Zielony dywan z soczystej i gęstej trawy koło domu to marzenie, którego realizacja jest bardzo wymagająca. Zadbany trawnik wymaga odpowiedniego nawożenia, koszenia i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest aeracja, którą warto wykonywać przynajmniej dwa razy w sezonie. Zobaczmy, dlaczego zabieg ten ma zbawienny wpływ na trawnik i w jaki sposób można go wykonać.
Aeracja, czyli napowietrzanie
Jak sama nazwa wskazuje aeracja to napowietrzanie gleby, w którym rośnie trawa. Dzięki temu zabiegowi gleba staje się mniej zbita, a korzenie trawy, które się w niej znajdują mają lepszy dostęp do wody i składników odżywczych zawartych w glebie i dostarczanych do nich nawozach. Ma to zbawienny wpływ na kondycję trawnika oraz jego wygląd.

Aerację należy wykonywać przynajmniej dwa razy w ciągu sezonu, najlepiej zaraz z początkiem wiosny, a potem w okolicy czerwca/lipca, gdy ziemia może być już nieco wysuszona od panujących upałów. Doskonałym wyznacznikiem tego, czy aeracja jest potrzebna, jest obserwacja trawnika po deszczu lub obfitym podlewaniu. Jeśli są miejsca, gdzie woda nie wsiąka tak szybko, jak gdzie indziej, to znak, że dobrze byłoby zadbać o odpowiednie napowietrzenie przynajmniej tego fragmentu.
Czym przeprowadzić aerację?
Aeracja to prosty zabieg, który wykonuje się aeratorem. Pod tym pojęciem może kryć się zarówno specjalistyczny sprzęt napędzany elektrycznie lub spalinowo i wyglądem przypominający kosiarkę, jak i prosty aerator ręczny czy nawet zwyczajne widły. Głównym jego elementem są kolce służące do nakłuwania gleby. W zależności od rodzaju sprzętu są one umieszczone punktowo lub na wałku, który pchany lub ciągnięty po ziemi wbija kolejne kolce w glebę. Różnią się od siebie długością kolców, ich rozstawem, szerokością wałka i napędem, ale zasada działania jest identyczna.

W małym ogrodzie, gdzie trawnik ma kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów kwadratowych do aeracji sprawdzą się proste aeratory ręczne czy aerator sandałowy, mocowany do butów. Dobrze w tej roli sprawdzą się również kolce mocowane na walcu do trawy, które pozwalają wykorzystać ten sam sprzęt ogrodowy do różnych celów. W większych ogrodach lepiej sięgnąć po większy sprzęt, np. aerator elektryczny lub spalinowy. Dzięki napędowi aeracja większego trawnika będzie wygodniejsza, a wykonanie tego zabiegu nie będzie wymagało zbyt dużych nakładów czasowych.