną, podłużną głowę z liści. Rośnie od dwóch do trzech miesięcy, a gotowe warzywo trzeba zebrać ręcznie, przed wystąpieniem przymrozków, szczególnie, gdy było sadzone od sierpnia do września. Kapusta pekińska kwitnie, gdy dzień staje się długi (okres maja i czerwca). 

Rodzaje kapusty – kalafior

Prawie wszystkie rodzaje kapusty mają jadalną część, składającą się z liści. Inaczej jest w przypadku kalafiora, u którego jadalną częścią są pędy kwiatowe. Tak jak u innych kapustowatych, tą roślinę można posadzić z nasion lub rozsad, w okresie od lutego do nawet lipca. Ziemia musi być żyzna, bogata w wodę, nie może być piaszczysta, a pH musi wynosić od 6,0 do 7,0. Dobra temperatura do rozwoju rośliny to 16-18°C, a stanowisko nasłonecznione. 

kapusta

Po posadzeniu do gruntu, kalafior wytwarza słabo rozwinięty system korzeniowy. Początkowo, roślina składa się tylko z liści, a na kolejnym etapie wyłaniają się białe pąki. Można je zbierać w momencie, gdy biała głowa będzie dostatecznie duża. Warzywo należy ściąć przy ziemi, razem z liśćmi dookoła białej części. 

Brokuł

Choć nie przypomina kapusty, brokuł należy do kapustowatych. Najczęściej jedzoną częścią są kwiaty rośliny, choć jadalne są nawet łodygi. Sadzi się ją z nasion lub rozsad od lutego do czerwca. Jak wszystkie rodzaje kapusty, ten także potrzebuje dużej ilości wody oraz żyznej gleby, a poziom pH musi wynosić 6,0-7,0. Optymalna temperatura rozwoju warzywa to 15-25°C. 

Młode rośliny po posadzeniu wytwarzają dwa, małe i cienkie listki. Na tym etapie już można je jeść, jako kiełki. W dalszym rozwoju, listki stają się bardziej postrzępione, a spośród nich wyłania się głowa brokuła. Po uzyskaniu odpowiedniego rozmiaru, można ją ściąć tak samo, jak kalafiora. Roślina pozostawiona na polu wytwarza kwiaty, a następnie nasiona.

Jarmuż

rodzaje kapusty

Spośród wszystkich rodzajów kapusty, jarmuż posiada najmniej zbite ze sobą, pomarszczone liście. Jego również sadzi się z nasion lub rozsad, od maja do lipca. Roślina ma niewielkie wymagania glebowe, rośnie nawet w piaszczystym podłożu, o pH 6,0-7,5. Jest odporna na wysokie mrozy, choć najlepsza temperatura do rozwoju to 20°C.

Po posadzeniu, na powierzchni pojawiają się pierwsze, pomarszczone liście i gruba łodyga. Po około 3 miesiącach, jarmuż można zbierać z pola. Zacząć należy od liści, które położone są najbliżej ziemi, kierując się ku górze. Ze względu na odporność na mrozy, można je zbierać nawet w temperaturach poniżej 0, co dodatkowo poprawia walory smakowe warzywa. Pozostawiona w glebie roślina na kolejny rok kwitnie, wytwarzając nasiona.

Rodzaje kapusty – podsumowanie

Wszystkie rodzaje kapusty charakteryzują się inna cechą. Występują okrągłe, owalne, białe, zielone, czerwone, pomarszczone i wiele innych odmian. Sadząc je, należy pamiętać, że ile rodzajów roślin – tyle wymagań niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Rozpoczynając hodowlę kapustowatych, należy w pierwszej kolejności zaznajomić się z informacjami podanymi na opakowaniu nasion lub sadzonek. 

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Oczko wodne w Twoim ogrodzie
Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu

Jesteś zainteresowany reklamą?